Nejprve pár slov o samotné soutěži. Jedná se o atletické závody družstev, ve kterých každý závodník může absolvovat pouze 2 discipliny + štafetu. K úspěchu je tedy zapotřebí mít několik kvalitních atletů. Závodí se v běhu na 60 m, skoku vysokém, skoku dalekém, vrhu koulí, běhu na 1500 m a štafetě 4x60 m.

V každé disciplině startují za danou školu 3 závodníci a do celkového bodového součtu se započítávají 2 nejlepší výkony z každé discipliny a lepší ze dvou štafet. Při maximálním počtu 12 závodníků je docela alchymie rozdělit závodníky tak, aby škola vytěžila co možná nejlepší bodový zisk.

Okresní kolo pořádalo Jablonné v Podještědí. Zde MŠ a ZŠ Stráž obsadila všechny 4 kategorie (mladší chlapce, mladší dívky, starší chlapce a starší dívky) a stala se celkově nejúspěšnější školou. Starší i mladší chlapci zvítězili, starší dívky byly druhé a mladší děvčata obsadila třetí místo. Do krajského finále, které se uskutečnilo 2. 6. 2009 v Turnově, tedy postoupila obě chlapecká družstva. Zde poměřili strážští chlapci síly s vítězi ostatních okresů.

Starší chlapci zamířili do finále

Ani zde se neztratili, mladší přivezli diplom za 3. místo a starší chlapci senzačně zvítězili a postoupili do celorepublikového finále do Houšťky u Brandýsa nad Labem. I přes krajské vítězství nebyl postup zcela jednoznačný, protože z celkového počtu 14 krajských vítězů postupovalo pouze 6 s největším bodovým ziskem.

Do Houšťky sice strážští atleti přijeli v plné síle, ale hned v úvodu se jim nepovedla jejich parádní disciplina – výška. (Jen pro zajímavost v okresním finále se jim započítávalo skočených 196 a 165 cm, na republice pouhých 169 a 161 cm). Bodovou ztrátu museli stahovat v ostatních soutěžích, což se poměrně dařilo, ale ztráta na prvního byla veliká.

Před závěrečnou štafetou jen těsně figurovali na stupních vítězů a zezadu se na ně tlačily další tři školy. Štafetu borci ze Stráže zvládli a třetím nejlepším časem si zajistili celkově třetí místo v republice (do okresních kol se přihlásilo téměř 1000 škol).

A nyní jmenovitě k strážským atletům - do bodového výsledku 6215 b. v okresním, 6381 b. v krajském a 6221 b. v republikovém finále výrazně přispěli: Lubomír Studecký, Dominik Ráliš, Jaroslav Dygrýn, Jiří Novotný, Jakub Daňo, David Cerman, Marek Kulhánek, Jakub Kadlec, Ondřej Šúchal.
Všichni výborně reprezentovali pod vedením pánů učitelů Jana Součka a Robina Horáčka.