VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naše vize je změnit sklem život lidí, říká Libor Sehnal

Teplice /ROZHOVOR/ - AGC Flat Glass Czech je největší výrobce plochého skla ve střední a východní Evropě. Zároveň patří k nejprogresivnějším tuzemským vývozcům: tři čtvrtiny své produkce vyváží do 80 zemí světa. V České republice zaměstnává i s dceřinými společnostmi téměř 3,5 tisíce zaměstnanců. Z toho na Teplicku 2 600.

24.11.2013
SDÍLEJ:

Letecký pohled na továrnu společnosti AGC Flat Glass Czech v Teplicích.Foto: archiv AGC

S manažerem lidských zdrojů AGC Flat Glass Czech, Liborem Sehnalem, jsme hovořili o tom, jak se i ve světě silných konkurentů dá podnikat odpovědně.

Jak se změnil Sklo Union od vstupu zahraničního investora?
Do výroby jsme investovali téměř dvacet miliard korun. Závody, které byly zaměřeny na prvovýrobu skla, dnes dokáží vyrobit výrobek s vysokou přidanou hodnotou. Vznikl závod na výrobu pokovených skel v Teplicích-Řetenicích, závod na výrobu matovaného skla v Dubí, závod zrcadel, barevných skel, závod na výrobu protipožárních skel. To podstatné, co se změnilo, je, že zásluhou této zahraniční investice jsme dnes firmou, která dokáže vyrábět plnou škálu výrobků ve vysokém standardu a kvalitě. Našimi výrobky předčíme konkurenci. A nabízíme jejich použití v každodenním životě.

V jakých oborech se s vašimi skly nejčastěji potkáme?
Ve stavebnictví máme v podstatě nosné dva segmenty. Jednak je to výroba izolačních dvojskel a trojskel. Ta v poslední době vzrůstá, protože tepelně izolační vlastnosti jsou pro koncového uživatele výhodné z hlediska úspory energií. A jednak jsou to fasády. S naším sklem se můžete setkat na fasádách Letiště Václava Havla nebo budovy České pojišťovny v Praze. Z našeho skla budou pravděpodobně dva komerční objekty Galerie Teplice a Fontána, které se v tuto chvíli staví v Teplicích, takže bychom tu měli mít vlastní vizitku. V tuto chvíli není stavebnictví v nejlepší kondici a samozřejmě se to projevuje na našich prodejích.
Další oblast využití našich skel jsou autoskla. Závod na výrobu autoskel je v Chudeřicích. Dá se říct, že je to jeden z největších závodů celé skupiny ve světě, protože v tuto chvíli má více než 1600 zaměstnanců a vyrábí veškerá skla, která jsou do automobilů zapotřebí. Výrobky se vyznačují vysokou inovativností. Například u čelních skel se snižuje váha, mají elektrické vytápění a umějí zobrazovat i údaje z palubního displeje. Vyrábíme samozřejmě i boční, zadní a střešní skla aut. V tuto chvíli jde na trh střešní sklo pro Mercedes, které je schopné regulovat své zbarvení podle intenzity světla. Nevyrábíme pro všechny automobily světa. Z těch prestižních jsou tu našimi zákazníky všechny německé automobilky od Mercedesu, BMW, Audi, Porsche přes koncern Škoda Auto. Jsme také výhradním dodavatelem společnosti Toyota, od které každoročně získáváme ceny Nejlepší dodavatel. Samozřejmě dodáváme skla i pro ostatní automobilky.
Třetí oblast našeho byznysu, která se v tuto chvíli intenzivně rozvíjí, jsou skla pro interiéry. Opět jsou to nadčasové věci: od barevných skel, ze kterých se dnes běžně vyrábějí obklady koupelen, které nahrazují dlaždičky, přes antibakteriální skla. Ta mají na svém povrchu vrstvu stříbra a používají se v nemocnicích, v jídelnách. Vyrábíme i sklo s integrovanými led-diodami, takže s osvětlením, které nevidíte.
A pak samozřejmě skla solární, což je záležitost krycích skel na solární panely, na solární zrcadla.

Co ekonomická krize a bezprostřední dopady na firmu?
Samozřejmě jsme uprostřed ekonomické krize. Na trhu se sklem v Evropě je ohromný převis nabídky. Zákazník se v době krize orientuje na sklo, které koupí co nejlevněji. V oblasti stavebnictví se to projevuje tak, že na zasklení oken lidi používají nejjednodušší typy zasklení, investoři u reprezentativních budov nepoužívají inteligentní skla. Ve stavebnictví dá se říct, že je pokles okolo až 40%. Druhá oblast, která rovněž není příliš v kondici, jsou solární skla. Na evropském trhu se prodávají solární panely, které jsou z 95% dovezené z Číny. Jejich kvalita odpovídá nižší ceně. Ale výrobci solární energie preferují čínské panely, protože v řadě států skončila podpora tohoto typu výroby energií.
V oblasti výroby autoskel máme pozici, která se příliš nemění. Je to hlavně proto, že máme celou řadu nových skel pro automobily na modely aut, které vyjedou až v horizontu několika let. No a v oblasti interiérových skel je to všechno o tom, že zákazník musí nejprve tyto výrobky poznat, vidět a možná mít možnost si je osahat, aby si je v budoucnu chtěl pořídit. Interiérová skla jsou věcí, která se jako segment postupně rozvíjí.

Jak se do vašeho byznysu promítá odpovědnost výrobce?
Naše skupina je partnerem FIFA a dodává veškeré střídačky i hráčské lavičky na mistrovství světa v Brazílii. Sklo, které zde použijeme, je jen půl milimetru silné, takže celá střídačka je proti klasickému sklu velmi lehká a konstruovaná tak, aby dvě skla slepená fólií vydržela zásah lahví, vlastně čímkoli. Fanoušci jsou totiž nevyzpytatelní a naše sklo musí ochránit hráče. Je to výrobek, který má naprosto neskutečnou budoucnost.
To je odpovědnost k našim zákazníkům, ale uvědomujeme si ji i v dalších směrech. Jsme firma, která taví sklo, takže produkujeme emise CO2. Ale každá tuna CO2, kterou vyprodukujeme na výrobu skla, ušetří v jiných místech devět tun, které se vůbec nevyprodukují. Tím, že do svých oken použijete nové generace skla, ušetříte náklady na topení a váš kotel neprodukuje zbytečné emise. Tím, že v autě máte skla, která jsou opatřena pokovenou vrstvou, jež zamezuje pronikání tepla do auta, šetříte opět CO2. Protože motor nemá takový ohromný výkon na klimatizaci, aby vám auto zchladil. Lidé nás mnohdy vnímají jako znečišťovatele s komíny, z nichž se kouří. Ale na druhou stranu surovina, kterou vyrábíme, šetří konečnému zákazníkovi jeho energie a peněženku. U něj už spočítat úsporu CO2 a jiných plynů jde celkem snadno. Snahou firmy je trvale udržitelný rozvoj a respektování ochrany životního prostředí do něj patří. Nejen výrobky s lepšími dopady na životní prostředí, ale i zavedení výrobních postupů, které používají nejčistější technologie.

A co vaše odpovědnost za zaměstnance?
Firma patří v republice k vyhledávaným zaměstnavatelům a pravidelně se umisťuje v první desítce nejlépe hodnocených zaměstnavatelů ČR. Není to náhodou. V personální politice zcela systematicky klademe důraz na dobré mezilidské vztahy na pracovišti, participaci zaměstnanců na rozhodování a cílech firmy, na osobní rozvoj lidí. Nápady lidí, které nemusejí směřovat jen do výroby, ale třeba i k marketingu, do oblasti životního prostředí apod. se dostávají do života jednoduchým způsobem přes firemní intranet. Takhle se nám například v roce 2010 sešlo přes 700 zajímavých nápadů a z toho více než 70 jsme zavedli do praxe. Zaměstnanci mají ale k dipozici i asistenční linku, na které každý může hlásit porušení pravidel Etického kodexu (ten se dotýká 13 hlavních oblastí), přitom platí zásada nepostižitelnosti. To znamená, že proti zaměstnanci, který informoval o možném porušení kodexu, nesmí být podniknuty žádné odvetné kroky. Platí totiž, že pravidla platí pro každého. Kromě toho, že se snažíme každoročně navyšovat platy, případně rozdat i 13. a 14. platy, poskytujeme lidem výpomoci v případech nezaviněných finančních potíží, bezúročné půjčky na pořízení bydlení nebo rekonstrukci bytu, odměny za dlouhodobý pracovní výkon a při odchodu do penze. I naši penzisté se účastní poznávacích zájezdů, setkání s vedením společnosti, dostávají příspěvek na stravování. Snažíme se, aby tu lidé byli spokojení a jednou za dva roky si spokojenost či nespokojenost lidí se systémem odměňování a zaměstnaneckých benefitů, zdravotní péče, komunikace i základních pracovních podmínek prostřednictvím nezávislé agentury v anonymních dotaznících ověřujeme. Firma úzce spolupracuje s vysokými školami, například libereckou Technickou univerzitou a má vlastní střední technickou školu.

Autor: Redakce

24.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Ostatní služby 20 000 Kč

Pracovníci v oblasti osobních služeb jinde neuvedení Administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Česká Lípa, Pracovní smlouva na dobu neurčitou, ale až po osvědčení, první rok smlouva na dobu určitou., Požadujeme dobrou znalost práce na PC, ŘP sk. B výhodou. Perfektní znalost NJ podmínkou (komunikace po telefonu). Marketingové a obchodní zkušenosti výhodou., Kontakt možný nejprve e-mailem - zasílat životopisy., Pozice vhodná i pro absolventy!, Zaměstnanecké výhody: odměny na základě pracovních výsledků.. Pracoviště: Memory crystal s.r.o., 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Dalibor Novák, info@memorycrystal.cz.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 120 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené Sociální pracovník/ce. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18120 kč, mzda max. 27310 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání:, - Vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářském nebo magisterském studijním programu zaměřeném na sociální práci (odborná způsobilost dle § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách)., Odborné znalosti:, -Zodpovědnost, samostatnost a spolehlivost., -Schopnost samostatného rozhodování., -Organizační schopnosti a dovednosti., -Schopnost týmové spolupráce a dobré komunikační dovednosti., -Tvořivé a kreativní myšlení., -Dobrá znalost zákonů a standardů kvality. , -Znalost práce s výpočetní technikou., -Kladný postoj k lidem s hendikepem, Praxe v oboru:, -Výhodou je alespoň 2 roky práxe v sociálních službách., -Výhodou je zkušenost práce s naší cílovou skupinou - lidí se mentálním postižením., Další požadavky: , - Trestní bezúhonnost., -Řidičské oprávnění skupiny B (výhodou je řízení minibusu).., Nabízíme:, - stravenky. Pracoviště: Ostara, příspěvková organizace, Pivovarská, č.p. 693, 471 54 Cvikov. Informace: Hanušová, Šajtarová, +420 733 539 853,731 848 677.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 400 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař - pizzař. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Tř. T. G. Masaryka 54 (Pizzeria Mamma Mia), Nabízíme: možnost zaučení, pracovní poměr nebo dohodu o provedení práce. Vhodné i pro absolventy. Vhodné i pro cizince., Nutný je zájem o obor., Kontakt možný telefonický, e-mailem nebo se osobně dostavit na provozovnu (mezi 11 a 22 hodinou).. Pracoviště: Martin posselt - 001, Tř. T. G. Masaryka, č.p. 54, 473 01 Nový Bor. Informace: Martin Posselt, +420 602 886 270(od8:00do17:00).

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/Servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:samostatnost, logické myšlení, chuť pracovat, smysl pro pořádek a čistotu, bezúhonnost, , Náplň práce: obsluha hostů v restauraci, Nabízíme: stravu, Vhodné i pro absolventy., První kontakt telefonicky. Pracoviště: Lukáš kuběj - pizzerie hotel sever, Žitavská, č.p. 132, 471 54 Cvikov. Informace: Lukáš Kuběj, +420 777 251 257vdoběod9:00.-20:00hod..


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kvetoucí lekníny v liberecké botanické zahradě. Snímek je z 8. srpna.
11

Český ráj ukrývá království leknínů. Pečuje o něj celá rodina

Videosouhrn 17. srpna 2018

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

V Náhlově oslaví už po desáté zdejší Horní vsi

Ralsko – Odlehlá obec, která by nebýt nadšenců možná zanikla. V malé obci Náhlov u Ralska od devadesátých let minulého století probíhá „renesance“ po odchodu sovětských vojsk a v sobotu zde už po desáté vypukne Oslava Horních vsí.

Hana Mrklasová si splnila sen. Otevřela si vlastní květinářství

Liberecký kraj /ROZHOVOR/– Pokud procházíte jabloneckou Podhorskou ulicí a máte rádi květiny, určitě vás zaujme výloha květinářství Z Herbáře. Jeho majitelku Hanu Mrklasovou to k floristice vábilo celý život a nakonec se rozhodla splnit si svůj sen a podělit se o svou lásku ke květinám s ostatními. Váže květiny i pro nevěsty. „Nejraději mám moment, kdy předávám svatební kytici právě nevěstě. Je to totiž šťastná chvíle. Květina je pro ni doplněk, který si pečlivě vybírá,“ říká Mrklasová.

Převážela z Polska léky, měly posloužit při výrobě drog

Liberecký kraj – Pořádnou alergii by musela mít pětadvacetiletá žena z Královéhradeckého kraje, aby spotřebovala všech 5200 tablet léku Cirrus. S igelitkou plnou antialergika vezeného z Polska ji zadrželi celníci v Hrádku nad Nisou.

Flašinetáři to „roztočili“. 9. ročník mezinárodního festivalu trval dva dny

Liberecký kraj – Na sever Čech se sjeli flašinetáři z několika zemí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT