Soukalové se v Rusku v minulosti dařilo. Před dvěma lety na Sibiři vyhrála tři závody. A krásné vzpomínky bude mít na tamní tratě i letos. V neděli se totiž postarala o to, že z každé z devíti zastávek Světového poháru odjížděla česká výprava s minimálně jednou medailí.

Naopak nešťastně skončil závěrečný závod pro Veroniku Vítkovou, která si po pádu ve sjezdu pohmoždila kotník a po druhé střelbě se rozhodla odstoupit. V celkové klasifikaci Světového poháru nicméně obsadila čtvrté místo, nejlepší v kariéře, Soukalová byla šestá. V Poháru národů skončily Češky druhé a k tomu přidaly malý glóbus za prvenství ve štafetách.

"Absolutně jsem takovou sezonu nečekal," řekl trenér žen Zdeněk Vítek v České televizi. "Holky v přípravě nebyly špatné, ale průběh sezony byl nad jakékoliv předpoklady. Vyšel nám začátek, potom i prostředek zimy a až na malé zaváhání na mistrovství světa ve štafetě jezdily holky celou sezonu fantasticky. Není víc co komentovat, to je prostě paráda."

Soukalová nástup Němky nezachytila

Zatímco pro české biatlonisty byla v neděli střelba spíš hororem, rodačka z Jablonce nad Nisou si ji skvěle pohlídala a po poslední položce odjížděla těsně před Dahlmeierovou. V závěru posledního stoupání však už tempu mladé Němky nestačila.

"V závěru měla Laura navrch. V kopci taktizovala, zpomalila a pak to nakopla. Na její zrychlení jsem už neměla šanci zareagovat. Tak z toho nakonec bylo nádherné druhé místo," řekla Soukalová a dodala: "Konec sezony to ale byl i tak krásný, ne?"

Vítková má zřejmě pohmožděný kotník

"Byl to parádní závod. Klobouk dolů, jela perfektně," chválil Vítek. "Verča se ocitla v pádu na konci balíku, zkoušela ještě dvě kola jet, snad bude kotník jen pohmožděný," dodal. Vítková pak v cílovém prostoru čekala se šampaňským, třetí Češka Eva Puskarčíková při své premiéře v závodu s hromadným startem obsadila 20. místo.

Domračevová doběhla čtvrtá a uhájila křišťálový glóbus před Finkou Kaisou Mäkäräinenovou, jež po pěti chybách na střelnici obsadila až 13. místo.

Kouzlo sociální sítě

Na facebooku se spustila lavina gratulací nejen pro Soukalovou:

Biatlonistka Gabriela Soukalová na střelnici.Petra Kolegarová: Skvělé Gaby! Škoda, že ten závěr nevyšel Evča parádní!! Těším se, co bude předvádět příští rok. Verčo.. Ať je to brzy v pořádku. Celou sezonu jsi předváděla krásné výkony, škoda že ta tečka nevyšla.

Michaela Mračenice Stres: Verunko, nic si z toho nedělej, hlavně at jsi v pořádku a příští sezonu jim to všem nandáš a budete s Gabčou obě na bedně společně!!!!!!!!!

Irena Amlerová: Gábi, SUPER… A DOUFÁM, ŽE VERUNKA BUDE BRZY V POŘÁDKU…

Kateřina Tomášová: Díky všem, velká gratulace Gabče, velký dík Evče a Verče - doufám, že je vše ok, je to škoda, ale co se dá dělat… Holky, díky za celou sezónu, jste úžasné!!!!

Zuzana Obrusníková: Bravo, Gábi. Velká gratulace za úžasný závěr SP.

Linda Dubnová: GÁBINA JE JEDNIČKA !!!

Dáša Krejsová: Neskutečná smůla pro Veroniku, mě trefí !

Kristýna Kaplanová: Neuvěřitelné, obrovská poklona a gratulace stupně vítězů na každé zastávce světového poháru dobyty.

Lumír Kuldan: Právem se Gabča směje. Vynikající výkon. Kdo by si pomyslel, když byla na devátém místě.

Alice Urbančíková: Vsichni byli super!! Uz tesime na dalsi sezonu.

Finále SP v biatlonu v Chanty Mansijsku (Rusko):

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km): 1. Dahlmeierová (Něm.) 35:08,2 (0), 2. Soukalová (ČR) -7,1 (0), 3. Dorinová-Habertová (Fr.) -19,9 (2) 4. Domračevová (Běl.) -28,9 (2), 5. Oberhoferová (It.) -32,0 (2), 6. Preussová (Něm.) -37,4 (2), 7. Eckhoffová (Nor.) -43,3 (2), 8. Jurlovová (Rus.) -47,2 (0), 9. Hildebrandová (Něm.) -51,0 (2), 10. Valj Semerenková (Ukr.) -53,3 (3), …20. Puskarčíková -2:16,3 (4), Vítková (obě ČR) nedokončila.

Konečné pořadí závodů s hromadným startem: 1. Preussová 218, 2. Valj Semerenková 210, 3. Domračevová 206, 4. Soukalová 200, 5. Mäkäräinenová (Fin.) 193, 6. Oberhoferová 172, …10. Vítková 137, 37. Puskarčíková 21, 43. Landová (ČR) 10.

Konečné pořadí SP (po 25 závodech): 1. Domračevová 1092, 2. Mäkäräinenová 1044, 3. Valj Semerenková 865, 4. Vítková 793, 5. Hildebrandová 757, 6. Soukalová 752, …33. Puskarčíková 232, 48. Landová 129, 68. Tomešová (ČR) 36.

Pohár národů: 1. Německo 7853,5, 2. Česká republika 7646,5, 3. Francie 7400,5, 4. Bělorusko 7266,5, 5. Ukrajina 7074, 6. Rusko 7001.