VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tenisový klub v Doksech slaví 60 let od vzniku

DOKSY - Nejdále to z dokských hráčů dotáhl Lukáš Vojtěchovský.

2.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Tenis patří v Česku mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Pryč jsou doby, kdy byl odsunován do pozadí pro svůj „buržoazní původ“. Pryč jsou doby, kdy jsme nesměli veřejně obdivovat vynikající výsledky Martiny Navrátilové a Ivana Lendla.
Český tenis patří stále do světové špičky také díky široké základně, z které se vždy vyloupne nějaký ten talent podporovaný rodinou a také klubem. I když je tenis považován za individuální sport, přesto hráči dává příslušnost ke sportovnímu klubu určité základy, díky nimž může na polisvé činnosti růst.
Dříve bylo na Českolipsku šest klubů, které se zaměřovaly na závodní tenis, v současnosti však fungují jen dva, TK Doksy a Matchball Č. Lípa.
„Častá spolupráce těchto dvou tenisových oddílů spočívala především ve výměně hráčů. Jen namátkou bych vzpomenul O. Novotného, J. Beránka, L.Vojtěchovského, Vl. Pecolda ml., Skleničkovou, M. Knapovou, M.Kratinu, P. Saice, L. Roupu. Všichni tito hráči hráli za oba kluby po vzájemné dohodě. Ta spolupráce by měla pokračovat“, říká předeseda TK Doksy Vladimír Pecold.
Tenisový klub v Doksech vznikl hned po válce, přesněji v roce 1947, kdy byly vystavěny tři dvorce. V letech 1953-56 po příchodu Slávy Sedláka, který spolu s Václavem Špůrem vykonával funkci trenéra a zároveň správce, byly v akci „Z“ vybudovány dva další dvorce.
Dnes má Tenisový klub celkem osm dvorců, z toho dva antukové jen pro dvouhru a jeden s umělým povrchem. V klubu se vystřídala řada předsedů, hráčů, správců a trenérů, kteří svou obětavou prací na jedné straně a kvalitními výkony na straně druhé drželi místní klub na určité úrovni.
Prvním poválečným předsedou se stal Václav Špůr, kterého později vystřídali Václav Zelenka, Jiří Vodňanský, Vladimír Pecold, Ladislav Langer, Michal Jaroš, Vladimír Jalovecký. Současným předsedou TK je V.Pecold.
Z trenérů si určitě zaslouží zmínku Břetislav Hrubý, který hrál v 70. letech II. ligu za Děčín. V osmdesátých letech nejlepší hráč klubu a zároveň krátce správce a vedoucí Tenisové školy. Tu navštvoval i Lukáš Vojtěchovský, který to z dokských hráčů dotáhl nejdále. Hráč II. ligy, v současné době 55. hráč aktuálního českého žebříčku, 6.-8. hráč světového žebříčku seniorů nad 35 let, vítěz řady celostátních turnajů (dále CT) ve dvouhrách i čtyřhrách, vítěz seniorských turnajů v Maďarsku, v JAR, Skotsku. Má trenérskou a rozhodcovskou třídu.
Dalšími trenéry, kteří se podstatným způsobem podíleli na práci především s mládeží jsou Vodňanský, Petr Škoda, V. Jalovecký a Vladimír Pecold.
V současné době jsou v Tenisovém klubu dvě tenisové školy a jako trenéři v nich pracují V. Pecold a V. Jalovecký, kteří jsou jedinými trenéry s licencí.
Můžeme jmenovat i další hráče a hráčky, kteří se svými výkony zasloužili o dobré jméno TK Doksy: Václav Špůr ml., bratři Přibylové, bratři Menclové, Milda Hynek, Karel Kareš, E. Svoboda, Petr a Michal Vodňanští, Jiří Řeřábek, Vladimír Jalovecký, Vladimír Pecold ml., Marcela Knapová, Tereza Dlouhá, Roman Šachl, Kateřina Bavorová, Gabriela Lišková, Tomáš Urban, Karel a Martin Švermovi, atd. Současná generace hráčů si své postavení na výsluní musí teprve vybudovat.
TK se může pochlubit organizováním řady CT. Již v roce 1966 vzniká CT dospělých, na něj v současné době navázal od roku 2004 Terry cup. Od roku 1966 se CT dospělých zúčastnila řada známých tenistů i reprezentantů např.: bratři Huťkové, Vl. Zedník, R. Maršíková, Krajčík, Šembera, bratři Ševčíkové, Voláková, Granát, Birner, J. Navrátil, H. Suková a další.
CT dorostu a žáků jsou v Tenisovém klubu až na nepatrné výjimky každoroční tradicí již od 60. let. Tenisový klub se organizačně a řízením podílel na pořádání patnácti ročníků mezinárodního tenisového turnaje žen Mácha Lake spolu s tenisovým oddílem Staré Splavy. TK nezapomíná ani na rekreační tenis. Pořádá každoročně tři až čtyři turnaje neregistrovaných.
V roce 1995 navštívil místní Tenisový klub proslulý wimbledonský vítěz Jan Kodeš a zahrál si na zdejších dvorcích tréninkový set.
Aby se dobré výkony mohly opakovat, je důležité mít kvalitní podmínky na trénování a to nejen za příznivého počasí, ale i v zimě. Dokud byla v Doksech nafukovací hala, dalo se o kvalitních podmínkách po celý rok hovořit. V té době měl Tenisový klub opět čtyři závodní družstva, ve všech věkových kategoriích. Družstvo dospělých hrálo II. ligu, později I. kraj. Hráči jako Lukáš Vojtěchovský či Tomáš Urban, vychovaní dokským tenisem, byli členy družstva.
Žáci hráli nejvyšší republikovou soutěž Kadet tour. Po ukončení jejího provozování však hráči začali houfně odcházet. A to nejen dospělí, ale hlavně děti, od kterých se samozřejmě odvíjí pozdější budoucnost každého klubu.
„Tenisová hala je nutností. Který Tenisový klub si ji však může dovolit? My ne. S tenisovým boomem v poslední době se proto mění nároky na komerční provoz tenisových hal. Trend se totiž ubírá směrem k budování center volného času kde se vedle tenisu nabízí i squash, badminton, posilovna fitness, popřípadě rehabilitační úsek – sauna, masáže a další. S tím musí pomoci město i sponzor.“
Mezi největší úspěchy tenisového klubu patří vítězství družstva dorostu v meziokresní soutěži v 80. letech, což automaticky znamenalo postup do nejvyšší dorostenecké soutěže, postup starších žáků do soutěže Kadet Tour, účinkování družstva dospělých v II. lize a v krajských soutěžích.
Každý klub, každé družstvo je ale samozřejmě vnímáno hlavně podle dospělých. Ne vždy se Doksům podařilo sestavit družstvo tak, aby se mohlo přihlásit do soutěže. Důvodem byl nedostatek reprezentantů, způsobený i zmiňovaným odchodem tenisových hráčů z Doks.
„Co se týká pořádání turnajů, tak se v Doksech konaly letos tyto akce: celostátní turnaj dospělých Terry cup v rámci Optimit Tour, mezinárodní tenisový turnaj žen Mácha Lake, Family cup a Seniors open. Turnaj starších žáků plánovaný na začátek září byl zrušen pro nedostatek přihlášených,“ uzavíra Vladimír Pecold.

Další zprávy z regionu najdete zde

2.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 33 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Diagnostik elektronických zařízení - koordinátor. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro naši společnost Festool s.r.o. sídlící v České Lípě hledáme kolegu/kolegyni na pozici, Diagnostik elektronických zařízení - koordinátor (ž/m), Pracovní náplň:, •diagnostika závad a poruch na strojích a montážních linkách,, •zajišťování oprav a údržby strojů, zejména se systémy NC a CNC,, •opravy počítačových řídích systémů CNC strojů, provádění softwarových zásahů dle pokynů výrobce,, •plánování a provádění preventivních činností na strojích a linkách, zajištění pravidelné údržby strojních zařízení,, •uvádění strojů do provozu,, •vedení kolektivu pracovníků., Kvalifikační a další požadavky:, •VŠ nebo SŠ vzdělání v oboru elektro,, •osvědčení podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. - §6,, •praxe v oboru elektro minimálně 5 let,, •zkušenosti s vedením kolektivu minimálně 3 roky,, •znalost řídicích systémů Siemens, Fanuc, Festo, Heidenhain, , •znalost ERP systému SAP,, •znalost anglického nebo německého jazyka na komunikativní úrovni,, •samostatnost, rozhodnost, analytické myšlení, smysl pro týmovou spolupráci., Nabízíme:, •zázemí stabilní společnosti,, •možnost profesního rozvoje,, •široké spektrum zaměstnaneckých benefitů (dovolená navíc, věrnostní odměny, penzijní připojištění, společenské a sportovní aktivity a další).. Pracoviště: Festool s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Monika Trhlíková, +420 481 645 133.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 30 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) PIZZAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 37000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky:, - vyučení v oboru, - zdravotní způsobilost, - zodpovědný přístup k práci, - spolehlivost a týmového hráče, - praxe výhodou, Zaměstnanecké výhody: ubytování zdarma, stravování., Hlásit se e-mailem.. Pracoviště: Malevil, s.r.o., 471 25 Jablonné v Podještědí. Informace: Jiří Holec, +420 775 888 364.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel na 2. stupni základní školy (Čj, Tv, Inf). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Rádi bychom ve svém kolektivu přivítali kvalifikovaného učitele/učitelku s aprobací: Český jazyk - možno i v aprobaci informatika, tělesná výchova. Nabízíme víc než přátelské prostředí, možnost realizovat své pedagogické sny, podporu v dalším vzdělávání a kupu dalších věcí. Požadujeme komunikativnost, nadšení pro věc, trpělivost, kladný vztah k dětem., Možnost využití školního bytu (3+1).. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola, kamenický šenov, nám. míru 616, příspěvková organizace, nám. Míru, č.p. 616, 471 14 Kamenický Šenov. Informace: Martin Karhan, +420 734 257 617.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 600 Kč

Svářeči Svářeči kovů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23600 kč. Volných pracovních míst: 100. Poznámka: Pracovní náplň, -svařování kovů, úprava a sestavování částí svařenců do celků, příprava pro svařování, jejich, spojování stehováním a úprava svárů broušením, -seřizování, ošetřování a údržba svařovacích zařízení, -čtení a používání výkresové dokumentace, Požadujeme, -středoškolské vzdělání nebo ZŠ + praxe na obdobné pozici., -výhodou platný svářecí průkaz, - výhodou zkouška dle EN ISO 9606-1 / 287-1, metoda 135, -úspěšné vykonání vstupního testu , -zdravotní způsobilost , Nabízíme, -Zázemí v rozvíjející se nadnárodní společnosti, -Možnost dalšího profesního růstu , -Týden dovolené navíc (tedy 25 dnů dovolené ročně), -Měsíční prémie za výsledky práce a odměny za Kaizeny (resp. změny k lepšímu), -Roční výkonnostní odměnu , -Příspěvek na životní a penzijní pojištění po odpracovaném roce , -Dotované závodní stravování, -Zdravotní péče včetně očkování proti chřipce, -Sportovní a kulturní aktivity , -Zvýhodněné mobilní tarify, První kontakt emailem., Pozice je vhodná i pro cizince.. Pracoviště: Bombardier transportation czech republic, a. s., Svatopluka Čecha, č.p. 1205, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Havlín Lukáš Knazovič Mádlová Michaela, lukas.havlin@rail.bombardier.com.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V úterý 19. června od 19.00 hodin vystoupí v českolipském městském parku známý hudební ansámbl Ritornello Michaela Pospíšila.

V městském parku vypukne open-air Majáles

Ilustrační foto

Anonym nahlásil bombu ve škole v Doksech

FOTO: Závody vraků pobavily autodrom

Sosnová – Pravidlo je, že pravidla nejsou. S tímto heslem vyrazilo o víkendu na speciální trať v areálu autodromu Sosnová 240 závodníků.

KRÁTCE: Do Lípy dorazila výstava proměn. Cvikov otevřel letní kino

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Poslední utkání sezony hráči Arsenalu nezvládli

Ostrá /FOTOGALERIE/ - Nováček divizní skupiny B z České Lípy prohrál na půdě Ostré 1:2, přestože od 1. minuty vedl 1:0.

ROZHOVOR: Jaroslav Bernardt ukazuje klukům, jak plést pomlázky

Liberecký kraj – Přinášíme další díl nového seriálu Příběhy pamětníků z Libereckého kraje. Projekt vznikl za podpory Libereckého kraje. Další díl vyjde za dva týdny, opět v sobotním vydání Deníku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT