Na autodromu v Sosnové u České Lípy se o víkendu rozdělovaly poslední body do šampionátu s názvem Rallycross Cup.

V celkem jedenácti divizích se sešlo více než sto dvacet vozidel. Depo už od pátečního odpoledne doslova praskalo ve švech a sobota slibovala dramatické souboje v jednotlivých jízdách skrze všechny divize. Do devíti hodin probíhal volný trénink, ve kterém se nejede proti času, ale jezdci se pouze seznámí s nástrahami tratě. Nicméně již volný trénink naznačoval, kdo bude udávat tempo jednotlivých jízd.

Po trénincích následovaly dvě kvalifikační série, které se jezdí z řady v maximálním počtu šesti vozidel, poté semifinálové a finálové jízdy, kde startuje osm vozidel a jede se na pět kol, včetně tzv. joker lapu (prodloužená část trati).

„V historických divizích mohli diváci sledovat průjezdy vozů Škoda Rapid, Škoda 130, Toyota MR2 a dalších nádherných skvostů, které brázdily české tratě v osmdesátých a devadesátých letech,“ přiblížil ředitel závodu, sportovní komisař a promotér Daniel Kříž.

Na autodromu v Sosnové u České Lípy se o víkendu rozdělovaly poslední body do šampionátu s názvem Rallycross Cup.

V „enkových“ třídách, tedy divizích, kde je zakázaná jakákoliv úprava podvozku, se jezdilo, závodnickou hantýrkou, nárazník na nárazník. Tyto třídy jsou díky podobným výkonům motorů velice vyrovnané a díky cenové dostupnosti jsou oblíbené u mladých a dravých jezdců. O nádherné souboje nebylo v jednotlivých divizích nouze.

Ve speciálech, tedy vozidlech bez omezení v úpravách podvozku a motoru , se představili vedle tradičních jezdců rallycross cupu také jezdci autocrossového a rallycrossového mistrovství ČR a zóny střední Evropy. Zmiňme například Tomáše Krejčíka se Škodou Fabia, Jakuba Bittmana sedlajícího Peugeot 208 a mladého a nadějného Dana Skočdopole se svou evropskou Škodou Fabia MK3.

Zahraniční obsazení

Nejsilnějšími stroji na trati byla takzvaná divize SuperCars, tedy speciály s náhonem všech čtyř kol, které jsou velmi oblíbené v MS. Tato divize měla i mezinárodní účast. Z domácích jmen se představil mimo jiné autokrosař Luboš Kužel s Audi Quattro, vedle něj se postavil Marián Gajdoš a Vladimír Soročinsky.

„Celkově se závodní sobota velice vydařila, ani diváků na tribunách nebylo málo. Možná škoda, že tento krásný motoristický sport zachraňuje v Sosnové pouze Rallycross Cup a nejezdí se zde další mistrovství,“ uzavřel Daniel Kříž.