„Zdejší výrobní firmy paní starostka oslovila, aby zjistila, jaká je u nich situace a také žádala o dodržování všech pravidel nouzového stavu a o přijetí preventivních opatření. Rovněž jsme jim předali vícejazyčný leták se základními informacemi pro jejich zaměstnance – cizince, co neumí česky,“ sdělila mluvčí českolipské radnice Kristýna Kńákal Brožová.

V českolipských Jizerských pekárnách museli nahradit výpadek téměř dvou desítek zaměstnanců. „Zatím jsou mateřské školy otevřené, to nám pomáhá, jinak by ten dopad na naši výrobu byl větší,“ potvrdil výkonný ředitel pekáren Roman Kozák. Na přísné hygienické zásady tu dbají i v normálních časech, nejen v době nouzového stavu. „Dezinfekci, rukavice a ochranné pomůcky ještě máme , ale sháníme je dál a dál, nechali jsme si i ušít první várku 400 kusů bavlněných roušek,“ popsal Kozák.

Hlídání dětí - Ilustrační foto
Chcete pomoct s hlídáním dětí na Českolipsku? Můžete se zapojit

Společnost Modus, která už čtvrtstoletí v České Lípě produkuje LED svítidla, musela omezit kontakty s obchodními partnery. „Zatím se nám daří ustát určité výpadky dodávky materiálů pro výrobu. Ale co už víme, je to, že ceny vstupního materiálu budou růst,“ konstatoval obchodní ředitel Jan Kavka.

Největší český výrobce nápojového a stolního skla, novoborský Crystalex CZ, přijal hygienická a organizační opatření, která mají u zaměstnanců snížit riziko nákazy koronavirem. „Nejfrekventovanější místa závodu, včetně klik, vypínačů a podobně jsou v pravidelných intervalech dezinfikována. Všichni zaměstnanci mají nově k dispozici antibakteriální mýdla,“ informoval generální ředitel Crystalex CZ Tomáš Januš.

Podle něj je výroba zajištěna a všechny dodávky se jim daří doručit. „Zaznamenali jsme pouze jediný problém u italského zákazníka, ale věřím, že i toto se nám brzy podaří vyřešit,“ uvedl. Sklářský podnik zrušil veškeré služební cesty a pro přepravce a návštěvy zavedl u vstupu zpřísněný režim. Lidé v ostraze i na recepci jsou vybavení respirátorem a ochrannými rukavicemi.

„Pracovníci ostrahy u každého zjišťují zdravotní stav a měří jim teplotu. Pokud bude patrné, že nejsou v dobrém zdravotním stavu, nebudou do areálu tito lidé vpuštěni,“ řekl Januš. Jak upřesnil, nejedná pouze o řidiče kamionové dopravy, ale například i o uchazeče o práci, kteří dopoledne přišli na recepci závodu. „Ve dvou případech ostraha naměřila lidem zvýšenou teplotu, a tak je do závodu vůbec nevpustila,“ poznamenal šéf Crystalexu.

Pokud jde o chybějící personál, v Novém Boru z důvodu uzavření škol evidují dvě desítky kolegů, kteří musí zůstat doma s dětmi. „Neevidujeme ani jeden případ z důvodu karantény,“ doplnil Januš.

Koronavirus - Ilustrační foto
Nemocnice v České Lípě zrušila plánované operace. Více omezí přístup

Všichni zaměstnanci byli poučeni, jak se mají chovat, aby v případě příznaků zůstali doma a nešířili nákazu mezi kolegy. Preventivně zavedli i speciální režim pro několik zaměstnanců, kteří zůstanou doma v jakési dobrovolné karanténě. Podle Januše se jedná o profese, které jsou klíčové pro udržení provozu pecí. „V případě onemocnění některých zaměstnanců budou povoláni ze zálohy. Provoz pecí musí být stoprocentně zajištěn,“ zmínil ředitel.

Státní podnik Diamo ve Stráži pod Ralskem omezil administrativní činnosti na nezbytně nutné pro chod podniku a práci z domova mají nařízenou vybrané profese. Podle vedoucí odboru komunikace Lenky Rychtaříkové provoz technologií v závodech funguje. „Zajišťujeme nadále nepřetržitý provoz sanačních technologií a čistíren důlních vod,“ řekla Rychtaříková. „Standardní ochranné pomůcky máme k dispozici, snažíme se zajistit ochranné roušky a dezinfekci,“ dodala.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník