Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dary mezi manžely mohou ovlivnit výši daně z příjmů

Liberecký kraj – Odborník pro Deník: Vladimír Opatrný, předseda Krajské hospodářské komory Libereckého kraje a daňový poradce.

13.1.2011
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, předseda KHK Libereckého kraje, daňový poradceFoto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Poskytnutí daru není z hlediska daně z příjmů považováno za daňový výdaj, ale při splnění zákonných podmínek je možné uplatnit jeho hodnotu jako nezdanitelnou část základu daně z příjmů, snížit tak základ daně a tím i samotnou daň.

Manželé se mohou vzájemně a přitom s daňovou účinností obdarovávat pouze za předpokladu, že dar bude prokazatelně pocházet z odděleného a samostatného majetku jednoho z manželů.

Jestliže jde o dar poskytnutý z prostředků zahrnutých do společného jmění manželů, nejedná se o darování v právním smyslu.

Zákon o daních z příjmů umožňuje odečíst od základu daně také hodnotu daru poskytnutého fyzickým osobám s bydlištěm na území České republiky, které:

provozují školská a zdravotnická zařízení, zařízení na ochranu opuštěných zvířat nebo ohrožených druhů zvířat na financování těchto zařízení,
jsou poživateli invalidního důchodu nebo byli jeho poživateli ke dni přiznání starobního důchodu na zdravotnické prostředky (zákon 123/2000 Sb.), na rehabilitační a kompenzační pomůcky (§33 vyhlášky 182/92 Sb.) nejvýše do výše nehrazené zdravotními pojišťovnami či příspěvkem ze státního rozpočtu a na majetek usnadňující těmto osobám vzdělání a zařazení do zaměstnání.

V praxi se nejčastěji vyskytují situace, kdy manžel či manželka chce poskytnout daňově účinný dar druhému manželovi, lékaři nebo lékařce, na financování jeho lékařské praxe, poživateli nebo poživatelce invalidního důchodu na pořízení majetku usnadňujícího vzdělání či zařazení do zaměstnání (např. počítače) apod.

Manžel dárce, který bude hodnotu takového daru odčítat od svého daňového základu, musí následně prokázat, že na jeho pořízení nevynaložil prostředky zahrnuté do společného jmění manželů.

Společné jmění manželů podle § 143 občanského zákoníku tvoří majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za doby trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, restituovaného majetku, který jeden z manželů vlastnil před uzavřením sňatku apod.

13.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sněmovna. Ilustrační foto.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Kamil Jan Svoboda

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Českolipský divadelní podzim skončil opět premiérou

Česká Lípa - Výzev se českolipský Divadelní klub Jirásek nebojí.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Dubá – Silnice I/9 protínající Dubou bude nově patřit městu a kraji. Stane se tak po opravách, které začaly minulý týden.

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Doksy - Tým Michaela Šimka poskočil v tabulce na solidní čtvrtou příčku

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Českolipsko – Ve středu 17. října přinese Českolipský deník čtenářům další díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení