Pomohl mu k tomu výkon z mezinárodních běžeckých závodů na 48 hodin, které se konaly v Kladně na asfaltovém okruhu ve sportovním areálu Sletiště. Solnička navíc vytvořil nový český rekord „osmačtyřicetihodinovky“ věkové kategorie nad 50 let. Nyní má toto maximum hodnotu 348, 520 kilometru!

„Byl to masakr. Takový závod bych nepřál ani svému největšímu nepříteli. Do Kladna jsem jel s cílem překonat český rekord, což se mi podařilo,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Deník 50letý atlet. Podobné věty už vyslovil několikrát, a to vždy, když se z ultramaratonských závodů na 48 hodin vrátil domů. Ten letošní byl jeho jedenadvacátý!

Petře, měl jste na kladenském okruhu nějakou krizi?
No jéje! Ale ta postihla všech mých osmnáct soupeřů. Mě ta největší po 25 hodinách.

Jak se projevila?
Dostal jsem strašnou zimnici, přepadla mě slabost, byl jsem totálně vysílený. Tak jsem si dal pauzu, lehl jsem si, zabalil se do deky, vlezl do spacáku a pil zázvorový čaj, ale neusnul jsem. Zhruba po necelých dvou hodinách odpočinku krize odezněla, a tak jsem běžel dál.

A ta další krizovka?
Ta přišla po 37 hodinách. Zimnice ale naštěstí netrvala tak dlouho, proto jsem si dal jen půlhodinovou pauzu. A víte, co se mně hned potom přihodilo?

Ne, vyprávějte…
Když jsem znovu vyběhl na trať, necítil jsem na sobě žádnou bolest, únavu. Jako bych za sebou a v nohách těch 270 kiláků neměl! To se mně ve své dosavadní kariéře vážně ještě nestalo…

Takže jste do cíle dorazil v naprosté pohodě?
Samozřejmě, že ne. Asi tak za půl hodiny se tělo zase ozvalo, a proto jsem si říkal, že v klidu poběžím pouze na údržbu prvního místa a na nějaký národní rekord se vykašlu. Byl to masakr. Takový závod bych nepřál ani svému největšímu nepříteli.

Nakonec jste ten rekord překonal.
V tom mi strašně moc pomohla má dvacetiletá dcera Zdena, která mi v Kladně dělala doprovod. Vyplňovala mi můj rozvrh a plán uběhnutých kilometrů, které byly potřeba za určitou dobu zaběhnout, abych to maximum, které v katagorii nad padesát let držel Tomáš Rusek, překonal. A po tomto mém druhém kolapsu, kdy jsem byl rozhodnutý hlídat si pouze prvenství, mi řekla: „Taťko, přijeli jsme sem pro rekord a ten si taky odvezeme! Nesmíš snižovat ze svých cílů.“ To mě psychicky ohromě pomohlo.

Jak dlouho jste na závod připravoval?
To vím přesně: od 11. června. V té době jsem se dozvěděl, že od 5. do 25. července máme v práci dovolenou, takže mi bylo jasné, že budu mít ideální čas na přípravu. Od června do 27. července jsem při trénincích naběhal tisíc dvě stě sedmdesát kilometrů. (úsměv)

Říkal jste, že závod v Kladně byl masakr. Proč tedy takové extrémně dlouhé běhy vůbec absolvujete?
Baví mě to prostě… Ale letos byl hlavní důvod ten, že jsem si chtěl dokázat, jestli na to pořád mám. A vlastně mě k tomu svým způsobem motivovali i kluci z reprezentace, když na posledním mistrovství světa na 24 hodin ani jeden z nich nepřekonal hranici dvou set kilometrů. Já jich v Kladně za tu stejnou dobu uběhl dvě stě tři, což se letos u nás ještě nikomu nepodařilo. Díky tomu jsem zpátky v národním týmu a mohu se těšit na mistrovství světa, které se koná příští rok ve Švýcarsku.