„Po Vancouveru je to má druhá olympiáda v pozici šéftrenéra," upřesnil Luboš Jíra. Družstvo kromě něj čítá ještě jednoho trenéra, mechanika a hlavně čtyři závodníky, tři mladé muže ve věku 25 až 27 let a devatenáctiletou dívku. Všichni jsou z Mekky českých sáňkařů, ze Smržovky. Na olympiádu se kvalifikovali díky dobře zajetým jízdám během pěti Světových pohárů.

Co čeká sáňkaře v Soči• Čeští sáňkařiodlétají do Soči 30. ledna, svéjízdy absolvují mezi 8. až 13. únorem.
• Jednotlivcibudou zdolávat zhruba1 400 metrů dlouhou trať s 17 zatáčkami čtyřikrát, dvojice pojede dvakrát.
• Družstva pojedou štafetuse sníženým startem.
• Podle Luboše Jíry na ně čekáspeciální technická dráha, která jerychlá, ovšem zároveň i bezpečná.

„Samozřejmě, že máme ambice. Bratři Luboš a Antonín Brožovi, kteří pojedou ve dvojici, by mohli skončit do desátého místa. U Ondřeje Hymana počítám, že bude v jednotlivcích do dvacátého místa. Vendula Kotenová se do reprezentace dostala na divokou kartu, stejně jako Lukáš Brož. V jejím případě se proto necháme překvapit. Kdo ví, možná to bude hned její životní závod," neskrývá naději Luboš Jíra.

Luboš Jíra• juniorský reprezentant, účastník Světových pohárů, republikových, evropských i světových mistrovství.
• V roce 1988 na Zimních olympijských hrách v Calgary spolu se známým kreslířem a humoristou Petrem Urbanem vybojoval 13. místo v závodě dvojic.

Olympijskou novinkou je podle něj soutěž družstev. V ní počítá s tím, že by česká reprezentace mohla skončit na šestém až osmém místě. Pokud se přitom někdo podivuje nad tím, že plánovaná umístění jsou mimo cenné kovy, tak stačí jen dodat, že celkem o tři nejlepší místa v každé kategorii bude usilovat 20 dvojic, 30 žen a 40 mužů.

„Mezi nimi jsou závodníci zvučných jmen s mnoha zkušenostmi ze Světových pohárů, mistrovských soutěží i předchozích olympiád. Proto jsme si nasadili naše laťky takhle. Čím výš se posuneme k prvním třem místům, tím lépe," dodal Jíra.

Zpracoval Ota Schnepp