Na střelnici v Plzni byl uplynulou sobotu pořádán čtrnáctý ročník soutěže O pohár SSK Plzeň – Slovany ve střelbě ze vzduchových zbraní. I letos byla soutěž vypsána v kategorii do dvanácti a do čtrnácti let v disciplině 30 ran vleže a v kategorii do šestnácti let v soutěži na 40 ran vstoje, což je již olympijská disciplína. V letošním roce se dostavilo na palebnou čáru sto nejmladších střelců.

Také tentokrát na tuto soutěž vyslal SSK Manušice své reprezentanty. V nejmladší kategorii byla nejúspěšnější s nástřelem 296 bodů Karolína Brabcová, která jako vůbec nejmladší závodnice na palebné čáře obsadila velice pěkné třetí místo. V družstvu s ní startovali dva hoši a to, Jaroslav Špitálský (nástřel 291), s tímto nástřelem obsadil osmou příčku a Michal Spilka vybojoval dvanácté místo s nástřelem 287 bodů.

Výsledky nejmladších byly tak výborné, že v součtu zvítězili v soutěži družstev, před družstvy SSK Třešť a SSK Doudleby nad Orlicí a získali putovní pohár pro Manušice. Toto vítězství bylo pro trenéry velkým a příjemným překvapením. Zde je třeba vyzdvihnout výkon obou chlapců. Jedná se o nováčky v týmu, kteří začali trénovat teprve na podzim 2008.

Ani starší kolegové z týmu se nechtěli nechat zahanbit. V kategorii do čtrnácti let se nepodařilo získat medaili v jednotlivcích. Byla to ovšem trochu smůla. Manušická Eliška Zaplatílková obsadila nástřelem 397 čtvrtou příčku, za ní se zařadili s nástřelem 296 Jiří Šanda a Kateřina Franceová. I zde se ukázala síla týmu, a tak manušické družstvo v tomto složení získalo putovní pohár i v této kategorii.

V soutěži do šestnácti let zvítězil manušický Petr Plecháč nástřelem 387 bodů. V družstvu „A“ s ním startovaly Kateřina Franceová (šesté místo, 375 bodů) a Aneta Němcová (sedmé místo, 374 bodů). V této disciplíně manušičtí trenéři postavili ještě dvě družstva. Do družstva „B“ nominovali Petra Cejpu (osmé místo, 373), Ondřeje Zapadlíka (patnácté místo, 362) a Jiřího Šandu (šestnácté místo, 361). A do „céčka“ nejmladší manušické sportovce startující v této disciplíně, a to Elišku Zaplatílkovou (25/341), Terezu Šubrtovou (27/325) a Adélu Franzovou (28/325).

Těmito vynikajícími výsledky uzavřeli manušičtí střelci soutěž v Plzni ziskem i třetího putovního poháru, kdy zvítězilo družstvo „A“ před družstvy Manušice „B“ a SSK Nivnice. Třetí družstvo Manušic obsadilo pěknou pátou příčku za družstvem Dukly Plzeň.

Tento start do roku 2009 hodnotí trenéři SSK Manušic velice dobře, takový úspěch, že by střelci z jednoho klubu získali prvenství v družstvech ve všech třech kategoriích tato soutěž pamatuje jen jednou, a to v loňském roce, kdy se tento triumf povedl rovněž sportovním střelcům SSK Manušice.

Víkendové tažení sportovců z Manušic pokračovalo v neděli. V Jiříkově byla pořádána Novoroční cena pro nejmladší střelce. Jednalo se o menší soutěž, kam se sjeli sportovci z Liberce, Manušic, Chrastavy a samozřejmě startovali i domácí.

V kategorii do 12 let zvítězila opět nejmladší na palebné čáře, Karolína Brabcová nástřelem 293 bodů. Za ní se seřadili další Manušičtí: Michal Spilka (290), Jakub Mohaupt (286), Jaroslav Špitálský (285), Tomáš Dufek (284), Martin Tuček (279), a tak až sedmé místo obsadil Janoušek z Liberce.
I v kategorii do čtrnácti let se ukázalo, že Manušičtí jsou špičkou v širém okolí. Zvítězila Eliška Zaplatílková s nástřelem 297 bodů, před Kateřinou Franceovou (293) a Terezou Šubrtovou (293 ).

Hned příští víkend na střelnici v Plzni kolotoč závodů pokračuje. Tentokrát se ovšem jedná o vrcholný mezinárodní závod GP Plzně, na který je již nyní přihlášeno více než 350 závodníků z celého světa. Vzhledem k velkému zájmu ve světě o tento závod a kapacitním možnostem střelnice na něm smějí startovat jen ti čeští sportovní střelci, kteří prošli sítem nominačních závodů a svými výsledky si účast vybojovali. I mezi tyto se zařadili střelci SSK Manušice.

V kategorii žen se mezi nominované Češky zařadily: Zuzana Šostková a Klára Bartošová. Mezi juniorky se nominovaly: Aneta Brabcová a Gabriela Vognarová. A mezi juniory Petr Plecháč, proto jim držme palce. Jedná se totiž o další nominační závod pro soutěž IWK Mnichov (SRN), na který vybere státní trenér maximálně čtyři účastníky z České republiky v každé kategorii. A zde se již bude rozhodovat o sestavení tříčlenných týmů pro ME, které proběhne v únoru v O2 aréně v Praze.