Novela živnostenského zákona, která platí od července letošního roku, přinesla řadu změn. Podnikatelům kromě jiného umožní získat živnostenské oprávnění jednodušším způsobem.
„Za pozitivní změnu považuji to, že podnikatel může kdekoliv učinit podání a provést změnu. Nemusí už jezdit do místa svého trvalého bydliště, protože všechny živnostenské úřady jsou propojené on-line,“ upozornila Ilona Kalová, vedoucí živnostenského úřadu v České Lípě.
„Tato změna bude výhodná pro ty živnostníky, kteří mají trvalé bydliště na jiném místě než pracují,“ řekla Žaneta Grégerová z kadeřnictví Šarm.
„Dříve bylo sto dvacet osm živností, které novela zákona zahrnula do jedné s názvem výroba, obchod a služby. V rámci této živnosti mohou lidé podnikat v osmdesáti oborech, které jsou specifikované. Lidem toto zjednodušení přináší úsporu na správních poplatcích,“ vysvětlila vedoucí živnostenského úřadu v České Lípě. Dříve totiž musel podnikatel, který provozoval více volných živností, mít na každou zvláštní živnostenský list. Za něj zaplatil tisícikorunu. Dnes mu stačí jediné oprávnění.
„A právě změna živnostenského listu na oprávnění je další novinkou. Namísto ozdobného živnostenského listu vydáváme pouze výpis, který deklaruje, že člověk má oprávnění provozovat živnost,“ pokračuje.
Majitelé živnostenských listů je nemusí měnit za oprávnění. Všechny zůstávají v platnosti až do té doby, kdy jeho držitel oznámí živnostenskému úřadu nějakou změnu. Pak mu živnostenský list automaticky vymění za výpis. „Tak živnostenské listy postupně zaniknou,“ podotýká Ilona Kalová.
„Něco o změnách vím a něco ne. Víte, mám na tyto věci účetní poradkyni. Je to asi dobrá věc, ale mě se to už netýká. O sloučení vím, mám už tři živnosti, ale opět se mě to netýká,“ řekl k novému zákonu Pavel Fojt, majitel truhlářství.
Josef Vaněk z truhlářství Dřevosty se dokonce obává, že by tato zjednodušení mohla přinést chaos do evidence finančního úřadu. „Se sloučením souhlasím a myslím si, že to bude úleva hlavně pro nové živnostníky, kteří si zakládají živnost.“