Vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec Českolipska se florbalista Štěpán Slaný nezdráhal odpovídat na jakékoliv otázky, jež mu před početným publikem pokládal moderátor Ondřej Krátoška. Záhy po skončení této vydařené akce jsme jej požádali o rozhovor.

Štěpáne, líbilo se vám vyhlášení ankety?
Z pozice sportovce se mi takové akce samozřejmě líbí. Potkám se s ostatními, máme trochu času na popovídání a zhodnocení. Jsem rád, že této akce se pravidelně zúčastňují lidé, kteří českolipský sport podporují, ať to jsou sponzoři nebo lidé z města. Bez nich by to naše sportování mnohdy nešlo, proto díky jim za to. Z pozice florbalisty se mi líbila ještě více. Tenhle sport „jede“ a jsem rád, že na to slyší veřejnost, město i novináři a odborníci.

Převzal jste dvě ocenění: kategorii Krajánek roku a Sportovní hvězda Deníku. Potěšila vás obě? Počítal jste s tím?
Přiznám se, že s krajánkem jsem maličko počítal. Mám za sebou poměrně úspěšný rok a bronzová medaile byla indicie v tom, že by to letos mohlo vyjít. To, že jsem získal Sportovní hvězdu, jsem absolutně nečekal. Ani v těch nejbláznivějších myšlenkách bych nevěřil, že florbalista dostane absolutně nejvíc hlasů. Je to ocenění pro celý florbal, za těch 17 let, co na gymnázium přivezli první hokejky, se náš sport neuvěřitelně změnil, jsem rád, že na tom mám svůj podíl a lidé si toho váží. Je příjemné dokázat věci, o kterých jsem v mládí snil a vypadaly jako naprostá utopie. Doufám, že můj příběh bude inspirující i pro další sportovce… Je to hlavně o každodenní dřině a víře v úspěch. Stojí to za to!

Co podle vás stojí za tím, že se českolipský florbal v letošní anketě tak výrazně prosadil?
Tento úspěch má několik faktorů: první, to je samozřejmě určitý fenomén florbalu. Je to jednoduchý sport na zahrání, hraje se v hale, a díky tomu se vyrojilo spoustu amatérských partiček, co to hrají pro zábavu, a právě díky své jednoduchosti se stal školním sportem číslo jedna. Druhý je ten, že v České Lípě se florbal začal hrát na gymnáziu. Tím vzniklo kamarádské, mladé a přitom kvalitní vedení florbalu tady Lípě. Třetí bod je patriotismus. Několika hráčům se povedlo dostat do extraligy, cesta z Lípy byla sice velmi trnitá, ale tito hráči vraceli všechny zkušenosti České Lípě a žili si svůj sen o tom, že jednou zde vytvoří stejně dobrý oddíl jako je ten, ve kterém právě hrají. Díky osobnímu úspěchu přichází i autorita a respekt mezi ostatními členy klubu, proto nemáme mezi sebou žádné roztržky a vždy táhneme za jeden konec provazu! Spousta jiných sportů nám možná závidí, ale každý je strůjcem svého štěstí, ne? Já když vidím ty rozhádané či naprosto neprofesionální oddíly, tak je mi jasné, že mají víc problémů samy se sebou než se samotným sportováním. Bohužel…

Ale vést tak velký sportovní klub není nic jednoduchého…
Určitě, jenom postavit tréninkové hodiny, to není žádný med! Klub by uživily svojí halu od skončení vyučování až do večerních hodin, a to každý den v týdnu. Asi tomu pomohlo i období, kdy jsem pracoval pro sportovně marketingovou společnost, naučil se komunikovat a pohybovat ve světě sportu. Perspektivní práci jsem kvůli FBC opustil, tato práce je mým plným časovým úvazkem, bohužel ne však finančním, ale to se snad jednou změní. (úsměv) Díky zkušenostem v extralize a reprezentaci vím, jak by správný oddíl měl vypadat. Spojili jsme se úspěšně se ZŠ Partyzánská, se kterou je perfektní spolupráce, a vytvořili jsme tak dvě mládežnické větve. Klub ještě není na svém vrcholu, příští rok nás čeká další rozšíření, poté se chci zaměřit také více na kvalitu práce u těch nejmenších. Nevýhodou mladého florbalu jsou trenéři. Hráči ještě neodrostli do věku, kdy na to mají čas, studenti odejdou na vysoké školy, což nám přináší dost problémů, které v jiných sportech mít nemusejí.

Na pódiu při přebírání ceny jste mimo jiné děkoval i své přítelkyni Anetě. Jak poté reagovala?
Byla hodně překvapená, myslím, že to ode mne moc nečekala… Nejsem typ člověka, co moc rád vystupuje na veřejnosti, tak spíš čekala rychlé poděkování a odchod zpátky na židli. O to víc ji to potěšilo. Myslím ale, že poděkování bylo na místě. Můj denní režim je neuvěřitelně náročný. Ráno pracuji na administrativních věcech, odpoledne jdu trénovat mládež či muže a večer mě čeká Mladá Boleslav. Do toho si florbalem de facto nevydělávám a musím myslet ještě na další věci… Není to se mnou jednoduché, ale štěstí je, že Anet florbal také hraje a celkem to chápe.

Měla z těch ocenění radost?
Určitě! Anet mé úspěchy velmi prožívá, protože ví, jak mně na florbale záleží. Ostatně nefandí jenom ona, ale fandí celý klub a jeho okolí, proto všechny mé úspěchy přisuzuji klubu. Florbal v Lípě má fantastickou základnu.

Co vás čeká v následujících týdnech a měsících?
No tak teď s Mladou Boleslaví začne ostrá příprava na play off. Zatím jsme na výborné druhé pozici za suverénním Tatranem Střešovice, na konci ledna se ještě zúčastním přijetí u primátora v Boleslavi a dalších oficialit ohledně zisku bronzové medaile. V reprezentačním kalendáři je naplánováno několik soustředění a dubnový turnaj ve Švédsku. Nyní se řeší nový reprezentační trenér. Pokud bude zvolen nový, již třetí, tak mě čeká opět další přesvědčování, že do reprezentace patřím a zasloužím si být jejím stálým členem. A co se týká českolipského FBC, tak pomalu finišují všechny soutěže. Pevně věřím, že konečně zvládneme postup s A- týmem mužů do první ligy a s juniory do extraligy. Jsou to naše výstavní celky a rád bych, aby dělaly reklamu již v nové hale. V České Lípě se nenajde asi nikdo, kdo se do této haly těší víc, než já. (úsměv)