Svrab, zápal plic, spalničky nebo třeba syndrom karpálního tunelu. To všechno jsou nejrozšířenější nemoci z povolání v Libereckém kraji. Podle Krajské hygienické stanice takových onemocnění opět ubylo. Devětadvacet případů v roce 2012 je dokonce nejnižším číslem za posledních deset let.
„Rapidně ubylo onemocnění z chemických látek. V Libereckém kraji jsme dlouho nešetřili ani profesionální otravy. Na druhou stranu bych řekla, že stoupá počet kožních nemocí a nemocí z jednostranné práce," popsala Deníku Jana Novotná z odboru hygieny práce. Odhalení nemoci z povolání je podle ní delším procesem.
Přehled nemocí z povolání v kraji
- Za loňský rok se v Libereckém kraji podařilo odhalit 29 případů nemocí z povolání. - Nejpočetnější byly v loňském roce přenosné a parazitární nemoci (9 případů). Jednalo se především o svrab, spalničky nebo zápal plic. - Lékaři se často setkávají i s kožním onemocněním (8 případů), kdy nejčastěji řeší alergický ekzém. - Naopak u zaměstnanců pásové výroby dominuje především syndrom karpálního tunelu. Zdroj: KHSLK |
„O tom, jestli jde o nemoc z povolání, rozhoduje lékař. Ten usoudí, zda zdravotní problémy můžou pramenit z práce na pracovišti. Pokud nám dá podnět, jdeme na pracoviště ověřovat pracovní podmínky," vysvětlila Jana Novotná a doplnila: „Pokud má někdo třeba profesionální nedoslýchavost, musí se zjistit, jestli je na pracovišti vůbec nějaký nadměrný hluk. U kožních nemocí naopak zkoumáme, s jakými látkami přichází do kontaktu. Pokud se pak zjistí nějaká pozitivní reakce látek, může to být uznáno jako nemoc z povolání."
K loňské bilanci se poněkud skepticky staví odboráři. Podle jejich krajského šéfa Milana Šubrta jsou čísla zkreslená.
„Když ta čísla vždycky vidím, tak si říkám, jestli nejsem z jiné země. Každý týden diskutuji minimálně s jedním zaměstnancem na téma nemoc z povolání. Může za to nejen monotónní práce, ale i práce v nuceném tempu. To je třeba práce u výrobní linky, kde je na každý úkon pár vteřin. To je právě potencionální náběh na nemoc z povolání," poznamenal Milan Šubrt.
Nekalé praktiky
Sám odborář přiznává, že řada zaměstnavatelů používá nepříliš čisté praktiky, jak se zbavit zodpovědnosti za své zaměstnance.
„Zaměstnavatelé mají o svých podřízených skvělý přehled. Prostřednictvím závodních lékařů se často dozvídají informace o tom, kdo je často nemocný a kdo má jaké zdravotní komplikace. Podle toho se pak dotyčných snaží zbavit. Pokud bych tedy po deseti letech stereotypní práce začal častěji marodit, okamžitě mě pošlou k závodnímu lékaři. Pokud by pak přišlo období, kdy by bylo třeba propouštět, jsou na řadě právě takto nepohodlní zaměstnanci," poznamenal Šubrt. Podle něho právě tato skupina zaměstnanců může mít problémy při vstupních prohlídkách u jiných zaměstnavatelů.
Zdravotnictví vede
Jen v minulém roce odhalili lékaři onemocnění z povolání u patnácti žen a čtrnácti můžu v Libereckém kraji. Nejčastěji se pak jednalo o přenosné a parazitární nemoci. Takové nemoci jsou rozšířené hlavně ve zdravotnictví. Nemoci z povolání se objevují často i ve sklářství a bižuterii nebo třeba ve slévárenství.
„Nejčastěji se na mě obrací zaměstnanci s onemocněním karpálního tunelu," poznamenal závěrem šéf krajských odborářů.
Liberecký kraj se s devětadvaceti případy za loňský rok řadí až na chvost pomyslného žebříčku.