Především zástupkyně něžného pohlaví, třiadvacetiletá rodačka z České Lípy, na jihu Evropy zazářila. „Tyto závody byly jedny ze čtveřice série Mare Nostrum a konkurence byla opravdu kvalitní. Startovala zde řada reprezentačních výběrů ze všech kontinentů,“ konstatovala Petra Chocová, která dodala, že v Barceloně nechyběli aktuální držitelé evropských a světových rekordů, stejně tak i medailisté z ME, MS i OH.

Chocová si splnila svůj cíl, ve který tajně doufala. Vylepšila svá osobní maxima a zároveň i stávající rekordy ČR. Ve svém prvním startu na 50 m prsa hned v sobotních rozplavbách vylovila“ rekordní čas 0:32,04, který pak ve finále vylepšila na 0:31,97! Poprvé tak prolomila hranici dvaatřiceti vteřin.

Poté startovala ještě v disciplíně 200 m prsa, kde byla v letošních startech poměrně daleko od osobního rekordu (2:31,22 z Lince roku 2002), ale nyní se mu přiblížila velmi těsně. „Odpoledne jsem zaplavala čas 2:31,09, takže už mám i na této trati na dosah letitý rekord Lenky Maňhalové,“ smála se Chocová. „V umístění jsem měla trochu smůlu, protože jsem skončila o pouhých šest desetin čtvrtá.“

Chocová: Maximální spokojenost

V nedělním startu na 100 m prsa se Chocová dostala poprvé pod 1:10 a výkonem 1:09,65 vytvořila třetí rekord ČR. Ve finále o pouhé dvě setiny vteřiny zaostala za svým dopoledním rekordem, přičemž jedna desetina jí chyběla ke třetímu místu. „I tak jsem se svými výkony maximálně spokojená.“

Michala Spurného nezastihly závody v Barceloně v té nejlepší formě. „Jeho výkony nebyly špatné, ale určitě i on sám očekával zlepšení svých osobních rekordů, jak tomu bylo nedávno v Bratislavě,“ říká trenér Tomáš Choc.

Na patnáctisetmetrové trati se mu nepodařilo pokořit hranici 16 minut a ve svých dalších startech na 200 a 400 m volným způsobem za svými osobními maximy také zaostal. Také jeho čeká na konci června start na mistrovství ČR v Praze, které je pro něj zároveň poslední šancí nominovat se na MS v Římě.