V těchto dnech se florbalisté FBC Česká Lípa pilně připravují na nadcházející ročník, který bude v některých ohledech trochu jiný než předchozí.

Prvoligoví florbalisté České Lípy v uplynulé sezoně došli opět až do semifinále, kde však v napínavé sérii, kterou rozlouskl až rozhodující pátý zápas, podlehli Startu98.

„Odstup v hodnocení nic nezměnil, sezona skončila spravedlivě. Dali jsme tomu méně, než jsme měli a výsledek nás opět poučil. Je před námi dlouhá cesta, která nekončí nějakým postupem do extraligy, náš klub musí mít vyšší ambice a vše není otázkou jednoho či dvou let. Pro mě to není otázka jen sportovní, dokázali jsme se zase posunout v oblasti marketingu, diváků a celkové prestiže celého oddílu, a to je občas důležitější než ty výsledky," hodnotí uplynulý ročník obránce a hrající manažer týmu Štěpán Slaný, jenž bude patřit znovu mezi nejdůležitější postavy výběru Jiřího Stožického a Ladislava Pekárka.

Vítězná příprava FBC v pondělí porazilo v přípravném zápase Unihockey Luzern 10:8, pěti brankami se o to postaral Jansa, dvě přidal Karel, po jedné pak Hřebřina, Tichý a Pastor. Odveta se sehraje ve středu či ve čtvrtek.

V současné době probíhá příprava na nadcházející sezonu a Českolipští se chystají především v domácích podmínkách. „Máme za sebou individuální blok, někteří byli na soustředění mládeže, někteří se připravovali sami, nyní bude trochu více času na hokejku. Od pondělí máme společné soustředění se švýcarským Luzernem, se kterým budeme mít i přátelské zápasy. V polovině srpna nás čeká tradiční turnaj Czech Open v Praze a mezitím nějaké přátelské zápasy s extraligou. Před startem sezony ještě absolvujeme jeden víkendový turnaj," nastiňuje plány na nejbližší dny a týdny českolipský matador.

Kádr beze změn

Kádr A-týmu zůstal navzdory několika nabídkám vesměs stejný. „Máme tam pár odchodů do "B" týmu a příchodů z juniorského týmu. Vždy jsme v FBC spoléhali na vlastní odchovance, to bude platit i v příštích letech. Chceme více zapojit naše mládí, prostor dostane určitě Radek Matějíček, Lukáš Chyna, Honza Hřebřina, Dan Kněžour nebo Filip Jiránek. Máme pár otazníků nad zraněnými hráči, ale do startu sezóny je ještě dost času. Žádný hráč letos určitě do jiného klubu neodejde. Nějaké nabídky sice jsou, ale ty jsou zatím v rovině dobrého vtipu. FBC nikdy nebude vychovávat hráče pro jiné kluby. Je hrozně jednoduché si ukázat na hráče a říct: my ho chceme. Chtít a mít je něco jiného. Česká Lípa není a nikdy nebude žádná farma pro pražské oddíly," důrazně říká florbalista s bohatými extraligovými a reprezentačními zkušenostmi.

Delší cesta

V příštím ročníku sice nebude primárním cílem postup do extraligy, ovšem FBC má i tak vysoké cíle. „Česká Lípa má vždy nejvyšší ambice. To, že letos není cíl v postupu do extraligy, neznamená, že jsme slevili ze svých ambicí. Naopak jsou ještě vyšší, ale možná jsme nyní na jakési křižovatce a vydáme se tou trochu delší cestou. Jestli ta cesta bude trvat rok, nebo tři, to se uvidí na konci sezóny. Tohle je spíše otázka pro naši střední generaci, my veteráni jim v tom pomůžeme," ubezpečuje českolipské fanoušky Štěpán Slaný, že ani v nadcházejícím ročníku nebudou cíle ambiciózního týmu nikterak nízké.

Vzhledem k tomu, že po 12 letech sestoupil z nejvyšší soutěže Liberec, mohou se českolipští příznivci těšit na pikantní severočeské derby. „Liberec je specifický klub, potkáváme se s ním ve všech kategoriích, hráči Lípy jim několikrát pomohli zachránit extraligu. Vedení i tým se však vyměnil a pro mě to už není ten Liberec, kde jsem hrál pět sezón a našel jsem tam kamarády. To stejné mohu říct o Ústí nad Labem. Polovina obou týmů ani možná neví, že jsem tam někdy hrál. Každopádně derby to bude, jsme klub, který se na Liberec v posledních letech dotahuje a po dlouhé době přijde na měření sil," uvedl účastník tří světových šampionátů.

Podle Štěpána Slaného bude mezi favority příští sezony patřit mimo jiné právě i Liberec. „Letos bude liga hodně vyrovnaná, silné bude Znojmo, Kladno, Start, Brno, Rožnov, Ústí, Liberec, Ostrava, Svitavy, Pelhřimov, Black Angels. Je těžké dva měsíce před startem soutěže věštit, my se budeme snažit ukázat, co umíme," uzavřel předsezónní povídání držitel bronzové medaile z MS v 2010.

Základní část první ligy startuje o víkendu 19. a 20. září 2015 a Česká Lípa v rámci prvního kola hostí FbK Svitavy. Dlouhodobá fáze pak končí na konci února příštího roku 22. kolem, v němž se Česká Lípa na domácí palubovce střetne s nováčkem soutěže 1. MVIL Ostrava.

Změny v 1. lizePlay-off odstartuje 5. března 2016 a vítěz první ligy bude znám nejpozději 16. dubna 2016. Ve vyřazovacích bojích se možná dočkáme změny. Dosud platilo, že čtvrtfinále, semifinále a finále se hrály na tři vítězná utkání. Podle předpisu soutěže, zveřejněném na webu Českého florbalu, se však uvažuje o tom, že čtvrtfinále a semifinále se budou hrát na čtyři vítězné zápasy a finále se odehraje na jeden vítězný duel v rámci akce SUPERFINÁLE. Pravidla pro play-off by tak byla totožná s extraligou.

Michal Šandor