VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světový den vody: její rostoucí význam, užívání a ochrana

Teplice - Severočeská vodárenská společnost a. s. (SVS) jako vlastník vodohospodářského majetku v Ústeckém a převážné části Libereckého kraje si každoročně připomíná významný den, kterým je 22. březen.

21.3.2015
SDÍLEJ:

Čistírna odpadních vod Žatec.Foto: SVS, a. s.

Valné shromáždění OSN v roce 1993 vyhlásilo tento den za Světový den vody. Hlavním cílem je v prvé řadě uvědomit si stále více rostoucí význam vody, jejího užívání a ochrany. V tento den si tak připomínají nejen vodohospodáři, ale i široká veřejnost, co voda v životě člověka znamená, a jak by o ni měl pečovat.

Důležitá pro život

Každý z nás si uvědomuje, že bez vody nelze žít. Voda je pro člověka jedna z nejdůležitější životních podmínek a základních potřeb. Zemský povrch tvoří ze 70 % voda, z toho cca 2,5 % je voda sladká a 97,5% voda slaná, pro člověka téměř nepoužitelná.

Logo Severočeské vodárenské společnosti, a. s.Dle studie OSN bude lidstvo už za 10 let využívat 90% všech vodních zdrojů a celkem 3,5 miliardy lidí na celém světě začne pociťovat jejich nedostatek. V mnoha zemích je však voda považována za samozřejmost a často se jí plýtvá, na druhé straně velká část světové populace strádá fatálním nedostatkem pitné vody.

V České republice se průměrná spotřeba vody na osobu a den pohybuje cca. 100 l (v severních Čechách je to 80 l), v zemích třetího světa je to jen 10 l.

Jsou to pro nás zcela běžné věci, jako napuštění si libovolného množství vody k napití, podle nálady vysprchování se nebo koupel ve vaně, spláchnutí WC…

A jak nelibě vnímáme situaci, kdy nám voda na pár hodin přestane téci, a to je přitom v případě déletrvajících problémů přistavena cisterna s pitnou vodou. Máme to štěstí, že žijeme v regionu s dostatkem vody, že nemusíme řešit recyklaci vody anebo dokonce její přídělový systém, o důsledcích špatné hygieny z nedostatku vody ani nemluvě…

Zodpovědný úkol

SVS si uvědomuje, jak zodpovědný úkol na ni její akcionáři, 458 severočeských měst a obcí, přenesly. Zajišťujeme pro téměř 1,2 milionu obyvatel Ústeckého a převážné části Libereckého kraje zásobování obyvatel pitnou vodou a odvádění a likvidaci komunálních odpadních vod.

Všechny aktivity podřizujeme od svého vzniku v roce 1993 čtyřem základním principům: uplatňujeme jednotnou solidární cenu vody pro celé území, udržujeme sociálně přijatelnou cenu vody, aplikujeme racionální podnikatelské metody v hospodaření a vkládáme celý zisk do obnovy a rozšiřování majetku.

V minulém roce byl Světový den vody spojen s energetickým využíváním vody. Informovali jsme Vás tak o energetickém potenciálu vody na vodovodních přivaděčích, o využívání tepla z odpadních vod nebo chemické energie bioplynu produkovaného v čistírnách odpadních vod při zpracování kalů, kdy SVS využívá 4 malé vodní elektrárny, 12 kogeneračních jednotek, kde probíhá kombinovaná výroba elektřiny a tepla z bioplynu, a několik tepelných čerpadel.

Pro letošní Světový den vody bylo na jednání reprezentantů OSN ve Stockholmu vyhlášeno motto „Voda a trvale udržitelný rozvoj".

Úpravny vody

Mnohdy si to ani neuvědomujeme, když doma otočíme kohoutkem, jaké máme štěstí ve srovnání s více než miliardou jiných obyvatel Země, kteří takový přístup k vodě nemají. A co všechno se skrývá za tím, aby k Vám přitekla kvalitní pitná voda, a po spotřebování jsme se již o její další osud, coby spotřebitelé, nemuseli starat?

Úpravna vody Meziboří.Surovou vodu je třeba upravit na vodu pitnou, slouží nám k tomu celkem 53 úpraven vody. Největší úpravna v Ústeckém kraji se nachází v Hradišti (okres Chomutov), v Libereckém kraji je to úpravna vody v Bedřichově (okres Jablonec nad Nisou).

Voda je přiváděna na úpravny vod buď čerpáním z podzemních zdrojů, nebo gravitačními přivaděči z přehrad, a to do vyrovnávací nádrže před úpravnou. Základními chemikáliemi pro výrobu pitné vody jsou vápenný hydrát a koagulant (vločkovač) síran hlinitý. V reakční nádrži po určité době dojde k vytvoření částic, které je možno zachytit usazováním, nebo filtrací. Průchodem vody filtrační pískovou vrstvou se voda zbaví nežádoucích látek, které ve formě vloček ulpí ve filtračním písku.

Než voda opustí úpravnu, musí být hygienicky zabezpečená. Toto zabezpečení se provádí chlorováním, avšak SVS postupně vybavuje úpravny modernějšími zařízeními, kterými jsou UV lampy. Po filtraci se voda akumuluje v nádržích a následně dopravuje dále ke spotřebiteli.

Transport probíhá ať už gravitačně, a to vodovodním potrubím v celkové délce 8 892 km, či za pomoci 274 čerpacích stanic pitné vody. Rovnoměrnost dodávky vody na trase nám pomáhá zajistit 1 006 vodojemů.

Čistírny odpadních vod

Vodu pak následně „spotřebují" obyvatelé v domácnostech, průmyslové podniky, úřady, školy, nemocnice atd., a jejím použitím tak vodu znečistí. Za pomoci kanalizační sítě v celkové délce 3 905 km pak tato odpadní voda odtéká na celkem 196 čistíren odpadních vod.

Tam je voda nejdříve na lapáku štěrku zbavena hrubých nečistot (např. kameny, štěrk, písek), následně na česlích dochází k odstranění hrubých plovoucích nečistot (např. kelímky, plechovky, hadry aj.).

Čistírna odpadních vod Kadaň.Dalším objektem je lapák písku, odtud odtéká voda do usazovacích nádrží, které slouží k usazení jemných částic. Zde vzniká primární kal. V tomto mechanickém stupni čištění je z odpadní vody odstraněno 30-40% organického znečištění.

V aktivačních nádržích pak probíhá proces čištění s pomocí mikroorganismů, které vytvoří aktivovaný kal. Tyto mikroorganismy se živí nečistotami obsažené v přivedené odpadní vodě. Pro život těchto mikroorganismů je nutný vzduch, který je vyráběn výkonnými kompresory.

Vzniklý aktivovaný kal se zčásti vrací zpět do aktivačních nádrží, a zbývající část se zachytí v dosazovacích nádržích. Zachycený kal čerpáme do vyhnívacích nádrží, kde se kal bez přístupu vzduchu rozkládá. Vzniká tak plyn, který dále jímáme v plynojemech, a používáme k vytápění ve vyhnívacích nádržích a k výrobě elektrické energie pomocí kogeneračních jednotek (na bázi bioplynových motorů).

Majetek stárne

Jak je vidět, nejedná se o žádný jednoduchý proces, se kterým souvisí složitá technologie a rozsáhlá vodárenská infrastruktura. V letošním mottu Světového dne vody se tak odráží priority SVS, která přistupuje k obnově vodohospodářského majetku velmi odpovědně a s péčí řádného hospodáře.

Vlastní finanční prostředky získané z vodného a stočného však zdaleka nepokrývají skutečnou potřebu obnovy podle stavu infrastruktury. Důsledkem historicky podinvestované obnovy je to, že 65 % vodohospodářského majetku je dnes daleko za svou životností a na jeho celkovou obnovu by bylo za současného tempa obnovy zapotřebí až 133 let.

Znamená to, že vodohospodářský majetek i přes veškerou snahu nadále stárne. Snažíme se proto maximálně využívat nástroje k analýze, hodnocení a bodování stavu majetku tak, aby prostředky do obnovy směrovaly do majetku nejstaršího a v nejhorším stavu – tam, kde se na vodovodní síti projevuje inkrustace, nedostatečný tlak vody a dochází k zákalu vody, kde kanalizační stoky jsou popraskané, s prorůstajícími kořeny a v důsledku vznikajících kaveren hrozí propady komunikací.

Celkový objem prostředků určených na investice do vodohospodářského majetku na území působnosti SVS představuje v roce 2015 částku ve výši 1,25 miliardy korun. V plném rozsahu bude kryta z vlastních zdrojů společnosti.

Celková částka bude rozdělena v tomto poměru: 80 % je určeno na obnovu vodohospodářského majetku společnosti, a to v objemu 1 miliarda Kč, a 20 % půjde na strategické investice vyvolané legislativou, což představuje objem 250 mil. Kč. Tento poměr SVS rok od roku stále navyšuje, protože prioritou společnosti je urychlená obnova stávajícího infrastrukturního majetku.

Autor: Redakce

21.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 104 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 104 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Náplň práce, -příjem, třídění a demontáž zařízení, -odpovědnost za svěřený materiál, nářadí a osobní ochranné pracovní pomůcky, -dodržování bezpečnosti práce, požárních předpisů a prevenci vzniku úrazů a neshod v rámci BOZP, PO a nakládání s odpady, -dodržování norem, bezpečnostních a jiných provozních a legislativních předpisů, postupů a pokynů, -dodržování kvality výstupů dle stanovených norem/vzorků, -vedení řádné a včasné evidence a dokumentace směnových výsledků, -hlášení poruch, závad, nedostatků, připomínek přímému nadřízenému, -ostatní činnosti dle pokynů nadřízeného, Požadujeme, -SOU, -praxe: min. 1 rok , -výhodou VZV, ŘP - C, D, T, -pečlivost, Nabízíme, -v první fázi pracovní poměr na dobu určitou, -dvousměnný, týdenní pracovní doba 37,5 hodiny, -mzda ve zkušební době 80Kč/hod + 30% prémie = 104Kč/hod po zkušební době jisté navýšení, -finanční benefity, -obědy zdarma/příspěvek na stravování, příspěvek na dopravu, -2 dny indispozičního volna, -práci v recyklačním průmyslu - atraktivní a růstový obor, -možnost podílet se na rozvoji oddělení/firmy, -osobní růst a pravidelné vzdělávání, V případě, že Vás naše nabídka zaujala, zašlete strukturovaný životopis spolu s motivačním dopisem na emailovou adresu kariera@praktiksystem.cz. , Místo výkonu práce: Pod Vinicí 81, Stráž pod Ralskem. Pracoviště: Praktik system s.r.o. - 001, Pod Vinicí, č.p. 81, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: kariera@praktiksystem.cz, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Autoklempíř. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, -ŘP skupiny B, - vyučen v oboru, Nabízíme:, - stravenky, Pracovní doba je na domluvě dle otevíracích hodin provozovny ( otevřeno je od 8:00 - 18:00 hod., v sobotu od 8:00 - 12:00 hod.), První kontakt emailem či telefonicky v době od 8:00 - 16:00 hod.. Pracoviště: San plus spol. s r.o., Sluneční, č.p. 3115, 470 06 Česká Lípa 6. Informace: Veronika Pečenková, +420 483 346 200.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 17 360 Kč

Stavební technici Stavební a investiční technik/čka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výběrové řízení na pozici stavebního a investičního technika, Město Cvikov - Městský úřad na základě zákona č. 312/2002 Sb. o úřednících územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o úřednících"), vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce, Stavebního a investičního technika/čky, Místo výkonu práce: Cvikov, Pracovní úvazek: plný, na dobu určitou 1 rok s možností změny na dobu neurčitou, Nástup: od 01.06.2018 nebo dle dohody, Náplň práce: příprava nebo realizace jednotlivých investic menšího rozsahu nebo části velkých investic, zpracovávání návrhů investičních plánů, příprava výběrových řízení investičních akcí po věcné stránce, zpracovávání žádostí o dotace, provádění stavebního dozoru, příprava a zajišťování dokumentace pro stavební povolení, Předpoklady pro vznik pracovního poměru: fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let, občan České republiky, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt a ovládá český jazyk, způsobilý k právním úkonům, bezúhonný (za bezúhonnou se nepovažuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti za jednání související s výkonem veřejné služby, pokud se podle zákona na tuto osobu nehledí, jakoby nebyla odsouzena)., Požadavky na uchazeče: minimálně středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou - stavební zaměření podmínkou, podmínkou praxe s investičními akcemi či výběrovými řízeními minimálně 3 roky, řidičské oprávnění skupiny "B", znalost práce s PC na velmi dobré úrovni (Word, Excel, PowerPoint), orientace na internetu, schopnost získávat a zpracovávat data, emailová komunikace, dobré společenské vystupování, samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, flexibilita., Písemná přihláška musí obsahovat:, - jméno, příjmení, titul, datum a místo narození zájemce,, - státní příslušnost,, - místo trvalého pobytu a kontaktní údaje,, - číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis, K přihlášce je nutné doložit:, - strukturovaný profesní životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech,, - výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce),, - ověřeno kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., Nabízíme:, - 9. platovou třídu (podle Nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě) + osobní příplatek (po zapracování),, - zaměstnanecké výhody (příspěvek na stravování, penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené apod.), - dobré pracovní prostředí, Lhůta pro podání přihlášky:, - písemnou přihlášku s požadovanými doklady je nutno doručit tak, aby ji vyhlašovatel obdržel nejpozději dne 11.5.2018 do 11:00 hodin v podatelně Městského úřadu Cvikov, Náměstí Osvobození 63, 471 54 Cvikov, Cvikov I,, - přihlášku NELZE zasílat prostřednictvím elektronické pošty,, obálku je nutné označit slovy "NEOTEV9RAT - výběrové řízení SIT"., Na ústní pohovor budou následně pozváni vybraní uchazeči, kteří splnili požadavky uvedené v oznámení o výběrovém řízení a předložili řádně vyplněnou přihlášku a požadované doklady., , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu nebo nevybrat žádného uchazeče.. Pracoviště: Město cvikov, Náměstí Osvobození, č.p. 63, 471 54 Cvikov. Informace: Podatelna, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 89 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nabízíme: příspěvek na stravu., Pozice je vhodná i pro absolventy a cizince., První kontakt emailem!. Pracoviště: Pivovar cvikov a.s. - pivovar cvikov, Pivovarská, č.p. 405, 471 54 Cvikov. Informace: Marcela Kašová, +420 727 626 453.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mimoň - Kamenice 1:3.
26

I. B třída: Okresní derby přála hostům

Videosouhrn 25. dubna 2018

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Policisté mají nový dalekohled. Přestupek odhalí až na kilometr

Česká Lípa - Nové speciální dalekohledy pomůžou policistům v Libereckém kraji odhalovat přestupky řidičů až na vzdálenost jednoho kilometru.

Cvikov držel s favoritem krok jen první půlku

Českolipsko /I. A TŘÍDA/ - Fotbalisté Stráže odjeli s hráčským torzem, přesto přivezli tři body.

FOTO: Kabaret monster od Lasvitu uspěl v Miláně

Itálie, Českolipsko – Designového Oskara v podobě sošky dřevěného koně získala sklářská společnost Lasvit na prestižní přehlídce nábytku a bytového designu v italském Miláně, která vyvrcholila v neděli.

Českolipské muzeum vystaví Trofeje Excursionsclubu

Česká Lípa - Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě otevírá ve středu 25. dubna v 16 hodin v Maštálkově výstavní síni výstavu Trofeje Excursionsclubu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT