Vratislav Kuba s trofejemi.Zdroj: Deník / Valenta Radek„Je to krásný pocit, nepopsatelný zážitek, když víte, že jste po 50 kilometrech běhu na lyžích konečně v cíli,“ usmívá se všestranný sportovec Vratislav Kuba z Č. Lípy, který letos oslaví 73 let.

„Atmosféra v dějišti je neopakovatelná, závod je sice krutý, ale nádherný. Prostě adrenalin,“ vysvětluje, proč se do Bedřichova na Jizerskou padesátku tak rád vrací. Letos prý naposledy. Proč?

„Víte, z volejbalu, kterému se aktivně věnuji celý svůj život, mám zničená kolena. Už v prosinci jsem měl jít na totální endoprotézu, jenže operaci jsme si nechal přeložit až na březen, abych si mohl Jizerskou 50 celkově už počtyřicáté projet zase až do samotného cíle. Tak snad se mi to podaří,“ přeje si člen Klubu mistrů Jizerské 50, do kterého jsou zařazeni pouze ti borci, kteří mají za sebou účast ve více než 30 ročnících.

Společně s Vratislavem Kubou se v neděli na start postaví také jeho nejstarší vnuk Matěj. „Poprvé se mnou jel v roce 2015. A porazil mě o celou jednu hodinu a 23 minut. Celou dobu v cíli na mě čekal, pak mi nosil občerstvení a vzorně se o mě staral. To mě opravdu moc potěšilo.“

Na závěr tento velmi skromný, nestárnoucí sportovec dodává: „Přál bych si, aby se běžkařským závodům věnovali mladí lidé. A aby mě v počtu dokončených Jizerských padesátek jednou překonali.“