Není a nebude nic mezi tím. Florbalem poblázněná Česká Lípa zažije dnes večer historickou radost, nebo obrovské zklamání. Žádná střední cesta neexistuje. Jednu, nebo druhou emoci si přitom večer prožijí na jednom místě stovky lidí. Českolipská sportovní hala zažije nepochybně největší návštěvu ve své nedlouhé historii.

Za obojím, nervy drásajícím dramatem i modrobílým šílenstvím fanoušků, stojí florbalisté FBC Česká Lípa. Od soubojů o vysněnou extraligu je dělí právě jen dnešní zápas! V semifinále play-off 1. ligy zatím válčí s Vinohrady nerozhodně 2:2 na zápasy. Rozhodující třetí výhru mohli přidat už v neděli v Praze, ale skvěle rozehraný zápas ztratili v drtivém finiši.

Fanouškům, kteří za týmem vyráželi o víkendu do Prahy třemi autobusy, to ale příliš nevadí. „Alespoň to oslavíme doma." „Středa bude patřit jen nám". Podobné reakce se od neděle vrší na sociálních sítích. Všechno nasvědčuje tomu, že „Modrobílé peklo", jak se kotli českolipských fandů přiléhavě říká, bude dnes večer opravdu žhavé. „Vařit" se bude nejen palubovka, ale i tribuna.

Z toho pramení velká očekávání ale i obavy. „Zájem fanoušků jednoznačně převyšuje kapacitu haly. V poslední době se nám daří s fanoušky pracovat, chodí jich stále více a více. Jsme za to neskutečně rádi. Z toho, co bude dnes večer, ale máme trochu obavu. Fandové musí být solidární, šetřit prostorem a spolupracovat," nabádá hlavní hvězda českolipského týmu a manažer klubu Štěpán Slaný.

Florbalisté doporučují všem divákům včasný příchod a prosí o co největší solidárnost při zabírání míst na tribuně. Hala bude k dispozici již hodinu a půl před začátkem utkání, který je stanoven na 19.30 hodin.

Reportáž ze zápasu bude na místě pořizovat také Česká televize, kterou zlákal nejen napínavý náboj celé série, ale také dosavadní neuvěřitelné „výkony" českolipského publika.

V případě vítězství bude extraliga pro Českou Lípu na dotek. Tým tak totiž postoupí do finále play-off, ze kterého vede cesta do extraligy i v případě, že by v něm neuspěl. Vítěz finále postupuje do nejvyšší české soutěže přímo, poražený má právo účasti v baráži s druhým nejhorším týmem extraligy.

Extraliga je pro českolipský FBC velkým snem, klub ale tohle téma zatím neřeší. „Nyní se soustředíme jen na sportovní cestu, stejně je na tom náš soupeř, bude to férový souboj, jako celá série a holt může postoupit jen jeden," dodal Štěpán Slaný.

Starostka Lípy: Hledáme řešení pro tribunu ve sportovní hale

V souvislosti s úspěchy FBC Česká Lípa a popularitou, jakou získala jejich utkání mezi fanoušky, se čím dál více množí kritika na naprosto nevhodnou tribunu pro diváky (odkud vyjma první řady není vůbec vidět zhruba třetina hřiště) a také nedostatečnou kapacitu českolipské sportovní haly.

Nedostatky kritizovali i sami florbalisté, podle nich by město mělo jižní stěnu haly vybourat a postavit v jejích místech novou a hlavně precizní tribunu. „Řešíme to už asi půl roku. V tuto chvíli to vypadá, že budou dvě řešení, mezi kterými se rozhodne," uvedla pro Deník starostka České Lípy Hana Moudrá.

„Je to v jednání, uvidíme, jakou cestou půjdeme, až budeme znát předpokládané náklady. Každopádně si myslím, že ty náklady nebudou tak ohromné, aby se pro ně nedaly najít finance v rozpočtu." Česká Lípa přitom musí akutně řešit ještě jeden sportovně-technický problém. Ve Sportareálu přestala fungovat kogenerační jednotka, která vyráběla elektřinu i teplo pro celý sportovní komplex. I tady proto čeká město investice v řádu milionů korun. „Na obojí musíme najít prostředky, ale rozhodně to spolu nesouvisí tak, že buď bude jedno, nebo druhé. Řešíme obojí," dodala starostka.