VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naše vize je změnit sklem život lidí, říká Libor Sehnal

Teplice /ROZHOVOR/ - AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla ve střední a východní Evropě. Zároveň patří k nejprogresivnějším tuzemským vývozcům: tři čtvrtiny své produkce vyváží do 80 zemí světa. V České republice zaměstnává i s dceřinými společnostmi téměř 3,5 tisíce zaměstnanců. Z toho na Teplicku 2 600.

24.11.2013
SDÍLEJ:

Letecký pohled na továrnu společnosti AGC Flat Glass Czech v Teplicích.Foto: archiv AGC

S manažerem lidských zdrojů AGC Flat Glass Czech, Liborem Sehnalem, jsme hovořili o tom, jak se i ve světě silných konkurentů dá podnikat odpovědně.

Jak se změnil Sklo Union od vstupu zahraničního investora?
Do výroby jsme investovali téměř dvacet miliard korun. Závody, které byly zaměřeny na prvovýrobu skla, dnes dokáží vyrobit výrobek s vysokou přidanou hodnotou. Vznikl závod na výrobu pokovených skel v Teplicích-Řetenicích, závod na výrobu matovaného skla v Dubí, závod zrcadel, barevných skel, závod na výrobu protipožárních skel. To podstatné, co se změnilo, je, že zásluhou této zahraniční investice jsme dnes firmou, která dokáže vyrábět plnou škálu výrobků ve vysokém standardu a kvalitě. Našimi výrobky předčíme konkurenci. A nabízíme jejich použití v každodenním životě.

V jakých oborech se s vašimi skly nejčastěji potkáme?
Ve stavebnictví máme v podstatě nosné dva segmenty. Jednak je to výroba izolačních dvojskel a trojskel. Ta v poslední době vzrůstá, protože tepelně izolační vlastnosti jsou pro koncového uživatele výhodné z hlediska úspory energií. A jednak jsou to fasády. S naším sklem se můžete setkat na fasádách Letiště Václava Havla nebo budovy České pojišťovny v Praze. Z našeho skla budou pravděpodobně dva komerční objekty Galerie Teplice a Fontána, které se v tuto chvíli staví v Teplicích, takže bychom tu měli mít vlastní vizitku. V tuto chvíli není stavebnictví v nejlepší kondici a samozřejmě se to projevuje na našich prodejích.
Další oblast využití našich skel jsou autoskla. Závod na výrobu autoskel je v Chudeřicích. Dá se říct, že je to jeden z největších závodů celé skupiny ve světě, protože v tuto chvíli má více než 1600 zaměstnanců a vyrábí veškerá skla, která jsou do automobilů zapotřebí. Výrobky se vyznačují vysokou inovativností. Například u čelních skel se snižuje váha, mají elektrické vytápění a umějí zobrazovat i údaje z palubního displeje. Vyrábíme samozřejmě i boční, zadní a střešní skla aut. V tuto chvíli jde na trh střešní sklo pro Mercedes, které je schopné regulovat své zbarvení podle intenzity světla. Nevyrábíme pro všechny automobily světa. Z těch prestižních jsou tu našimi zákazníky všechny německé automobilky od Mercedesu, BMW, Audi, Porsche přes koncern Škoda Auto. Jsme také výhradním dodavatelem společnosti Toyota, od které každoročně získáváme ceny Nejlepší dodavatel. Samozřejmě dodáváme skla i pro ostatní automobilky.
Třetí oblast našeho byznysu, která se v tuto chvíli intenzivně rozvíjí, jsou skla pro interiéry. Opět jsou to nadčasové věci: od barevných skel, ze kterých se dnes běžně vyrábějí obklady koupelen, které nahrazují dlaždičky, přes antibakteriální skla. Ta mají na svém povrchu vrstvu stříbra a používají se v nemocnicích, v jídelnách. Vyrábíme i sklo s integrovanými led-diodami, takže s osvětlením, které nevidíte.
A pak samozřejmě skla solární, což je záležitost krycích skel na solární panely, na solární zrcadla.

Co ekonomická krize a bezprostřední dopady na firmu?
Samozřejmě jsme uprostřed ekonomické krize. Na trhu se sklem v Evropě je ohromný převis nabídky. Zákazník se v době krize orientuje na sklo, které koupí co nejlevněji. V oblasti stavebnictví se to projevuje tak, že na zasklení oken lidi používají nejjednodušší typy zasklení, investoři u reprezentativních budov nepoužívají inteligentní skla. Ve stavebnictví dá se říct, že je pokles okolo až 40%. Druhá oblast, která rovněž není příliš v kondici, jsou solární skla. Na evropském trhu se prodávají solární panely, které jsou z 95% dovezené z Číny. Jejich kvalita odpovídá nižší ceně. Ale výrobci solární energie preferují čínské panely, protože v řadě států skončila podpora tohoto typu výroby energií.
V oblasti výroby autoskel máme pozici, která se příliš nemění. Je to hlavně proto, že máme celou řadu nových skel pro automobily na modely aut, které vyjedou až v horizontu několika let. No a v oblasti interiérových skel je to všechno o tom, že zákazník musí nejprve tyto výrobky poznat, vidět a možná mít možnost si je osahat, aby si je v budoucnu chtěl pořídit. Interiérová skla jsou věcí, která se jako segment postupně rozvíjí.

Jak se do vašeho byznysu promítá odpovědnost výrobce?
Naše skupina je partnerem FIFA a dodává veškeré střídačky i hráčské lavičky na mistrovství světa v Brazílii. Sklo, které zde použijeme, je jen půl milimetru silné, takže celá střídačka je proti klasickému sklu velmi lehká a konstruovaná tak, aby dvě skla slepená fólií vydržela zásah lahví, vlastně čímkoli. Fanoušci jsou totiž nevyzpytatelní a naše sklo musí ochránit hráče. Je to výrobek, který má naprosto neskutečnou budoucnost.
To je odpovědnost k našim zákazníkům, ale uvědomujeme si ji i v dalších směrech. Jsme firma, která taví sklo, takže produkujeme emise CO2. Ale každá tuna CO2, kterou vyprodukujeme na výrobu skla, ušetří v jiných místech devět tun, které se vůbec nevyprodukují. Tím, že do svých oken použijete nové generace skla, ušetříte náklady na topení a váš kotel neprodukuje zbytečné emise. Tím, že v autě máte skla, která jsou opatřena pokovenou vrstvou, jež zamezuje pronikání tepla do auta, šetříte opět CO2. Protože motor nemá takový ohromný výkon na klimatizaci, aby vám auto zchladil. Lidé nás mnohdy vnímají jako znečišťovatele s komíny, z nichž se kouří. Ale na druhou stranu surovina, kterou vyrábíme, šetří konečnému zákazníkovi jeho energie a peněženku. U něj už spočítat úsporu CO2 a jiných plynů jde celkem snadno. Snahou firmy je trvale udržitelný rozvoj a respektování ochrany životního prostředí do něj patří. Nejen výrobky s lepšími dopady na životní prostředí, ale i zavedení výrobních postupů, které používají nejčistější technologie.

A co vaše odpovědnost za zaměstnance?
Firma patří v republice k vyhledávaným zaměstnavatelům a pravidelně se umisťuje v první desítce nejlépe hodnocených zaměstnavatelů ČR. Není to náhodou. V personální politice zcela systematicky klademe důraz na dobré mezilidské vztahy na pracovišti, participaci zaměstnanců na rozhodování a cílech firmy, na osobní rozvoj lidí. Nápady lidí, které nemusejí směřovat jen do výroby, ale třeba i k marketingu, do oblasti životního prostředí apod. se dostávají do života jednoduchým způsobem přes firemní intranet. Takhle se nám například v roce 2010 sešlo přes 700 zajímavých nápadů a z toho více než 70 jsme zavedli do praxe. Zaměstnanci mají ale k dipozici i asistenční linku, na které každý může hlásit porušení pravidel Etického kodexu (ten se dotýká 13 hlavních oblastí), přitom platí zásada nepostižitelnosti. To znamená, že proti zaměstnanci, který informoval o možném porušení kodexu, nesmí být podniknuty žádné odvetné kroky. Platí totiž, že pravidla platí pro každého. Kromě toho, že se snažíme každoročně navyšovat platy, případně rozdat i 13. a 14. platy, poskytujeme lidem výpomoci v případech nezaviněných finančních potíží, bezúročné půjčky na pořízení bydlení nebo rekonstrukci bytu, odměny za dlouhodobý pracovní výkon a při odchodu do penze. I naši penzisté se účastní poznávacích zájezdů, setkání s vedením společnosti, dostávají příspěvek na stravování. Snažíme se, aby tu lidé byli spokojení a jednou za dva roky si spokojenost či nespokojenost lidí se systémem odměňování a zaměstnaneckých benefitů, zdravotní péče, komunikace i základních pracovních podmínek prostřednictvím nezávislé agentury v anonymních dotaznících ověřujeme. Firma úzce spolupracuje s vysokými školami, například libereckou Technickou univerzitou a má vlastní střední technickou školu.

Autor: Redakce

24.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2448 - Specialisté v oblasti logistiky Projektový manažer30 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky Projektový manažer v logistice. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro naši společnost Festool s.r.o. sídlící v České Lípě hledáme kolegu/kolegyni na pozici, , , Projektový manažer v logistice (ž/m), , , Pracovní náplň:, , • Vedení strategických projektů ve výrobě a logistice., • Vedení projektových týmů v logistice., • Zodpovědnost za zlepšování KPI logistiky a montáže., , Kvalifikační a další požadavky:, , • VŠ vzdělání technického směru., • Zkušenosti s projektovým řízením., • Komunikativní znalost NJ, příp. AJ., • Uživatelská znalost MS Office, SAP výhodou., • Systematický a metodický způsob práce., • ŘP skupiny B, ochota cestovat., , Nabízíme:, • Zázemí stabilní společnosti., • Možnost profesního rozvoje., • Široké spektrum zaměstnaneckých benefitů (dovolená navíc, věrnostní odměny, penzijní připojištění, společenské a sportovní aktivity a další).. Pracoviště: Festool s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Monika Trhlíková, +420 481 645 133.

2444 - Odborní účetní mzdoví Účetní/personalista/tka.27 500 Kč

Odborní účetní mzdoví Účetní/personalista/tka. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 27500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Provodín 165, , Požadujeme: minimálně dva roky praxe v oborech - personalistika, mzdové účetnictví, všeobecná účetní.NJ výhodou. , , Benefity: 5 týdnů dovolené, stravenky, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní připojištění, vánoční odměny., První kontakt e:mailem!. Pracoviště: Provodínské písky, a.s., 471 67 Provodín. Informace: Monika Lenemajerová, personalista@pisky.cz.

Výroba - Výroba Obsluha strojů17 000 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Obsluha šicích a vyšívacích strojů - výrobní dělník-šič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 344. Poznámka: Požadujeme: • manuální zručnost, spolehlivost, aktivitu, dobrý zdravotní stav. Jedná se o práci vestoje, 3 směnný provoz. Nástupní mzda bude od 1.5.2015 činit 17.000 Kč. Po zapracování činí mzda až 24.000,-- Kč., Zaměstnanci u nás mají tyto výhody:, - 13. plat, - Osobní konto, poukázky až 7000 Kč/ročně, - Jeden týden volna nad rámec dovolené, Přesčasové příplatky nad zákonnou výši. 5 minut denně navíc na přestávky, Penzijní připojištění 2% ze mzdy, - Telefony, výhodný zaměstnanecký tarif., - Dotované stravování., - Organizace dopravy do míst, kam veřejná doprava nejezdí., - Zdravotní program. , Pořádáme celou řadu akcí pro naše zaměstnance:, - Letní párty, - Vánoční párty, - Květiny k MDŽ, - Vánoční dárky, - Mikulášské balíčky , Vhodné pro absolventy. Vhodné i pro cizince., Místo výkonu práce: Dubická 1800, Česká Lípa. Pracoviště: Adient czech republic k.s., odštěpný závod česká lípa, Dubická, č.p. 1800, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Michaela Spilková, +420 487 803 402.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik33 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Diagnostik elektronických zařízení - koordinátor. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro naši společnost Festool s.r.o. sídlící v České Lípě hledáme kolegu/kolegyni na pozici, , Diagnostik elektronických zařízení - koordinátor (ž/m), Pracovní náplň:, • diagnostika závad a poruch na strojích a montážních linkách,, • zajišťování oprav a údržby strojů, zejména se systémy NC a CNC,, • opravy počítačových řídích systémů CNC strojů, provádění softwarových zásahů dle pokynů výrobce,, • plánování a provádění preventivních činností na strojích a linkách, zajištění pravidelné údržby strojních zařízení,, • uvádění strojů do provozu,, • vedení kolektivu pracovníků., , Kvalifikační a další požadavky:, • VŠ nebo SŠ vzdělání v oboru elektro,, • osvědčení podle vyhlášky č. 50/1978 Sb. - §6,, • praxe v oboru elektro minimálně 5 let,, • zkušenosti s vedením kolektivu minimálně 3 roky,, • znalost řídicích systémů Siemens, Fanuc, Festo, Heidenhain, , • znalost ERP systému SAP,, • znalost anglického nebo německého jazyka na komunikativní úrovni,, • samostatnost, rozhodnost, analytické myšlení, smysl pro týmovou spolupráci., , Nabízíme:, • zázemí stabilní společnosti,, • možnost profesního rozvoje,, • široké spektrum zaměstnaneckých benefitů (dovolená navíc, věrnostní odměny, penzijní připojištění, společenské a sportovní aktivity a další).. Pracoviště: Festool s.r.o., Chelčického, č.p. 1932, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Monika Trhlíková, +420 481 645 133.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sedm jednotek hasičů zasahovalo u požáru bývalé zemědělské usedlosti v části obce Mimoň.
15

Z hořícího domu v Mimoni vysvobodili čtyři obyvatele

Ilustrační foto

Lhůta pro podání přihlášek na střední školy končí již 1. března

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Kraj nahradí farmářům další škody, které jim způsobili vlci

Českolipsko - Další dva útoky na stáda ovcí. Vlci tentokrát útočili v Brenné u Zákup a znovu v Provodíně.

Tipy na víkend: Masopustní období uzavře rej v Brništi

Českolipsko - Průvod masek už pošesté projde Brništěm tuto sobotu. Maškarní vypukne také na sjezdovce v Polevsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT