Ještě na přelomu srpna a září se připravovali na další sezonu ve druhé lize, ovšem poté přišla po odstoupení Teplic nabídka na postup do nejvyšší soutěže a taková šance se rozhodně neodmítá. Českolipští absolvovali první polovinu ročníku v Chance futsal lize, během níž si připsali dvě vítězství a spolu s Kladnem a Hradcem Králové si to ve zbylé části sezony rozdají o záchranu. „Hrát se dá s každým," burcuje kouč Karel Kruliš, který v rozhovoru mimo jiné nastiňuje, že dres České Lípy možná oblékne další velká posila.

Vraťme se ještě na začátek sezony. Vy jste do CHANCE futsal ligy postoupili poté, co jste nahradili odstoupivší Teplice. Co bylo hlavním důvodem, že jste se rozhodli vzít nabídku z nejvyšší soutěže?

Nabídka ze svazu přišla hned po odstoupení Teplic, i když jsme byli o jeden zápas horší než Jeseník, který dostal jako první nabídku jít do první ligy, ale jelikož jejich hala nesplňuje parametry, tak přišla řada na nás. Asi jsme se moc nerozmýšleli, ačkoliv jsme věděli, že liga začíná za týden a my nejsme vůbec nachystaní. Měli jsme za sebou jen jedno přípravné utkání, a to jen s polovinou týmu. A tak začal kolotoč, aby se vše stihlo do začátku. Dobré bylo, že nám vedení svazu umožnilo posunout první zápas a po kladné domluvě s vedením Slavie se naše první utkání odehrálo o týden později. Bylo to pro nás s Jirkou (Jiřím Šubrtem, prezidentem klubu pozn. autora) velice hektické, ale s prvním hvizdem rozhodčího se opět po třech letech roztočila Chance futsal liga v České Lípě. Je to pro nás úspěch a ještě větší bude, pokud udržíme ligu v Lípě i pro příští sezonu.

Jak byste zhodnotil první polovinu sezony?

Ta nám ukázala, že až na Chrudim a Benago se dá hrát s každým, ale je vždy vidět, kdo a jak trénuje a má zkušené prvoligové hráče ve svém týmu. Sílu ale máme, porazili jsme Helas, i když přijel bez Davida Cupáka, ale toto jsou cenné body, a pokud se nám budou vyhýbat zranění klíčových hráčů a samozřejmě těch, kteří si neustále nedají říct a diskutují s rozhodčími a jsou vykartovaní, tak budeme silnější a silnější. Máme šest bodů, na záchranu bude potřeba patnáct až sedmnáct bodů. My musíme zvládnout své zápasy s Kladnem a Hradcem, to jsou naši soupeři o sestup. Pokud se nám je povede porazit, máme velkou šanci ligu zachránit.

V průběhu podzimu byl z kádru vyřazen Milan Soukup. Co bylo důvodem tohoto kroku?

Milan Soukup je velice individuální hráč, který je svérázný ve svém názoru a těžko ho člověk přesvědčí o něčem jiném. Má svou hlavu. Tento krok jsem zvažoval dlouho, i když jsem byl za Milana rád, že je v týmu, přece jen je to Démon se vším všudy, ale prostě jsme se názorově rozcházeli, tak jsme mu dali možnost, ať si najde angažmá v jiném týmu. Domluvil se v Jablonci, tak jsme ho uvolnili zadarmo. Jeho výkony sleduji a nikde není napsáno, že se nemusí vrátit.

Před začátkem ročníku jste trochu posílili. V loňské sezoně se v Lípě objevil Jiří Štajner, můžou se diváci těšit na další velké jméno, nebo se v boji o záchranu spolehnete na hráče, které máte momentálně k dispozici?

Co se týká posílení týmu, tak přišel Míra Betyár, který už má zkušenosti s ligou. Myslím si, že zapadl dobře. Potom jsme se dohodli s Honzou Havláskem. Těmito dvěma hráči jsme před začátkem sezony vyztužili náš kádr a během podzimu se nabalili ještě Břéťa Tvrzník, Jirka Musil a gólman Kalina z Teplic. Ve středu jsem se dohodl na hostování Tomáše Vobořila ze Sparty Praha a o jedno velké jméno ještě usiluji, ale to si nechám zatím pro sebe. Nerad bych to zakřikl. Kádr se nám značně obměnil, ale pokud chceme i do budoucna hrát Chance futsal ligu, tak musíme doplňovat o hráče, kteří mají zájem hrát a je pro ně čest si zahrát první ligu.

V minulosti byla velkým problémem špatná docházka hráčů na tréninky, potažmo zápasy. Zlepšila se tato situace oproti předchozí sezoně?

Docházka na tréninky, to je velký bolák, ale samozřejmě jsme amatérský klub, v jehož možnostech není platit hráče. Je to o chuti každého z nich, což nám neustále škodí, ale musíme to tak brát. Kluci mají svoji práci, která má přednost, což chápu, ale na druhou stranu oni sami musí pochopit, že bez tréninku to nejde. Další velký problém je velký fotbal. Dnes už se i v okrese při přetahování hráčů předhánějí, kdo jim dá víc peněz a potom jim zakazují hrát futsal, a to nám taky ubližuje. Je to takový divný nešvar této doby, ale opět opakuji, kdo chce hrát a má své kvality, hraje. Po doplnění hráčů a skončení fotbalové podzimní sezony je teď účast okolo dvanácti hráčů, s čímž jsme spokojeni.

S výkony kterých hráčů jste zatím spokojen, a kteří naopak zůstávají trochu za očekáváním?

Hráči to mají tak, že nikdo nevyčnívá z davu. Je to tak, že pokud jde někdo výkonnostně nahoru a začne se mu dařit, zabrzdí to buď karty, anebo nějaké zranění. Takže si myslím, že tým je vyrovnaný.

V letošní sezoně jste oproti svému předchozímu vystoupení v Chance futsal lize dvakrát vyhráli, dokonce nad někdejším lídrem tabulky Helasem Brno. Je to tedy důkaz toho, že pokud hráči chtějí, dá se hrát téměř s každým?

To, že máme šest bodů, je samozřejmě po polovině soutěže super. Ale na druhou stranu je to z mého pohledu málo. Chtěl bych jich mít minimálně deset, a to by nám dávalo jakousi jistotu k záchraně. Ano, jak říkáte, hrát se dá s každým, a když to odbojujeme srdcem a na sto procent, jsme schopni porazit kohokoli, ale pořád nám ten krůček ke kýženým bodům chybí.

Několik utkání vynechal Karel Kaňkovský, který je motorem a nejlepším střelcem týmu. Nebýt jeho absencí, je možné, že byste se v tabulce pohybovali o něco výše?

Karel Kaňkovský je opět jeden ze skalních Démonů. Musím říct, že ano. Pokud by byl třeba na Spartu, brali bychom tři body, protože tam nám chyběl jeho důraz. Ale do zápasu nenastoupil a my jsme se s tím popasovali. Teď si musí Karel sám uvědomit, jestli nám bude prospěšnější na hřišti, nebo na tribuně. Myslím, že teď už si dá pozor na to, co říká, i když na druhou stranu pro rozhodčí je Kaňour, jako když pošlete býka do arény, dáte před něj červený hadr a on se musí tvářit, jako když ho nevidí. V jeho případě je to těžký úkol, jelikož chce vyhrát a emoce s tím spojené jsou prostě problém, a i když mi slíbí, že dá pusu na zámek, tak se vyskytnou jeden, dva zákroky na hraně, sudí mu je písknou a už to jede a těžko se dá zastavit. Karel je velice platný svérázný borec, ale samozřejmě nás umí i oslabit. Závěrem bych rád poděkoval všem našim fanouškům, pořadatelům a všem lidem, kteří nám pomáhají, za jejich skvělou podporu. Chtěl bych všem popřát šťastný nový rok a spoustu krásných sportovních zážitků, ať už na naší palubovce, tak i mimo ni.

Michal Šandor