Osmadvacetiletý gólman vidí budoucnost u českolipského florbalového týmu jasně a potvrzuje trenérova slova: postoupit do extraligy. Moskevský rodák nám podrobně popíše svou cestu z nejvyšší ruské ligy přes lotyšskou LFS až do Čech, kde zakotvil u týmu FBC Česká Lípa.

Jak dlouho hraješ florbal? Jak dlouho v ruské reprezentaci?

Čas letí, už 12 let. V reprezentaci jsem od roku 2004.

Jak ses dostal do České Lípy a na jaké úrovni jsi hrál florbal ve svém minulém působišti?

Začnu minulostí. V Rusku jsem hrál nejvyšší soutěž a dostal jsem se do reprezentace. Pak jsem chtěl něco lepšího a dostal jsem pozvánku v sezoně 2004-2005 jít chytat do nejvyšší ligy v Lotyšsku. Tam jsme postoupili do play-off, ale kvůli neprodlouženým vízům jsem ho nechytal.

V roce 2007 jsem se díky Dimovi Uglanovi dostal do Čech, konkrétně do Liberce. Tomáš Erben a Viktor Kolář mě chtěli v týmu. Po týmových a vysokoškolských přijímačkách jsem se přestěhoval na sever Čech. Tady se mi podařilo seznámit se s Pepou Zalabákem. Josef je tím člověkem, který mi hodně pomohl s úpravou tréninků, a díky němu jsem teď výkonnostně tam, kde jsem. Pak bylo roční angažmá v Mladé Boleslavi. Děkuji Tomášovi Pacákovi a tamnímu vedení, že jsem měl možnost v Bolce chytat, a že mě následně pustili do České Lípy. Moc si toho vážím.

V polovině sezony v Mladé Boleslavi jsem dostal nabídku právě z České Lípy. Vedení klubu se hodně snažilo, abych sem přišel. Byl to jeden z nejdůležitějších bodů. Přesvědčil mne také kolektiv. Kluci jsou z florbalu nadšení. Diváci na tom měli a stále mají obrovský podíl. Česká Lípa je městem, které tímto sportem dýchá. To je něco, co jen tak každý nemá. A hrát tady je jako sen.

Co obvykle děláš ve tvém civilním životě? Máš nějaké koníčky mimo florbal?

Pracuji ve společnosti Elmarco (pozn. autora vývoj strojů pro výrobu nanovláken). Dělám chemika a projektového manažera. Mám rád cestování, knihy, jakýkoli jiný sport (hlavně badminton). Rád se učím jazyky a vařím. A dále se pro sebe snažím objevovat novou hudbu (hlavně rhythm&blues).

Jaká podle tebe byla minulá sezona? Splnila očekávání?

Rozporuplná. Dobrá základní část a naprosto nepovedené play-off. Drsná, ale důležitá škola.

Co říkáš na to, že trenér jednoznačně říká, že by se měla pro Lípu v následujícím roce vybojovat extraliga?

Opravdu? Nic o tom nevím… Dělám si legraci, vidím to stejně.

Jak dlouho hodláš setrvat na severu Čech?

Dobrá otázka, na kterou si zkouším odpovědět sám snad každý měsíc. Zatím nevím, časem se uvidí. Mně se tu moc líbí, nikam nespěchám.

Jaké máš osobní cíle pro příští sezonu?

Chytat tak, abychom se dostali do Extraligy.

Kde vidíš svůj tým za pět let?

V superfinále. (smích)

Dario Becci