VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Využívání dotací má svá pravidla

Česká Lípa - v rozhovoru dopovídal ředitel finančního úřadu Vladimír Jonák

6.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Milan Jaroš

Finanční úřad v České Lípě přijal jako záruku splácení dluhu za nesprávně čerpanou dotaci v Kamenickém Šenově část obecního lesa.
Zeptali jsme se proto ředitele FÚ v České Lípě Vladimíra Jonáka:
Je tento postup běžný?
„Pokud povolíme dlužníkovi splátky dluhu, běžně žádáme zástavu odpovídající minimálně výši dluhu pro případ, že by přestal splácet dohodnuté a povolené splátky.“
Starostové občas poukazují na tvrdý postup finančního úřadu při kontrolách čerpání dotací ze státního rozpočtu.
Finanční úřad má ze zákona povinnost kontrolovat, zda byly dodrženy všechny podmínky stanovené pro čerpání dotace poskytovatelem příslušné dotace, především některým z ministerstev. Pokud zjistíme, že příjemce dotace podmínky při čerpání dotace nedodržel, předepíšeme celou dotaci k vrácení a k tomu ještě penále ve výši sta procent. To je opravdu tvrdé.
V každé lidské činnosti se může vyskytnout chyba. Mohou se obce nějak bránit vaší případné chybě?
Jistě. V průběhu kontroly mohou podávat námitky proti postupu kontrolujícího a po vyměření vrácení nesprávně použitých finančních prostředků se mohou odvolat k druhoinstančnímu orgánu, který celý postup objektivně znovu posoudí. Neuspějí-li, lze požádat o odložení platby, o splátky dluhu a posledním „záchranným pásem“ je možnost požádat ministerstvo financí o prominutí vyměřeného odvodu. Ministerstvo má možnost prominout vrácení prostředků a platbu penále v rozsahu 0 až 100 procent. Podotýkám prominout, nikoliv zrušit a dát pokutu, jak jste nedávno napsali v kauze Kamenického Šenova.
Opravdu už neexistuje jiná možnost?
Samozřejmě prevence. Úplně nejjednodušší je věnovat se v průběhu akce dodržení všech stanovených podmínek, a hrozí –li z objektivních důvodů nedodržení některé z nich, požádat poskytovatele dotace ještě v průběhu akce o jejich změnu. Například posunutí termínu kolaudace stavby.
Starostové, ale i další subjekty, které čerpají dotace, říkají, že je velmi obtížné vždy podmínky dodržet.
I když je to někdy složité, nemyslím si to. Každopádně průběh čerpání dotace je závislý na úrovni zúčastněných. Stále se setkáváme s určitou laxností a vyloženým podceněním důsledků nedodržování podmínek určených poskytovatelem a s absencí vědomí, že se pracuje se státními penězi, neřku-li s penězi daňových poplatníků. Podotýkám, že dotace poskytnuté z Evropské unie budou mít ještě přísnější podmínky pro jejich čerpání.

Autor: Eva Vlastníková

6.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení