Na soupisce novoborského šachového klubu figurují čtyři hráči z první světové padesátky. Pro nadcházející sezonu přibyl vedle dvaačtyřicátého Davida Navary navíc i šestapadesátý Ind Krishnan Sasikiran.

Nový Bor přitom dosáhl nedávno historického bronzového úspěchu na Evropském klubovém poháru nejen bez těchto dvou opor, ale také bez v Boru hostujícího Nikity Vitiugova (21. hráč světa nastoupil za vítězný Petrohrad). Málokdo věří, že by takovou hvězdnou sestavu úřadujícího mistra republiky mohl někdo v brzké době sesadit z českého šachového trůnu.

Za raketovým vzestupem královské hry v třináctitisícovém městě sklářů stojí parta nadšenců. Jedním z nich je i manažer 1. ŠK a kapitán extraligového týmu Petr Boleslav. Muž, který v létě vzbudil zájem médií výhrou nad mistrem světa Viswanathanem Anandem v simultánce, vidí každoroční posilování sestav zahraničními velmistry jako živou vodu extraligy.

Mělo vítězství nad Anandem nějaký dopad na vaši reputaci?

Uvedu příklad s extraligovými hráči. Je znát určité větší uznání, přece jen se to nepovede každý den. Napůl jde ale také o špičkování a hecování. Asi to trochu přispělo i k prohloubení kamarádství.

Změnily se nějak osobní cíle ve vaší hráčské kariéře?

Co se týče hraní, tak to už mám delší dobu dané když hraju, tak si to chci vyloženě užít. Před lety jsem více koukal na výsledek hry, teď se chci při partii pobavit, takže nemám zábrany hrát více vabank a nemám myšlenky na nějaké ELO bodíky… Co se týče tréninku, tak na něj moc času nemám. Ale cítím, že mě posouvá vpřed pozorování partií extraligových hráčů. Za těch pět let, co jsem s A týmem u extraligy, jsem hodně okoukal.

Co ambice profesní, manažerské?

Rozdělil bych to na dvě části: A-tým a šachový server (nejnavštěvovanější český šachový server www.nss.cz, pozn. redakce). Letošní úspěch prvního týmu, který je výkladní skříní klubu, na Evropském klubovém poháru nebyl sice vůbec očekáván, do budoucna bychom ale chtěli znovu atakovat medailové pozice. Tým je nyní stabilizovaný a myslím, že šlape. Druhá rovina mého působení v klubu je šachový server a ten se dá profesně rozvíjet například rozšířením tréninkově zaměřených článků. Důležitý je rovněž posun naší novinařiny. Chceme zkvalitnit reportáže a přenášet je co nejvíce z místa dění.

Kam bude směřovat vývoj šachového dění na internetu? Jak se do něj zapojí váš klub?

On-line přenos partií je dnes nechci říct standard, ale nutnost pro turnaje, které se chtějí zviditelnit. Dalším krokem je připojení i on-line přenosu diskuze k probíhajícím partiím. Ten jsme udělali v našich vodách jako první při pořádání Novoborské šachové corridy (šestikolový souboj Viktora Lázničky s Davidem Navarou, pozn. redakce). Mluvené slovo k live akci určitě zaujalo a mělo velký ohlas. Výhledově bychom rádi přidali také videopořady. Něco mezi televizním pořadem V šachu a Šachovým týdeníkem, který je zájemcům pravidelně rozesílán e-mailem. Cílem je každý týden udělat dvacetiminutový sestřih, který by byl zaměřený na šachové zpravodajství.

Nový Bor je zastoupen ve všech patrech soutěží družstev, které počínaje Libereckým krajem může hrát. Není to moc?

Záleží na ochotě členů klubu hrát, v současné době mi přijde, že těch soutěží je tak akorát. U některých hráčů sice pozoruju opadající zájem, ale většina neztrácí motivaci. Velká výhoda pro naše členy je ta, že se znají s velmistry a při extralize se nejen můžou přijít podívat na jejich hru, ale také s nimi o čemkoliv podebatovat.

Jaký je roční rozpočet klubu?

Je to kolem dvou milionů. Rozpočet na extraligu sahá k milionu. Soutěž sice vypisuje svaz, ale nic nehradí, takže je vše na klubu. Absolvovat Evropský klubový pohár stojí zhruba 300 až 400 tisíc. Zbytek spolknou ostatní náklady, jako například benzín v nižších soutěžích, něco také jakési všimné pro hráče 1. ligy.

Cítíte tlak ze strany sponzorů na výsledky?

Začíná další sezona a sponzoři očekávají opět zisk titulu. Vyloženě tlak by asi nastal, kdybychom ten titul nevyhráli dvě sezony po sobě. Vždy se ale očekává, že s touto sestavou bychom měli být první.

Každoročně získáváte významné posily do extraligového kádru. Nejsou tím soupeři už znechuceni?

Když jsme začali brát medaile klubům, které se před pár lety pohybovaly na stupních vítězů, tak bylo na naše posilování pohlíženo negativně. Po dvou třech letech se ale kluby otřepaly a zjistily, že jinak to nejde, že konkurence prostě musí být. Tenhle ročník je toho jednoznačným a pozitivním důkazem soupisky se plní zahraničními posilami a úroveň stoupá. Je to dobře i pro nás. My nechceme vyhrávat zápasy 7:1 a na konci se radovat.

Když přibíráte, musíte i propouštět. Odchod dlouholeté opory Jiřího Štočka byl iniciovaný z jaké strany?

Jirka Štoček je profesionál a po lidské stránce úplně skvělý člověk. Jeho odchod je daný čistě jeho požadavkem hrát na lepší šachovnici. U nás je to složité, v sestavě se s tím dá těžko něco dělat. Dohodli jsme se, že když získá angažmá, kde bude mít tuto podmínku splněnu, tak mu nebudeme bránit. Je to každopádně pro nás velká ztráta a nutno dodat, že by Jirka určitě neodcházel například kvůli příchodu další posily, Davida Navary.

Na soupisce Atýmu jsou i odchovanci novoborského šachu Jan Vrána a Petr Kučera starší, zahrají si?

Záleží na výsledcích, ale v plánu je, že by si Honza měl zahrát ve dvou utkáních s těmi slabšími týmy. S Petrem jsme domluveni, že bude připraven zaskočit v případě neočekávané neúčasti některého z cizinců.

Před časem jste naznačil, že v dalším ročníku Novoborské šachové corridy byste chtěli nasadit proti Lázničkovi „nějakého“ Inda. Je tedy možné očekávat souboj se Sasikiranem Krishnanem, který je další posilou Nového Boru?

Je to také možnost. Říkáme si ale, že by to neměl být opět partner, jak tomu bylo u Davida Navary. Nyní vedeme jedno nadějně vypadající jednání. Ještě ovšem nechci prozrazovat, o koho se jedná.

Jindřich Lesage