Plno dalších kvalitních výsledků mají na svém kontě silniční cyklisté z klubu MS AUTO. Výhoda širokého kádru v různých věkových kategoriích přinesla do historie klubu nové úspěchy a zasloužené trofeje.

Medaile i zkušenosti

Jako každoročně se představili na legendární časovce trojic Giro de Zavadilka, kterou ve Vědomicích pořádal Klub cyklistů roudnických, založený již v roce 1885. Své ambice vkládali závodníci v červeno-žlutých dresech především do čerstvého dvojnásobného mistra ČR v časovce Vladimíra Nováka, který byl součástí týmu v kategorii součtu věku nad 120 let, spolu s kolegy z týmu CSK Markus. Tato trojice svoji kategorii suverénně opanovala, při rychlostním průměru 44,8 km/h.

Na stupínky se dostalo i družstvo mladých jezdců Matěj Slavík a Miloš Holec, doplněné o závodníka CK Slavoj Terezín Vaška Papíka. Trojice chlapců si z vydařeného odpoledne veze bronzovou příčku a cenné zkušenosti, zejména v případě mladičkého Miloše Holce.

S vysokými ambicemi vstupovalo do bitvy v nejsilněji obsazené kategorii nad 90 let trio Josef Semerád, Petr Nováček a junior Jaromír Svoboda. Štěstí ale tentokrát jezdcům nakloněno nebylo, zhruba půl kilometru po startu se závodníci dostali do dlouhé a pomalu jedoucí kolony aut. Než se podařilo z této situace dostat a opět se zformovat, uběhlo spoustu času, který pak v závěru chyběl i přes veškerou snahu ve zbytku trati a konečný rychlostní průměr 41,7 km/h. Tento výkon nakonec stačil na šesté místo.

Po dojetí do cíle a minimálním času na občerstvení doplnil Josef Semerád poslední družstvo, tvořené ještě Davidem Semerádem a dalším juniorem Martinem Munzarem. Zde závodní trasa dlouhá 21,5 km nepřinesla žádné záludnosti a tým si tempem, které zohledňovalo schopnosti mladého juniora, dojel pro desátou příčku při průměrné rychlosti 37,7 km/h.

Svátek cyklistiky

Nádherným svátkem cyklistiky byl v pořadí dvanáctý ročník hromadného závodu Za pěnivou důvou, kterou v Terezíně pořádá tým kolem Petra Rýslera a restaurantu Atypik. Za velkého zájmu přihlížejících i kamer regionální televize odstartoval celý program závody v dětských kategoriích na Terezínském náměstí. Jako první se z početné sestavy závodníků klubu MS AUTO představila sedmiletá Štěpánka Holcová, která vybojovala 11. místo. Poté odstartovala kategorie starších dětí na cca 5 km. Zde se skvěle ukázali českolipští mladí žáci, když vybojovali tato umístění: Dominik Nováček (3.), Miloš Holec (4.), Lukáš Bělka (5.), Matěj Baláž (7.) a Martin Semerád (13.).

Po vyhlášení mládežnických kategorií se už schylovalo ke startu hlavního závodu na 84 km. Po startu se prvních 20 km jezdci MS AUTO drželi v popředí více než stohlavého pelotonu. První vážná selekce přišla za obcí Polepy v úvodním stoupání. V první skupině se z českolipských cyklistů držel Rudolf Reichelt, Jaromír Svoboda, Josef Semerád a Michael Német. S mírnou ztrátou pak bojoval Petr Nováček, Miroslav Hanus a mladíci Martin Munzar a Tomáš Reichelt.

Druhé těžké stoupání z Liběšic roztrhalo zbytek pelotonu na menší skupiny a jednotlivce. Skvěle pozičně v tuto chvíli jeli Svoboda a Reichelt, kteří se stále drželi v nejrychlejší skupině. Následoval sjezd do Úštěka a prudké stoupání na Ostré. Zde si kopec smůly vybral Michael Német, který s přetrženým řetězem musel svůj boj vzdát, a Josef Semerád, který po překonání krize dojížděl v kopci uniklou skupinu, ale spadlý řetěz znamenal od této chvíle víceméně osamělý boj až do cíle.

Na samotné špici si budovala náskok pětice favoritů, ale ve druhé skupině výborně zabojoval Rudolf Reichelt, který do cíle na Terezínském náměstí dojel jako pátý ve své kategorii.

V další skupině spurtoval Jaromír Svoboda na krásném třetím místě mezi juniory. Ještě dlouho pak přijížděli do cíle jednotlivci i skupinky. Jisté je, že závodníci českolipského klubu zanechali v historii letošního ročníku výrazný otisk.

Mistrovství SAL

Příležitostí k otestování časovkářských schopností bylo otevřené Mistrovství Severočeské amatérské ligy (SAL), které se uskutečnilo na identickém okruhu jako Giro de Zavadilka. Tedy 21,5 km s jedním mírným stoupáním. Na startu se za ideálního počasí představili Jaromír Svoboda, Miroslav Hanus a Josef Semerád. Miroslav Hanus musel těsně před startem řešit výměnu obou prasklých duší, jako následek nehody při rozjíždění, ale ani to ho nezastavilo při jeho úspěšném boji o šesté místo v kategorii nad 60 let. Skvělou jízdu proti chronometru předvedl osmnáctiletý Jaromír Svoboda, který po doladění posedu na svém speciálu suverénně opanoval kategorii juniorů.

Napínavý souboj se konal v kategorii čtyřicátníků. O vítězné hoře svalů Tomáši Viktorinovi (Sweep cycling) nebylo od začátku pochyb, ale o zbývající pódiová umístění se přetahoval Rostislav Kadlec (Favorit Bílina), Miroslav Mojžíš (Koloshop team) a Josef Semerád (MS AUTO). V cíli nakonec naměřila elektronická časomíra druhému Miroslavu Mojžíšovi o čtyři desetiny vteřiny rychlejší čas než bronzovému Semerádovi (oba rychlostní průměr 41 km/h). Rostislav Kadlec v závěru ztratil cca půl minuty.

Další závody čekají

Cyklisty Sportovního klubu MS AUTO čeká nyní pokračování dalšího dílu Českolipského silničního poháru, kterým bude závod v Železném Brodě, a horská časovka Cvikov Luž. Část týmu pak odjíždí na mezinárodní závody na Slovensko. Všichni pevně věří, že úspěchy vybudované tréninkovým úsilím, budou pokračovat i ve druhé polovině závodní sezony.

Josef Semerád