Honzíkova pekárna v Liberci je rodinný podnik, který vyrábí šest dní v týdnu čerstvé pečivo bez chemie a z lokálních surovin. Používají tu i svůj vlastní kvas. I tady museli přistoupit ke zdražení výrobků, s trhem zamával konflikt na Ukrajině. „Vedle energie se zdražení projevilo i v ceně surovin. Jde hlavně o mouku, u které se cena zvedla o 60 až 70 % procent. V reakci na to vše jsme i my museli přistoupit k navýšení cen našich výrobků o 30 až 40 %. Mouka patří k základním surovinám, bez které se pekař neobejde,“ řekl pekař a provozovatel Jan Soukup.

Každý den zde připravují přibližně třicet druhů slaného a sladkého pečiva. Klasiku představuje sádlový rohlík, který si mohou zákazníci zakoupit za 11 korun. Dále nabízí plněné nebo špaldové celozrnné rohlíky či pletýnky. Chléb mají špaldový nebo žitný, u něj je cena 80 korun za 800 gramů. „Vyrábíme pečivo, které chutná, zákazník ho zkonzumuje a nevyhodí, jak to u průmyslových pekáren bývá. A to je naše budoucnost, která má smysl,“ dodal Soukup.

Ilustrační snímek
Kdo mohl, zdražil, někteří končí. Pekaři balancují na hraně přežití

S enormním zdražením energií se musí vyrovnat i Pekařství Jan Mašek, které sídlí ve Smržovce a je vyhlášené díky máslovým vánočkám. Na místní výrobu dohlíží už pátá generace rodu Mašků. „Je nutné reagovat a zvyšovat ceny našich výrobků dle nákladů. Některé výrobky se v současnosti stávají neprodejné a pokles prodeje takového výrobku je až o padesát procent menší. Pevně věřím, že naše firma situaci ustojí,“ popsal Jan Mašek. Cena pečiva při gramáži 43 g se u nich prodává za 3,87 koruny, poctivý kvasový chléb s 51 % obsahem žitné mouky stojí 55 korun.

Podle libereckého pekaře Jiřího Bláhy je dopad navýšení cen energií globální, napříč všemi obory a bude mít ještě hrozivější vývoj v průběhu roku. Jako poslanec v letech 2017 až 2021 prý upozorňoval na nutnost změny přístupu k řešení problému s energiemi. „Na ceny energií jsem byl připraven, v průběhu let 2020 a 2021 jsem se zbavil veškerých úvěrů. Zdražování má dopad na ekonomiku mých firem a brzdí další rozvoj, ale zásadním způsobem neovlivňuje jejich chod,“ informoval majitel pekařství a cukrářství U Bláhů.

Aktuálně investuje do nových zdrojů energie, jako jsou solární panely pro obchodní centrum v Liberci nebo tepelná čerpadla pro vytápění místo plynu. Bláha věří, že díky dlouholeté tradici, zkušenostem z minulých let a finanční nenáročnosti celé rodiny nynější složitou dobu přečkají a posunou se dál. „Jak se říká, všechno špatné je k něčemu dobré. A i když současná situace s energiemi, potenciálem pracovních sil, ochotou něco dělat navíc, skromností a důvěrou je v současné době na spodní hranici, věřím, že se vše v dobré obrátí,“ zdůraznil podnikatel.

Lidská hloupost je v těchto dnech nejčastější příčinou přijímání nejen ptačích mláďat do záchranných stanic.
Zbytečná smrt. Sesbíraná ptáčata trpí zásahy „milovníků“ zvířat

A ceny? Zatímco cena rohlíku a housky se zvedla o padesát haléřů, u chleba se spodní hranice rozmezí zvedla o sedm korun. „Jedním z nejdůležitějších faktorů je kupní síla českých občanů. Ta rozhodne o dalším vývoji. Upéct umí každý druhý, nejdůležitější je mít komu prodat,“ dodal Bláha.

Pekařství Koutných ve Svijanech se dotkl loňský krach dodavatele Bohemia Energy, patřilo totiž mezi klienty tohoto dodavatele elektrické energie a zemního plynu. I přes zdražení se prý nadále snaží udržet kvalitu. Jejich housky mají větší gramáž a jsou hodně sypané. „Máme výhodu, že jsme někde mezi malým a středním podnikem. S odběrateli neuzavíráme dlouhodobé smlouvy, nemáme tak vázané ceny a můžeme reagovat na aktuální situaci,“ informoval pekař Tomáš Koutný.

Vlastní pečivo prodává i Střední škola hospodářská a lesnická ve Frýdlantu, která nabízí učební obor pekař podpořený stipendijním programem Libereckého kraje. Jejich učňovská houska získala v minulosti titul Regionální potravina a její cena je aktuálně tři koruny. Pečivo studentů si lidé mohou koupit ve školní prodejně, která se nachází v areálu školy. „Nejsme standardní pekárnou, ušetříme za platy. Do ceny se nepromítne práce učitelů a žáků,“ doplnil ředitel školy Miroslav Kudrna.