Na Českolipsku se letos 22. ročník tradičního turnaje Mácha Lake Open, jenž začínal v roce 1992 jako satelit ve Starých Splavech, s konečnou platností neuskuteční.

Rozhodnutí tenisového svazu o změně místa a organizátora turnaje žen souvisí s materiálem redaktora Radiožurnálu Artura Janouška na Irozhlas.cz týkajícího se využívání státních peněz Českým tenisovým svazem a jeho partnerem při mezinárodních turnajích v Česku.

Svaz podal na Janouška trestní oznámení, rozpoutala se právnická válka, že se turnaj nekoná v České Lípě, je podle tenisových odborníků součást svazových opatření.

„Český tenisový svaz se pro změnu místa konání turnaje rozhodl v reakci na zcela nestandardní vzorce chování lokálních spolupořadatelů – spolku Macha Lake – bezprostředně po obdržení dopisu předsedy spolku,“ stojí v oficiálním prohlášení na portále tenisového svazu cttenis.cz.

Fotbalisté Dubnice se v I.B třídě zachránili, přesto se rozhodli jít dobrovolně do okresního přeboru.
Dubnice půjde dobrovolně do okresu. Navíc přijde o klíčové hráče

„Spolek Macha Lake nebude za těchto okolností organizátorem turnaje Macha Lake Open 2023. Není možné, ani přijatelné, se na na něm podílet. V pátek nám Český tenisový svaz oznámil, že je jediným organizátorem turnaje a subjektem, který odpovídá za kvalitu odvedené organizační činnosti a služeb s tím souvisejících,“ uvedl Ronald Wawrečka, předseda spolku Macha Lake, jenž rezignoval na funkci ředitele turnaje, kterou vykonával od roku 2017.

„Vysoká odpovědnost vůči ITF i Národní sportovní agentuře je pouze na straně ČTS, který je držitelem licence a zároveň partnerem všech organizací, a to včetně mezinárodních. Turnaj bude zorganizován na nejvyšší úrovni, o hráče bude dokonale postaráno,“ uvádí se dále v prohlášení tenisového svazu.

Titulárním partnerem turnaje bude společnost Agel a. s. a oficiální název turnaje bude Agel Open 2023.

V hlavní soutěži dvouhry se u Ploučnice mělo, stejně jako loni, představit 48 tenistek v hlavní dvouhře a 16 deblových párů v boji o dotaci 60 tisíc USD. Obhajovat loňský titul měla sedmnáctiletá Sára Bejlek z jihomoravských Hrušovan nad Jevišovkou, která byla 10. dubna 2023 klasifikována na 155. příčce světového pořadí WTA.

Jen pro připomenutí – dvojnásobnou vítězkou Macha Lake Open z let 2019 a 2020 je Barbora Krejčíková, finalistkou turnaje z roku 2020 Kateřina Siniaková, tváří turnaje v loňském roce byla Linda Nosková, semifinalistka Macha Lake Open 2021. U Máchova jezera si ale zahrála i bývala světová jednička a lounská rodačka Karolína Plíšková a další plejáda českých i světových hvězd.