Nejlepší florbalisty světa přivítá na konci dubna Česká Lípa. Místnímu florbalovému klubu se podařilo získat pořadatelství prestižní Euro Florball Tour, akce, na které se střetávají čtyři nejlepší florbalové velmoci.

Mistři světa ze Švédska, jejich velcí rivalové Finové a Švýcaři s Čechy, kteří touží dostat se na jejich úroveň. Ti všichni se budou během posledního dubnového víkendu prohánět na palubovce speciálně položené na zimním stadionu ve Sportareálu v České Lípě.

„Není to obří hala, ale naopak si vůbec nemyslím, že by to byla malá hala. Vždyť je to hokejový stadion," říká o českolipském zimáku Radim Cepek, legenda českého florbalu a trenér reprezentačního A-týmu. „S florbalem už jsem akcí projel více, takže vím, že i v cizině se hrajou Florball Tour v podobných halách."

Vloni si reprezentace ve Sportareálu vyzkoušela tréninky i exhibiční zápas. „Zázemí je tam perfektní, určitě bude výborná kulisa, pro nás to bude zpestření, moc se do České Lípy těšíme," ujišťuje Cepek s tím, že po loňské zkušenosti se samo vedení reprezentace přimlouvalo za to, aby Česká florbalová unie přidělila pořadatelství akce právě do České Lípy.

„Vyjednávání nebyla jednoduchá, velmi nám pomohlo město Česká Lípa a Liberecký kraj," popisuje Štěpán Slaný, manažer a nejznámější tvář domácího FBC Česká Lípa a hlavní motor celé akce.

Bezpochyby půjde o největší akci roku (a patrně vůbec celé řady posledních let) v České Lípě, a to ze sportovního i společenského hlediska. „Akce takového významu je pro nás pozitivní hned z několika důvodů. Velmi se mi mimo jiné líbí, že se akci chystají přenášet i zahraniční televize, ve kterých všude zazní jméno našeho města. A to tak, jak by se nám to v jiné oblasti zřejmě jen velmi těžko povedlo," uvedla starostka České Lípy Hana Moudrá.

Repre na náměstí

Ještě předtím připomněla, že akce má význam jako zpestření nabídky kulturně sportovních akcí ve městě a že je zajímavá svou mimořádností. „Mladí sportovci a také fanoušci florbalu budou mít možnost vidět ty největší hvězdy světového florbalu přímo na domácí půdě, což se jim nemusí již nikdy jindy podařit," zmínila starostka. Věří také, že akce bude mít pozitivní vliv i pro obchodníky, restaurace a další zařízení, která se budou starat o návštěvníky.

Program Euro Florball Tour Pátek 25.4. 16:00 Švýcarsko – Švédsko
Pátek 25.4. 19:00 Česká republika – Finsko
Pátek 25.4. 21:00 Streetparty
Sobota 26.4. 14:00 Finsko – Švýcarsko
Sobota 26.4. 16:00 VIP zápas
Sobota 26.4. 17:30 Česká republika – Švédsko
Sobota 26.4. 20:00 Wohnout & Streetparty
Neděle 27.4. 12:00 Švédsko – Finsko
Neděle 27.4. 15:50 Česká republika – Švýcarsko

Reprezentační výběry už mají zajištěné ubytování. Češi budou bydlet přímo v centru města, v hotelu Morris na českolipském náměstí. „Na zápasy tak budou chodit hlavní třídou České Lípy," upozorňuje Štěpán Slaný.

Švédi zakotví na břehu Máchova jezera, zázemí totiž budou mít v dokském hotelu Port. A Finové se Švýcary budou na tréninky a zápasy dojíždět „od severu", dočasný domov budou mít v novoborském Parkhotelu Morris.

Až na výjimku bude mít organizaci celé akce na starosti domácí florbalový klub, jehož hráči budou tvořit drtivou většinu dobrovolníků pracujících v zázemí. Hráči prvoligového A-týmu se například promění v takzvané „team-guidy" průvodce jednotlivých reprezentací. „Pro nás to není akce jen o florbale, opět se naučíme spoustu věcí, mnoho členů FBC si vyzkouší zajímavou práci, budou se podílet na dalším rozvoji klubu a uvidí nejlepší světový florbal z bezprostřední blízkosti," popisuje plusy spojené s pořadatelstvím Štěpán Slaný.

„Osobně mám radost z toho, že máme ve městě takto kvalitní a aktivní tým, který je schopen zařídit tak prestižní akci," pochvaluje si také Hana Moudrá. Na dubnovou superakci se českolipská starostka velmi těší. „Nadšená jsem byla již z loňských oslav 15 let fungování klubu. Akce přitáhla do města a na naše sportoviště mnoho návštěvníků, Česká Lípa si tak upevnila svoje postavení mezi sportovními městy, o stupínek výš jistě povyskočila i prestiž České Lípy v rámci regionu i v republice.

Součástí obří akce bude také doprovodný program. Zahajovací den „malého šampionátu" zakončí florbalová streetparty s koncerty českolipských kapel, o den později vystoupí na závěr dne i kapela Wohnout. Její členové by se měli účastnit také exhibičního zápasu, který bude předcházet bitvě Česko Švédsko.

Lidové vstupné

Vstupenky půjdou do předprodeje na konci února a budou za zajímavé ceny. Denní vstupné (dvě utkání a streetparty) bude za stovku, takže víkend s nejlepším florbalem na světě vyjde na tři sta korun. „Snažili jsme se vyjít vstříc mladým. Bude to jedna z největších sportovních akcí na Českolipsku za poslední roky a věříme, že bude brzy vyprodaná," plánuje Slaný.