Nejprve SKP Česká Lípa pro ně připravil znovuobjevený populární hromadný závod Maraton 2013, v němž sportovní představení zahájily žákovské a dětské kategorie. V napínavém souboji si pro prvenství mezi žáky dojela všestranná sportovkyně Adéla Kopecká z klubu MS AUTO a mezi dětmi v těsném dojezdu předstihl domácího Dominika Nováčka roudnický talent Václav Papík.

Těsně vyhrál Miroslav Živný

Za krásného teplého počasí vyrazil peloton cyklistů vstříc 80 km v kopcovitém terénu. Junioři, ženy a muži v nejstarší kategorii měli pak určenou trasu o délce 60 km. Od startu hýřil aktivitou na špici talentovaný junior Jaromír Svoboda, který také přivedl peloton do prvních stoupání.

Zatímco kopec na Modrý vrch peloton zásadněji nepotrhal, výjezd z Kravař na Blíževedly způsobil výraznou selekci. Na čele pracovala a svižným tempem ujížděla dvanáctka jezdců, ve které měl klub MS AUTO trojí zastoupení a ve které byli i všichni favorité. Ve sjezdu do Tuhaně odskočilo od skupiny duo Michal Sviba (Bikeclinic Cannondale) a neúnavný Jaromír Svoboda (MS AUTO).

Favorité však dobře šetřili síly a udeřili zhruba na 40. km, kdy se v nejprudším místě trati, v obci Robeč, rozjelo vražedné tempo. Pořadí se úplně přesypalo a do čela se dostala trojice Jan Valeš (Bohemie Nový Bor), Martin Šlégl (BMC) a Miroslav Živný (KC Kooperativa Liberec). Trio ostřílených vrchařů si postupně vybudovalo dostatečný náskok a bylo jasné, že o vítězi rozhodne tradiční těžké cílové stoupání na Bořetín. V těsném souboji dominoval Miroslav Živný před Valešem a Šléglem.

Časovka pro tým Želeného Brodu

Následující den uspořádal oddíl MS AUTO druhý ročník Časovky družstev na 18,6 km. Prezentovala se zde tří až čtyřčlenná družstva ve třech kategoriích: Závodní týmy, mládežnické týmy a firemní družstva.

Podle papírových předpokladů mělo o prvenství bojovat sehrané elitní družstvo z Železného Brodu proti neméně ostříleným časovkářům Petru Kvapilovi a Michalu Gusemu, které doplnil na poslední chvíli cyklista tělem i duší Jakub Svoboda. Svou kůži nechtělo dát zadarmo ani první družstvo domácích borců MS AUTO. Závod jednoznačně vyzněl ve prospěch jezdců SSC Železný Brod.

V mládežnické kategorii předvedl skvělou jízdu tým juniorů MS AUTO, doplněný o Petra Vokouna a Daniela Janatu.

Všechna jmenovaná družstva se dostala výrazně přes rychlostní průměr 40 km/h. O tom, že týmová časovka je velmi těžkou disciplínou, se přesvědčilo několik družstev, které se během jízdy potrhaly. Ten kdo chce uspět, musí dokonale ovládat techniku střídání a mít cit pro tempo i vnímat momentální fyzický stav kolegů v družstvu.

Oba dva závody ukázaly, že silniční cyklistika na Českolipsku v současnosti nabízí pestrou paletu akcí a dovede na start přilákat řadu účastníků i ze vzdálenějších končin naší vlasti a také mládež.

Cyklistické závody ve výsledcích

Maraton 2013:

Muži do 29 let: 1. O. Peterka (Česká Lípa), 2. P. Ševčík (KC Kooperativa Liberec).

Muži do 39 let: 1. M. Živný (KC Kooperativa Liberec), 2. M. Sviba (Bikeclinic), 3. J. Kubát (Sedlec).

Muži do 49 let: 1. J. Valeš (Bohemie), 2. M. Šlégl (BMC), 3. R. Reichelt, 4. J. Semerád, 6. P. Nováček (všichni MS AUTO).

Muži do 59 let: 1. P. Lauda (Všetaty), 2. T. Fiala, 3. R. Selle (oba SKP Česká Lípa).

Muži nad 60 let: 1. M. Novák (Kosmonosy), 2. O. Slaměný (Sauer Žandov), 3. M. Hanus (MS AUTO).

Junioři: 1. V. Měsíček (Bike sport Ústí n.L.), 2. J. Svoboda (MS AUTO), 3. J. Hrubý (KC Kooperativa Liberec), 4. R. Kuchařík (MS AUTO).

Ženy: 1. R. Vlasáková (SKP Česká Lípa).

Žákyně do 14 let: 1. A. Kopecká, M. Vlasáková (obě MS AUTO).

Žáci do 14 let: 1. D. Nováček (MS AUTO).

Dívky do 11 let: 1. C. Pištínková, 2. L. Valešová (obě MS AUTO).

Chlapci do 11 let: 1. V. Papík (Roudnice), 2. D. Červíček (Louny), 3. M. Holec, 4. M. Semerád (oba MS AUTO).

Časovka družstev:

Závodní týmy: 1. SSC Železný Brod I (Menšík, Nechanický, Malík), 2. Kolokrám (Svoboda, Guse, Kvapil), 3. MS AUTO I (J. Semerád, Nováček, Reichelt).

Mládežnické týmy: 1. MS AUTO II (Slavík, Janata, Svoboda, Vokoun), 2. MS AUTO III (Kuchařík, Kunc, Petr, Boháčová).

Firemní týmy: 1. TOS Varnsdorf (Kamenický, Fabry, Juda), 2. Charles Ladies (Remsa, Ponikelská, Holá, Plevová).

Josef Semerád