VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světový den vody: její rostoucí význam, užívání a ochrana

Teplice - Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) jako vlastník vodohospodářského majetku v Ústeckém a převážné části Libereckého kraje si každoročně připomíná významný den, kterým je 22. březen.

21.3.2015
SDÍLEJ:

Čistírna odpadních vod Žatec.Foto: SVS, a. s.

Valné shromáždění OSN v roce 1993 vyhlásilo tento den za Světový den vody. Hlavním cílem je v prvé řadě uvědomit si stále více rostoucí význam vody, jejího užívání a ochrany. V tento den si tak připomínají nejen vodohospodáři, ale i široká veřejnost, co voda v životě člověka znamená, a jak by o ni měl pečovat.

Důležitá pro život

Každý z nás si uvědomuje, že bez vody nelze žít. Voda je pro člověka jedna z nejdůležitější životních podmínek a základních potřeb. Zemský povrch tvoří ze 70 % voda, z toho cca 2,5 % je voda sladká a 97,5% voda slaná, pro člověka téměř nepoužitelná.

Logo Severočeské vodárenské společnosti, a. s.Dle studie OSN bude lidstvo už za 10 let využívat 90% všech vodních zdrojů a celkem 3,5 miliardy lidí na celém světě začne pociťovat jejich nedostatek. V mnoha zemích je však voda považována za samozřejmost a často se jí plýtvá, na druhé straně velká část světové populace strádá fatálním nedostatkem pitné vody.

V České republice se průměrná spotřeba vody na osobu a den pohybuje cca. 100 l (v severních Čechách je to 80 l), v zemích třetího světa je to jen 10 l.

Jsou to pro nás zcela běžné věci, jako napuštění si libovolného množství vody k napití, podle nálady vysprchování se nebo koupel ve vaně, spláchnutí WC…

A jak nelibě vnímáme situaci, kdy nám voda na pár hodin přestane téci, a to je přitom v případě déletrvajících problémů přistavena cisterna s pitnou vodou. Máme to štěstí, že žijeme v regionu s dostatkem vody, že nemusíme řešit recyklaci vody anebo dokonce její přídělový systém, o důsledcích špatné hygieny z nedostatku vody ani nemluvě…

Zodpovědný úkol

SVS si uvědomuje, jak zodpovědný úkol na ni její akcionáři, 458 severočeských měst a obcí, přenesly. Zajišťujeme pro téměř 1,2 milionu obyvatel Ústeckého a převážné části Libereckého kraje zásobování obyvatel pitnou vodou a odvádění a likvidaci komunálních odpadních vod.

Všechny aktivity podřizujeme od svého vzniku v roce 1993 čtyřem základním principům: uplatňujeme jednotnou solidární cenu vody pro celé území, udržujeme sociálně přijatelnou cenu vody, aplikujeme racionální podnikatelské metody v hospodaření a vkládáme celý zisk do obnovy a rozšiřování majetku.

V minulém roce byl Světový den vody spojen s energetickým využíváním vody. Informovali jsme Vás tak o energetickém potenciálu vody na vodovodních přivaděčích, o využívání tepla z odpadních vod nebo chemické energie bioplynu produkovaného v čistírnách odpadních vod při zpracování kalů, kdy SVS využívá 4 malé vodní elektrárny, 12 kogeneračních jednotek, kde probíhá kombinovaná výroba elektřiny a tepla z bioplynu, a několik tepelných čerpadel.

Pro letošní Světový den vody bylo na jednání reprezentantů OSN ve Stockholmu vyhlášeno motto „Voda a trvale udržitelný rozvoj".

Úpravny vody

Mnohdy si to ani neuvědomujeme, když doma otočíme kohoutkem, jaké máme štěstí ve srovnání s více než miliardou jiných obyvatel Země, kteří takový přístup k vodě nemají. A co všechno se skrývá za tím, aby k Vám přitekla kvalitní pitná voda, a po spotřebování jsme se již o její další osud, coby spotřebitelé, nemuseli starat?

Úpravna vody Meziboří.Surovou vodu je třeba upravit na vodu pitnou, slouží nám k tomu celkem 53 úpraven vody. Největší úpravna v Ústeckém kraji se nachází v Hradišti (okres Chomutov), v Libereckém kraji je to úpravna vody v Bedřichově (okres Jablonec nad Nisou).

Voda je přiváděna na úpravny vod buď čerpáním z podzemních zdrojů, nebo gravitačními přivaděči z přehrad, a to do vyrovnávací nádrže před úpravnou. Základními chemikáliemi pro výrobu pitné vody jsou vápenný hydrát a koagulant (vločkovač) síran hlinitý. V reakční nádrži po určité době dojde k vytvoření částic, které je možno zachytit usazováním, nebo filtrací. Průchodem vody filtrační pískovou vrstvou se voda zbaví nežádoucích látek, které ve formě vloček ulpí ve filtračním písku.

Než voda opustí úpravnu, musí být hygienicky zabezpečená. Toto zabezpečení se provádí chlorováním, avšak SVS postupně vybavuje úpravny modernějšími zařízeními, kterými jsou UV lampy. Po filtraci se voda akumuluje v nádržích a následně dopravuje dále ke spotřebiteli.

Transport probíhá ať už gravitačně, a to vodovodním potrubím v celkové délce 8 892 km, či za pomoci 274 čerpacích stanic pitné vody. Rovnoměrnost dodávky vody na trase nám pomáhá zajistit 1 006 vodojemů.

Čistírny odpadních vod

Vodu pak následně „spotřebují" obyvatelé v domácnostech, průmyslové podniky, úřady, školy, nemocnice atd., a jejím použitím tak vodu znečistí. Za pomoci kanalizační sítě v celkové délce 3 905 km pak tato odpadní voda odtéká na celkem 196 čistíren odpadních vod.

Tam je voda nejdříve na lapáku štěrku zbavena hrubých nečistot (např. kameny, štěrk, písek), následně na česlích dochází k odstranění hrubých plovoucích nečistot (např. kelímky, plechovky, hadry aj.).

Čistírna odpadních vod Kadaň.Dalším objektem je lapák písku, odtud odtéká voda do usazovacích nádrží, které slouží k usazení jemných částic. Zde vzniká primární kal. V tomto mechanickém stupni čištění je z odpadní vody odstraněno 30-40% organického znečištění.

V aktivačních nádržích pak probíhá proces čištění s pomocí mikroorganismů, které vytvoří aktivovaný kal. Tyto mikroorganismy se živí nečistotami obsažené v přivedené odpadní vodě. Pro život těchto mikroorganismů je nutný vzduch, který je vyráběn výkonnými kompresory.

Vzniklý aktivovaný kal se zčásti vrací zpět do aktivačních nádrží, a zbývající část se zachytí v dosazovacích nádržích. Zachycený kal čerpáme do vyhnívacích nádrží, kde se kal bez přístupu vzduchu rozkládá. Vzniká tak plyn, který dále jímáme v plynojemech, a používáme k vytápění ve vyhnívacích nádržích a k výrobě elektrické energie pomocí kogeneračních jednotek (na bázi bioplynových motorů).

Majetek stárne

Jak je vidět, nejedná se o žádný jednoduchý proces, se kterým souvisí složitá technologie a rozsáhlá vodárenská infrastruktura. V letošním mottu Světového dne vody se tak odráží priority SVS, která přistupuje k obnově vodohospodářského majetku velmi odpovědně a s péčí řádného hospodáře.

Vlastní finanční prostředky získané z vodného a stočného však zdaleka nepokrývají skutečnou potřebu obnovy podle stavu infrastruktury. Důsledkem historicky podinvestované obnovy je to, že 65 % vodohospodářského majetku je dnes daleko za svou životností a na jeho celkovou obnovu by bylo za současného tempa obnovy zapotřebí až 133 let.

Znamená to, že vodohospodářský majetek i přes veškerou snahu nadále stárne. Snažíme se proto maximálně využívat nástroje k analýze, hodnocení a bodování stavu majetku tak, aby prostředky do obnovy směrovaly do majetku nejstaršího a v nejhorším stavu – tam, kde se na vodovodní síti projevuje inkrustace, nedostatečný tlak vody a dochází k zákalu vody, kde kanalizační stoky jsou popraskané, s prorůstajícími kořeny a v důsledku vznikajících kaveren hrozí propady komunikací.

Celkový objem prostředků určených na investice do vodohospodářského majetku na území působnosti SVS představuje v roce 2015 částku ve výši 1,25 miliardy korun. V plném rozsahu bude kryta z vlastních zdrojů společnosti.

Celková částka bude rozdělena v tomto poměru: 80 % je určeno na obnovu vodohospodářského majetku společnosti, a to v objemu 1 miliarda Kč, a 20 % půjde na strategické investice vyvolané legislativou, což představuje objem 250 mil. Kč. Tento poměr SVS rok od roku stále navyšuje, protože prioritou společnosti je urychlená obnova stávajícího infrastrukturního majetku.

Autor: Redakce

21.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o prodej pekařských a cukrářských výrobků. , Vyučení v oboru prodavačka nebo praxe v potravinářství a obchodu výhodou., Ranní směna 5:00 - 13:30, odpolední 11:30 - 19:00, SO + NE služby dle rozpisu., První kontakt telefonicky nebo emailem! Nedostavovat se na provozovnu., Pozice je vhodná i pro OZP.. Pracoviště: Jizerské pekárny, spol. s r. o. - česká lípa - kantýna nemocnice s poliklinikou, Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Monika Paličková, +420 606 682 186(vdoběod8:00-15:00hod).

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Zootechnici ZOOTECHNIK pro chov skotu (BTPM). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: praxe v oboru, řidičský průkaz sk. B, práce na PC - Word, Excel., Hlásit se telefonicky.. Pracoviště: Pv - cvikov s.r.o., 471 25 Jablonné v Podještědí. Informace: Lubor Kitzler, +420 737 248 874.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 26 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplní práce je obsluha CNC dřevoobráběcích strojů/ montáž nábytku. , Pracovní doba: 7:00 - 15:30 hod.,, Hrubá měsíční mzda včetně pravidelných měsíčních odměn: 26.000,-Kč., Prvně uzavřena Dohoda o provedení práce, po osvědčení možnost HPP.. Pracoviště: Intedoor spol. s r.o. - 001, 471 24 Mimoň. Informace: Marek Chvojka, +420 775 086 010.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 17 360 Kč

Investiční poradci specialisté Investiční techničky/ investiční technici v odboru rozvoje města a investic. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa: , Příprava a realizace jednotlivých investic menšího rozsahu nebo částí velkých investic., Zajišťování přípravy investičních akcí, zpracovávání investičních záměrů podle zadání, způsobů financování, projektové přípravy apod. Řešení majetkoprávních vztahů podle investičních záměrů a technickoekonomických požadavků. Zpracovávání rozpočtů a plánů nákladů na přípravné, průzkumové a projektové práce. Zajišťování realizace investičních akcí včetně dozorování průběhu realizace investic, výběr a koordinace dodavatelů a jiných účastníků stavby, přebírání prací, příprava, uzavírání a provádění změn smluv, prověřování , a zajišťování úplnosti investiční dokumentace a zpracovávání zápisů a protokolů o předání staveb, zajišťování odstraňování nedostatků v průběhu jejich realizace. Průběžná kontrola čerpání finančních prostředků z rozpočtu., Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa , Platové zařazení a platové podmínky: tarifní rozpětí od 17 360 do 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe, osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: neurčitou, Kvalifikační předpoklady a požadavky:, -min. střední vzdělání s maturitní zkouškou stavebního, popř. příbuzného technického směru, -orientace v základních stavebně-právních normách a základních otázkách legislativy v oblasti veřejných zakázek a smluvního práva, -zodpovědný přístup k řešení problémů, komunikační dovednosti, -výborná znalost práce s MS Office, administrativní schopnosti, -řidičské oprávnění skupiny B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, pružná pracovní doba, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na penzijní připojištění, zvyšování kvalifikace formou školení, Náležitosti písemné přihlášky: jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu, o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, Přílohy přihlášky: , -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, -kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 30.07.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Investiční technička / investiční technik" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa , Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hudba, pohoda i déšť. Sobotní festival Rozmarné léto na pláži Klůček u Máchova jezera nabídl vše, co k takové pravé letní akci patří.

ROZHOVOR: Rozmarné léto bylo jedním z prvních rodinných festivalů

Bivak na Smrku.
22

ANKETA: Zaostřeno na krásu Jizerských hor. Pomozte vybrat tu nejlepší fotografii

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Meteorologové slibují sluníčko, hygienici zase čistou vodu

Liberecký kraj – Studená fronta od severozápadu udělala čáru přes rozpočet předpovědím, které slibovaly tropický týden. Ten se zatím opatrně projevuje na jihu Moravy, kde teploty už zkraje týdne dosáhly 30 stupňů. Meteorologové ale slibují, že letních veder se dočkají i lidé na severu.

FOTO: V lomu vytěžili obří žulový monolit. Vznikne z něj socha od Jaroslava Róny

Liberecký kraj – Největší blok žuly v novodobých dějinách ve středu vytěžili v lomu v Liberci. Kvádr má hmotnost 73 tun a určen je pro sochaře Jaroslava Rónu.

Znáte lidi, kteří nezištně pomáhají? Dejte o nich vědět

Česká Lípa - Ceny Křesadlo se budou letos opět udělovat v České Lípě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT