Počasí ukázalo téměř všechny své podoby, včetně deště, sluníčka, mlhy, padajících krupek, větru a chvílemi i modré oblohy. Přesto se organizátoři nezalekli a rozhodli se závor Zlatá lyže Lužických hor uspořádat. V pátek bylo nutné na kritická místa, kudy protéká voda, naházet sníh. I nadále leží na okruzích od 20 do 50 centimetrů mokrého a podmáčeného sněhu.

Závod začal úderem 10. hodiny, kdy se do stopy vydali nejmenší závodníci. Absolvovali trať v délkách od 500 m do 5 km. V 10:45 průběžně startovali a starší dorostenci a ženy v závodě na 10 km.

Hlavní závod na 15 km mužů začal v 11 hodin. Intervalový start zajistil rozložení startovního pole a napjaté očekávání, kdo se stane vítězem Zlaté lyže Lužických hor, až do vyhlášení.

Trať se jela na okruzích 3x5 km. Závodníci nebyli na trati závodu ušetřeni deště a v okolí vleku i silného větru. Místy byla trasa podmáčená a vlivem tání se jelo doslova na vodě. Sjezdy byly velice rychlé a stoupání náročná. Kapitolou sama pro sebe bylo mazání lyží. Neprohloupil ten, kdo mazal kombinaci tekutých vosků tzv. klistrů. Na skluznicích lyžařů jsme mohli vidět paletu barev od stříbrné, černé, červené, žluté až po oranžovou.

Absolutním vítězem a zároveň obhájcem z minulého ročníku se stala legenda závodu, Jan Doubek z domácího klubu SKI Polevsko. Jeho jméno tak bude poněkolikáté zdobit štítek na starodávné zlaté lyži. Druhým borcem v kategorii muži 19 – 39 let byl Ondřej Teplý z OK Úvaly, třetí příčka patřila Františku Dvořákovi ml. ze Cvikova.

V mužích kategorie 40-59 let se stal vítězem a zlatou medaili si právem odnesl Miroslav Kronika z Nového Boru. Stříbrnou příčku obdržel Václav Zemler z KIWI Varnsdorf, třetí dojel německý závodník Gerold Müller za Bertsdorfer SV.

Kategorii muži nad 60 let ovládl František Dvořák starší ze Cvikova, stříbro obsadil Rudolf Špaček ze SKI Polevsko a na třetí pozici se umístil Ladislav Brukner z Prahy.

Ženám tradičně vládla stálice těchto polevských závodů Věra Utínková (SKI Polevsko), stříbrnou medaili si odvezla Markéta Pilná z BK Manušice a jako třetí žena dokončila trať Šárka Půlkrábová z domácího oddílu SKI Polevsko.

Vyhlášení vítězů a vítězek se konalo na obecním úřadě Polevsko. Pro závodníky byly připraveny diplomy, speciální medaile Zlaté lyže Lužických hor a ceny od sponzorů.