Město je plné lidí. Je sobota a baví se. Někdo se jde také bavit, ale z takové zábavy běhá mráz po zádech. Vybírá si dům. Vchází a po chvíli je již cítit kouř. Liberecký žhář opět udeřil.

Tentokrát hořelo v ulici 8. března, naproti libereckému zámku. V domě si vybral páté patro. „Hořely rekonstruované dveře na chodbě bytu,“ potvrdil mluvčí krajských hasičů Radek Vojík. Podle něj se zatím nedá určit, zda byly dveře zapáleny úmyslně. „Zatím probíhá vyšetřování,“ uvedl.

Požár jako přes kopírák

Při požáru nevznikla vysoká škoda, hasičům se ale podařilo uchránit majetek v hodnotě dvou milionů korun. Nikdo nebyl zraněn. I tento požár je jako přes kopírák, nejspíš úplně všem bylo hned jasné, že to byl žhář. O tom svědčí i reakce policistů, kteří se po ohlášení požáru okamžitě sjeli na místo. „Bylo to jak ve filmu. Najednou tam byla spousta policejních aut se zapnutými majáky. Mezi nimi hasiči,“ popsal Deníku bleskurychlý zásah policie jeden ze svědků noční události.

Ani rychlá reakce k dopadení pachatele nevedla. Ten se, zatím jako pokaždé, beze stopy vypařil. Přitom vyšel až do pátého patra a nikdo jej neviděl, přeje mu tedy i štěstí. Liberecký žhář tak má na svědomí již čtyřicet požárů. Zarážející je, že drtivá většina byla založena v samotném centru města. Přesto pachatele nikdo neviděl. Vždycky zmizí. Zatím k posunu v případu nepomohl ani městský kamerový systém, ani výslechy desítek podezřelých, či možných svědků. „Je to mravenčí práce. Tím, že zapaluje v centru, kde se pohybuje množství lidí, se pak může nenápadně vytratit,“ řekl již před časem krajský ředitel policie Milan Franko. Policisté se nyní zdráhají poskytovat bližší informace k případu. Bojí se, že by jejich zveřejňováni mohlo pachateli napomoci.

Nepomohla ani vypsaná odměna

Žhář trápí centrum Liberce dlouhých osm měsíců. Podle policie mu ale lidé jeho činnost usnadňují. Podle tiskové mluvčí liberecké policie Vlasty Suchánkové musejí být opatrnější. „Naprostý základ je zamykat vchodové dveře do domů. Občané by si také měli více všímat, co se kolem nich děje,“ uvedla.

Dosud také nepomohla ani odměna třicet tisíc korun, kterou před několika týdny vypsalo vedení Liberce za informace vedoucí ke žháři. Poté se sice na policii ozvali desítky lidí, mnozí z nich ale podle policistů toužili jen po zviditelnění a jejich informace k ničemu nevedly. Hon na žháře tak stále pokračuje.