Poosmé ve své kariéře stanula na nejvyšší příčce. A ani letos rozhodně nešlo o nějaké veliké překvapení.

Přijela až z Prahy

Je to tak. Nejúspěšnějším sportovcem Českolipska za rok 2011 v kategorii dospělých jednotlivců se zaslouženě stala reprezentantka ČR v plavání a jistá účastnice letošních Olympijských her v Londýně Petra Chocová. „Je to úžasné, mám opravdu velikou radost!“ netajila nadšení letos 26letá sportovkyně, rodačka z České Lípy, která si pro ocenění přijela až z Prahy, kde bydlí. „Autem ne, jela jsem autobusem. I když auto by se mně hodilo. Jenže na jeho koupi nejsou peníze a bohužel nevím o nikom, kdo by mi ho třeba daroval,“ smála se.

Včera se o konečném pořadí oblíbené ankety dozvěděli diváci, významní hosté a samozřejmě všichni nominovaní sportovci tradičně v sále Kulturního domu Crystal v České Lípa, kde se slavnostní večer s bohatým doprovodným programem uskutečnil.

Druhé místo z loňského roku obhájila sportovní střelkyně Zuzana Šostková z SSK Manušice a na třetí příčce skončila triatlonistka a duatlonistka Ivana Loubková (TT Cyklorenova Cvikov).

U mládežníků dostal nejvíce bodů Kryštof Bogar z OK Nový Bor, za ním se postupně umístilo úspěšné dívčí trio z horolezeckého oddílu SK Nový Bor, a to v pořadí Petra Vojířová, Anna Wágnerová a Kateřina Bělková.

Mezi týmy dospělých opanoval tuto kategorii extraligový šachový A-tým 1. Novoborského ŠK, stříbro brali karatisté Sport Relaxu a bronzový stupínek obsadily atletky AC Česká Lípa. V mládežnické kategorii družstev s přehledem vyhrál horolezecký oddíl SK Nový Bor před juniory FBC Autodrom Česká Lípa a talentovanými manušickými střelci.

Nejlepšími krajánky roku (sportovci z Českolipska, kteří působí v oddílech z jiných okresů) se stali Aneta Brabcová (sport. střelba), Kateřina Růžičková (cyklistika) a Štěpán Slaný (florbal).

Za nejúspěšnější trenéry roku 2011 byli hodnotitelskými okruhy vybráni Štěpán Slaný, Pavel Znamenáček a Gustav Süssner. A konečně Hvězdou Deníku, jež dostala od čtenářů nejvíce hlasů, nebyl nikdo jiný, než staronová královna českolipských sportovců Petra Chocová.

Královnou sportovců je Petra Chocová už poosmé v historii!

Těch trofejí už má spoustu. Přesto si každé z nich velmi cení. „Ano. Musím si jich vážit, protože tohle jsou důkazy o mé snaze a motivace, abych na sobě neustále pracovala.“

Tato slova z úst plavkyně Petry Chocové, reprezentantky České republiky, jež si poprvé v kariéře zajistila účast na Olympijských hrách v Londýně, zní příjemně, pokorně. Jenže Petra před několika lety dokonce uvažovala, že s plaváním „sekne“.

„Byla jsem takový pubertální rebel. Ale ta moje puberta, kvůli které jsem uvažovala, že s plaváním opravdu skončím a můj taťka byl z toho hodně špatný, je dávno pryč. Spolu jsme si to vysvětlili, a já jsem za to moc ráda,“ uvedla pro Českolipský deník nynější nová královna ankety Nejúspěšnější sportovec Českolipska za rok 2011.

Pokolikáté? „Letos by to mělo být mé osmé vítězství v kategorii dospělých, takže tím pádem i nejvyšší počet prvenství jednotlivce v celé historii této významné ankety, což je nádherné!“

Petra Chocová vyhrála u čtenářů s převahou: získala od nich 2767 bodů a stala se Sportovní hvězdou Deníku. Naprosto zaslouženě.

Vždyť v loňském roce překonala pět rekordů ČR a především na letním MS v čínské Šanghaji splnila A-limit Světové plavecké federace pro účast na Olympijských hrách v Londýně (100 m prsa 1:08,40 rekord ČR na padesátimetrovém bazénu).

Po třetí operaci ramene, kterou prodělala v září, startovala ještě na ME v polském Štětíně, kde v českém rekordu vybojovala 7. místo ve finále 50 m prsa.

Na konci prosince odletěla s reprezentací na ostrov Réunion v Indickém oceánu, kde absolvovala první soustředění v rámci přípravy před OH v Londýně a zúčastnila se zde mezinárodních závodů, na kterých svou velice úspěšnou sezonu zakončila: zvítězila na 50 i 100 m prsa a na 100 m polohově skončila druhá ve velmi pěkném osobním rekordu.

„Po vánočních svátcích jsem neočekávala kdo ví jaké výkony, takže mě tato umístění i výkony nakonec velmi mile překvapily,“ usmívala se.

O jejím prvenství v letošní anketě nepochybovala ani starostka města Česká Lípa Hana Moudrá, která řekla: „Skutečnost, že díky své neuvěřitelné píli bude Petra na londýnských olympijských hrách reprezentovat nejenom Českou Lípu, ale především naši republiku, si zasluhuje můj upřímný obdiv, a proto si myslím, že by právě ona měla anketu Nejúspěšnější sportovec okresu za rok 2011 vyhrát.“

Moderátor Radek Šilhan obdiv k vítězce podtrhl. „Věřím, že bude pokračovat její výkonnostní vzestup a zaplave si svůj kariérní vrchol právě letos v Londýně.“

Celkové pořadí

Jednotlivci dospělí

1. Chocová Petra, plavání
2. Šostková Zuzana, střelba
3. Loubková Ivana, triatlon
4. Znamenáček Pavel, karate
5. Samek Ondřej, karate
6. Opelka Luboš, sport. střelba
7. Drobeček Jan, karate
8. Loubková Kateřina, triatlon
9. Bogar František, MTBO
10. Šrámek Michal, kanoistika

Jednotlivci mládeže

1. Bogar Kryštof, MTBO
2. Vojířová Petra, sport. lezení
3. Wágnerová Anna, sport. lezení
4. Bělková Kateřina, sport. lezení
5. Jeníková Eva, atletika
6. Süssnerová Veronika, atletika
7. Brabcová Karolína, střelba
8. Fabíni Jan, stolní tenis
9. Znamenáčková Bára, karate
10. Cejpa Petr, sport. střelba

Týmy dospělých

1. Novoborský ŠK „A“, šachy
2. Sport Relax Č. Lípa, karate
3. AC Česká Lípa ženy, atletika
4. FC Démoni Č. Lípa A, futsal
5. SSK Manušice, sport. střelba

Týmy mládeže

1. SK Nový Bor, horolezectví
2. FBC Autodrom Č. Lípa, družstvo juniorů, florbal
3. SSK Manušice, sport. střelba
4. Sport Relax Č. Lípa, karate
5. AC Česká Lípa dívky, atletika

Krajánek roku

1. Brabcová Aneta, sport. střelba
2. Růžičková Kateřina,cyklistika
3. Slaný Štěpán, florbal

Trenér roku

1. Slaný Štěpán, florbal
2. Znamenáček Pavel, karate
3. Süssner Gustav, atletika

Hvězda Deníku: Petra Chocová, plavání