Bojovalo se nejen o tituly pro rok 2010, ale i o celkové umístění v Českém poháru. Právě MČR ve Svitavách bylo v pořadí pátým a finálovým závodem letošní série.

Novoborské lezkyně patří dlouhodobě mezi absolutní špičku a svou roli favorita splnily. Jak Anna Wágnerová, tak i Petra Vojířová obhájily loňské mistrovské tituly. A protože po celý rok dokázaly na všech závodech ČP zvítězit (výjimkou bylo jen jedno 2. místo Wágnerové v Kladně), odvezly si ze Svitav i zlaté poháry Českého horolezeckého svazu. Wágnerová tak letos získala Český pohár jak v obtížnosti, tak i rychlosti. Vojířová bronzový v obtížnosti, zlatý v rychlosti. Nikola Hlobeňová, která se MČR nezúčastnila, získala z předešlých závodů stříbrný pohár.

K úspěchům novoborského týmu patří i bronzový pohár ČHS, který za rychlost vybojovala Kateřina Bělková. Ta ve všech závodech, které se do ČP započítávaly, dokázala stát na stupních vítězů. Jenom MČR ji zastihlo nepřipravenou a 5. místo je jejím nejhorším umístěním.
Po celý rok dokázali mladí novoborští lezci příkladným přístupem k tréninkům i jednotlivým závodům, že patří v České republice k těm nejlepším. „Dobře jsme reprezentovali jak Českou republiku v zahraničí, tak i své město, které je jediným naším sponzorem. S tím ale ostře kontrastuje přístup výkonného výboru TJ Jiskra, který nejen že si působení našeho oddílu neváží a nepodporuje, ale navíc mu činnost všemožně ztěžuje. Naši mladí závodníci by proto uvítali opravdového sponzora, který by napomohl zachovat tento velice úspěšný kolektiv, za což by se mu odvděčil nejen svými výkony, ale i šířením jeho dobrého jména jak doma, tak i v zahraničí,“ předeslal trenér Petr Mánek.