Novoborský oddíl na evropském šampionátu letos zastupovali mladíci Pavel Vacek a Vojta Marhoul, přičemž prvně jmenovaný si zde teprve odbýval svojí mezinárodní premiéru. Slovenský Bardějov, který se po loňském úspěšném ME v Novém Boru stal dalším východoevropským hostitelem akce takového významu, přivítal na kolbišti 200 závodníků a závodnic ze všech koutů starého kontinentu.

Teprve sedmnáctiletý Pavel Vacek, který je bezesporu velkou nadějí českého trojboje se premiérově představil na mezinárodní scéně a svoje vystoupení korunoval ziskem titulu mistra Evropy v kategorii do 100 kg ve věku do 17 let.

Základním pokusem zdolal ve dřepu 215 kg, na benč zatlačil 110 kg a mrtvým tahem pokořil 235 kg. Zřejmě nervozita způsobila, že poněkud zaostal za svými tréninkovými maximy, ale i tak je výsledek vzhledem k jeho věku velmi povzbudivý.

Smolařem dne se naopak stal ke své malé radosti Vojta Marhoul. Ten si sice mezinárodní premiéru odbyl již v loňském roce při ME v Novém Boru, v Bardějově sice zvládl dřepnout 225 kg, nicméně v benchpressu nezvládl základní pokus a v soutěži skončil. Chuť si bude moci spravit spolu s Pavlem Vackem na bližíci se mezinarodni akci, kterou je Evropska liga druzstev, konajici se 27. 6. v Trnavě.

Příští rok se borci sjedou do ČR

Oba byli nominováni do Metalpoweru B. Oddíl si díky loňskému vítězstvi v této nejvyšší souteži zajistil mista pro dva týmy. Soupeřem jim budou nejlepší týmy Maďarska, Slovenska, Srbska a Ukrajiny. O dva týdny pozdeji než ME GPC se konalo v německém Herzbergu mistrovství Evropy Asociace WUAP, kde se představil Dan Dvořák. Benchpressem 280 kg získal titul mistra Evropy. Škoda posledního pokusu, kdy ke zdolání 300 kilogramů chybělo málo.

Příští rok je Česká republika hostitelem Mistrovství světa v silovém trojboji a benchpressu a tak se dá důvodně očekávat, že tam oba borce opět uvidíme. K nim se jistě připojí i celá plejáda dalších závodníků z Novoborského oddílu Metalpower, jejichž základna je ve Fitcentru Zeus v Novém Boru.

Nejbližší akcí v regionu bude 1. závod Central European cupu v benchpressu – 19. 7. ve Starých Křečanech, který se skládá ze 4 závodů v benchpressu. Dva v České republice a dva na Slovensku. Rozrůstající se novoborský oddíl v tuto chvíli nominoval na tento závod 23 aktivních závodníků.