Hrály se 2 turnaje. Hlavní v kategorii do 10 let, ve kterém mohli startovat narození v roce 2000 či později - dívky bez omezení, ale kluci si museli právo účasti vybojovat v krajských přeborech či na loňském mistrovství. Druhý turnaj, pro narozené v roce 2002 a později, se hrál jako OPEN, a tak jedinou podmínkou účasti bylo mládí.

Pořadatele z příspěvkové organizace PandaSport nepřekvapilo, že s téměř každou ratolestí přijel početný rodinný doprovod, ale přesto je poněkud zaskočilo zjištění, že do sálu pro 300 lidí se všichni nevejdou. Turnaj mladší kategorie se tak musel přesunout do malého sálu, který se ukázal pro 32 účastníků naprosto ideální.

Samotný průběh turnajů byl, jak již je u šachů obvyklé a u tak mladých zvlášť, dosti nečekaný a nakonec i dramatický. Vítězové v obou turnajích sice nasadili systém start-cíl, ale o to napínavější byly bitvy o další pořadí.

Mezi 58 účastníky ve starší kategorii kraloval Vojtěch Wagner (ŠK ORTEX-RETA Hradec Králové), který jedinou polovinu bodu ztratil až v posledním kole se stříbrným Václavem Soukupem (ŠK Spartak Ústí nad Labem). Na bronzovou příčku se přímo zdrcujícím finišem probojoval favorizovaný Jiří Liška (ŠK ZŠ Tyršova Česká Lípa), který po nevydařeném startu (1 bod ze 3 partií) nasadil k trháku, který korunoval mazáckou remízou v posledním kole. Nepopulární bramborovou medaili získala nejúspěšnější z dívek Blanka Brunová (ŠK DDM Planá u Mariánských Lázní).

Další pořadí:

5. Martin Novák (Šachklub České Budějovice), 6. Michal Jireš (ŠŠ Panda Rychnov nad Kněžnou), 7. Kryštof Nuc (QCC České Budějovice, SK), 8. Kilián Slovák (Sokol Praha-Kobylisy), 9. Pelnář Jan (Sokol Domažlice), 10. Gustav Brejník (Klub Šachistů Štětí) atd. Stříbro v kategorii dívek do 10 let získala Vilma Hofmanová (2222 ŠK Polabiny, celkově 13.) a bronz Němcová Kamila (SK OAZA Praha, celkově 15.).

V mladší kategorii nebyl pasován král, ale královna - suverénní vítězkou se stala Karin Němcová (SK OAZA Praha), kterou s uctivým odstupem sledovali stříbrný Lukáš Dolanský (Spartak Kaplice) a bronzový Radek Škuthan (DDM Most). Další pořadí: 4. Jakub Voříšek (Šachklub Leonardo), 5. Pavel Roháč (Spartak Vlašim), 6. Stanislav Srba (Spartak Chodov), 7. Tomáš Kabelka (ŠK AD Jičín), 8. Marek Bílek (2222 ŠK Polabiny), 9. Matyáš Mayrhofer (Sokol Buštěhrad) 10. Pavel Kurek (Tourist Biomedica Říčany) .

Stříbro v kategorii dívek do 8 let získala Silvie Matičková (Sokol Klatovy, celkově 11.) a bronz Lea Rosenbaumová (Šachový klub Zdice, celkově 15.).

Autor: Jan Malec