VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zajištění pitné vody na pracovištích je zákonnou povinností

Liberecký kraj – Zaměstnavatelé svým zaměstnancům často poskytují nepeněžní dary, např. dárkové kupony, poukázky na nákup zboží, služeb apod.

16.9.2011
SDÍLEJ:

Vladimír Opatrný, daňový odborníkFoto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Obecná povinnost zaměstnavatelů zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci vyplývá z ustanovení zákoníku práce a dalších souvisejících předpisů. Významnou a neopominutelnou součástí této ochrany je i zajištění pitné vody na všech pracovištích v postačujícím množství.

Zákon 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, vymezuje v § 3 pitnou vodu jako veškerou vodu v původním stavu nebo po úpravě, která je určena k pití, vaření, k přípravě jídel a nápojů, vodu používanou v potravinářství, vodu určenou k péči o tělo, k čištění předmětů, které svým určením přicházejí do styku s potravinami nebo lidským tělem a k dalším účelům lidské spotřeby, bez ohledu na její původ, skupenství a způsob jejího dodávání.

Z uvedené definice vyplývá, že jakákoliv forma zajištění pitné vody na pracovištích včetně nákupu balené pitné vody v PET láhvích nebo různých barelech představuje naplnění základních povinností zaměstnavatele při ochraně zdraví zaměstnanců. Výdaj na pořízení balené pitné vody je proto na straně zaměstnavatele výdajem daňově účinným a jeho daňovou účinnost nekomplikuje ani souběh nákupů balené pitné vody s možností konzumovat na konkrétním pracovišti tzv. „kohoutkovou“ pitnou vodu. Za pitnou vodu však nelze považovat např. přírodní minerální vody, vody ochucené různými příchutěmi, čaje apod.

Výdaje na poskytování nealkoholických nápojů zaměstnancům ke spotřebě na pracovišti, např. džusů, minerálek, kávy, limonád apod., však mají odlišný daňový režim. Na straně zaměstnavatele jsou výdaji daňově neúčinnými. U zaměstnanců je jejich spotřeba, stejně jako v případě konzumace pitné vody na pracovišti, od daně z příjmů ze závislé činnosti osvobozena a nepodléhá ani pojistným odvodům.

16.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení