Závěrečnou fázi přípravy na prosincové MS ve Švýcarsku (2. - 9. 12.) zahájili čeští florbaloví reprezentanti srazem v tradičním předšampionátovém útočišti v Bystřici nad Pernštejnem. Do dějiště šampionátu se tým přesune již příští čtvrtek. Mezi dvacítkou nominovaných hráčů nechybí ani českolipský hráč Štěpán Slaný!

Je to jeho již třetí účast na MS v řadě.  Na domácím šampionátu v Praze obsadil český tým čtvrtou pozici a o dva roky později získal ve Finsku první bronz v historii. Místní patriot se letos vrátil do prvoligového týmu FBC Česká Lípa a stal se tak jediným vyslancem druhé nejvyšší soutěže v národním týmu.

Jak moc ho potěšila nominace do kádru reprezentace pro světový šampionát 2012? „Jsem za to hodně rád, třetí účast v řadě mi potvrzuje to, že jsem tento sport dělal a pořád dělám dobře. Mám také radost, že jsem se prosadil na dvou postech. V této aktuální reprezentaci budu fungovat spíše na postu napadajícího útočníka," uvedl českolipský florbalista, který se na MS střetne mimo jiné i s dalším hráčem, hájícím barvy FBC Česká Lípa gólmanem Ivanem Ponomarevem, který bude chytat za reprezentaci Ruska.

Zpestřením téměř týdenního soustředění bylo páteční společné týmové fotografování a pracovní návštěva štábu České televize. Příští středu pak v Praze proběhne tisková konference před odjezdem na MS 2012 do Švýcarska, kam se jádro českého týmu přesune autobusem v noci ze středy na čtvrtek 29. listopadu.

Štěpáne, jak moc jsi věřil, že se prosadíš do finálního výběru Tomáše Trnavského?

Bylo to jako na houpačce, trenér v dvouletém cyklu zkoušel mnoho hráčů, někdy samozřejmě na úkor mé nominace, nakonec však účast na tomto MS je taková nejočekávanější. A jak říkám, jsem za to hodně rád.

Zmínil jsi přesun z obránce na útočníka, je to v reprezentaci běžné? V České Lípě hraješ nadále na postu obránce.

Běžné to úplně není, mojí výhodou je to, že jsem přeučený útočník, obranu hraji šestým rokem a tato univerzálnost je asi výhodou. Já jsem vyznavačem poměrně agresivního stylu hry, které se moc soupeřům nelíbí a měl jsem s ním mnoho problémů, toto pojetí se však na mezinárodní scéně ztratí, Švédové přibližují florbal ragby, což mi nevadí, baví mě to a těžím z toho.

Tvé tvrdé střety jsou ve florbale známé, máš díky nim spoustu nepřátel, jaké je to hrát s takovou nálepkou?

Před deseti lety jsem to řešil, bylo to v době, kdy jsem na Tatranu sestřelil českou legendu Fuchse, který mimochodem doteď komentuje přenosy v televizi a není moc časté, aby mě pochválil… V dalším průběhu jsem však začal zjišťovat, že nemá cenu z mé hry ustupovat, razil jsem si svoji vlastní cestu a  nakonec se ukázalo, že byla správná. Florbal mě svým vývojem v podobě tvrdé hry téměř dostihl, na mezinárodní scéně s tím má ještě spoustu našich hráčů problém, takže možná i díky svému přístupu tam stále patřím. Takže  je mi celkem jedno, co si o mě ostatní myslí, nevadí mi kritika a naopak jsem za ni rád, protože je to důkaz, že to dělám asi dobře.

Štěpán Slaný.S jakými ambicemi jedete do Švýcarska?

Naším hlavním cílem je obhajoba medaile. V základní  skupině máme USA, Japonsko a Lotyšsko, s ním bude duel klíčový. Musíme postoupit z prvního místa, abychom se ve čtvrtfinále nepotkali se Švýcarskem, Finskem či Švédskem, a jestli se to podaří, pak právě Švédi by měli být našimi soupeři v semifinále. Má pozice bude asi taková, že budu alternovat na postu hrotového útočníka, asi zasáhnu do těch těžších utkání, kdy jsou týmy jistější v rozehře. Mým úkolem je  být nepříjemný.

Není to pro tebe zvláštní role, když jsi několik let režíroval hru obrany Boleslavi?

Neberu to tak. Reprezentace chce hrát aktivním stylem, takže tento post je velmi důležitý a při soupeřově rozehrávce dokonce klíčový. I když se třeba nedostanu tak často do hry, svou roli přijímám a chci být co nejplatnějším hráčem. Cílem je mužstva je medaile, ne odehrané minuty jednotlivců.

V létě jsi po menším váhání přestoupil do České Lípy.  Měla tato změna nějaký vliv na případnou reprezentaci?

Tuto myšlenku jsem nosil v hlavě již několik měsíců v uplynulé sezóně, pět sezón po sobě v Boleslavi pro mě bylo tak akorát a po deseti letech dojíždění jsem se rozhodl pro razantní změnu. Samozřejmě vše mělo podmínku v postupu Lípy do první ligy, což jsme nakonec zvládli. Chtěl jsem využít tu prvotní euforii z postupu, abychom tým posunuli ještě dál, 1. liga není náš dlouhodobý výhled. Celou situaci jsem řešil před časem s trenéry reprezentace, od nich jsem dostal zelenou, spíše jsem poté čekal na hráče, jestli budou makat v přípravě a jestli to myslí vážně. Myslím, že se někam posunuli, mají sice dost mezer ve své přípravě, ale od toho tu jsem já, abych zde tu někdy nepříjemnou roli vykonával. Je jasné, že občas dojde k nepříjemným střetům, já přicházím z vrcholové úrovně a kluci zase z druhé ligy, nechci však dělat kompromisy a naopak je tlačit do té vrcholové úrovně.

Jaké mají hráči v národním týmu ponětí o České Lípě? Přece jen se ve velkém florbale téměř nevyskytovala.

Tím jsem byl hodně překvapen, spousty kluků se zajímalo, zda půjdu do Lípy. Mnoho se jich ptalo, jaké máme podmínky, všichni vědí, že zde chodí hodně diváků a tak trochu cítí, že mi to dává smysl. Snažím se Českou Lípu prezentovat, kde se dá, vědí, že tento klub řídím a hodně lidem je vzestup Lípy sympatický. Myslím, že jsme si za těch pár let získali velký respekt jak v extralize, tak v celé unii.

Mohl bys, s odstupem několika utkání, zhodnotit ambice FBC v první lize?

Stále stejně jako před sezónou, sbíráme zkušenosti, ale lepší se to. Byli bychom rádi za umístění v první čtyřce, a já jsem přesvědčený, že to je v našich možnostech. Důležité je zajištění play off. V kádru je mnoho hráčů s obrovským  potenciálem, ale ještě si úplně neuvědomili, co s ním mohou dokázat.  Pokud  si to uvědomí, čeká na ně extraliga, reprezentace, nebo třeba zajímavý kontrakt v zahraničí. Tak to prostě je.

Jak moc se díky první lize změnilo vnímání florbalu v České Lípě?

Každým rokem je to lepší a lepší, snažíme se vše dělat trpělivě, stavět na pevných základech v mládeži, to že jsme postoupili až po pěti letech z druhé ligy je nakonec dobře, vychovali jsme si novou generaci, která se úspěšně etablovala v áčku a namíchal se tam tak ideální mix. Jsme nyní největší klub na okrese, na domácí zápasy chodí čím dál více lidí, největší radost mám z těch, kteří toho moc s florbalem nemají společného, ale chodí na každé utkání, protože je to baví. Těchto lidí je čím dál více a to je jeden z důsledků naší práce. Líbí se mí, že i přes velký počet členů je to stále rodina, která je propojena od žáčků až po muže či ženy, téměř všichni se navzájem znají, neexistuje tu žádné kastování, že někdo je v áčku a tím pádem je něco víc a ten druhý je bezejmenný žáček. Každý tak za mnou kdykoliv může přijít, nebo mi napsat, ví, že se mu budu věnovat. V tomhle máme velkou výhodu a mládež z ní těží a baví ji to.

Brzy ti bude třicet, jaké máš ještě plány v kariéře?

Nyní neplánuji nic, jsem v Lípě spokojený. Uvidíme, jak se zde bude dařit. Věci musí dávat smysl a je mi jedno, jestli hraji extraligu nebo pátou ligu. Do zahraničí se asi již nepodívám, mám za sebou docela dost nabídek, ty ale převažuje českolipský florbal a plánovaná rodina. Dalším důvodem je čím dál větší vytížení v Rumunsku, kde působím v turistických službách. Mým snem je vyprodaný zimní stadión v Lípě a extraliga. A když k tomu pomůžu jako hráč, budu samozřejmě velice rád. (úsměv)