Polevsko, tradiční bašta zimních sportovců na Českolipsku a zároveň dějiště závodu Polevská lyže, který se zde pořádá již od osmdesátých let minulého století. Další ročník utkání přístupného profesionálním i rekreačním běžcům odstartuje tuto sobotu 21. ledna.

„V současnosti panují ideální lyžařské podmínky a na tratích leží od 40 cm do jednoho metru," tvrdí tvrdí Jan Šmíd z pořadatelského klubu SKI Polevsko. Šmíd dále podotýká, že tolik kilometrů upravených tratí již běžkaři dlouhá léta neměli.

Vzácná návštěva

Na dnešní odpoledne si pořadatelé závodu připravili rovněž tradiční setkání předcházející závodu. Při něm členové klubu poučí zájemce o správném mazání lyží a pomohou vybrousit běžeckou techniku.

Účast přislíbila i Květa Jeriová-Pecková, trojnásobná olympijská medailistka v běhu na lyžích z let 1980 a 1984.

Během konání akce si zájemci z řad široké veřejnosti budou moci projet tratě sobotního závodu a další malebné trasy v okolí. Sraz je naplánován u lyžařské boudy na Jedličné v sedle mezi Polevskem a Kytlicí od 14.00.

Samotný závod Polevská lyže se uskuteční v sobotu 21. ledna na Jedličné a přilehlých tratích v okolí Polevska. Zajímavostí je, že jméno vítěze je každoročně vyryto zlatým písmem na historickou lyži symbol závodu. Zároveň tři nejlepší ve své kategorii v hlavním klání si odnesou unikátní medaile vytvořené přímo pro tento závod. Součástí akce je i závod dětí.

Biatlon v Zákupech

Ojedinělá „hurá" akce, nebo začátek dlouhé tradice? Letošní bohatá sněhová nadílka a příznivé podmínky pro běh na lyžích, přivedly starostu Zákup Radka Lípu na myšlenku upravit některé trasy v okolí města. Ve spolupráci se starostou Prysku Janem Svitákem nechal vytyčit a strojově upravit několik zajímavých okruhů.

Aby to nebylo málo, uspořádá město tuto sobotu pokusný nultý ročník biatlonového závodu.

Odlehčené klání vzniká jaksi za pochodu, zatím nejsou přesně známy kategorie nebo přesná pravidla, ale základní vybavení, laserové sety s puškou, budou přihlášeným závodníkům k dispozici. Stačí jen lyže a chuť si zasoutěžit pod vlivem úspěchů českých reprezentantů stále oblíbenějším sportu. Zajištěny samozřejmě budou i medaile, ceny pro vítěze a občerstvení. A pro účastníky závodu slibuje starosta i guláš.

„Věk ani výkonnost účastníků nejsou limitujícími faktory," ujišťuje případné zájemce Lípa.

Akce, o jejímž budoucím pokračování rozhodne jednak letošní úspěch, ale hlavně sněhové podmínky příštích let, proběhne na stadionu v Zákupech v sobotu 21. ledna od 9.00.