Až dvacet metrů vysoko šlehaly plameny z velké hromady osobních aut, která začala hořet ve čtvrtek před půl pátou odpoledne v areálu kovošrotu v českolipské Dubici. Kolem sedmé hodiny večer se hasičům podařilo oheň dostat pod kontrolu.

Podle mluvčí krajských hasičů Zdenky Štrauchové je předběžná škoda odhadnutá na dva miliony korun. Podle hasičů se požár asi rozšířil od jiskry, která zřejmě vznikla při manipulaci s autovraky. Vznítily se pak výpary z provozních kapalin, které ve starých autech byly. Příčinu zjišťuje i policie.

Oheň zachvátil auta, která čekala na sešrotování, na ploše čtyřicet krát čtyřicet metrů. „Kvůli silnému zakouření jsme lidem, kteří bydlí blízko, doporučili, aby nevětrali a nevycházeli ven. Z hořících plastových autodílů se totiž šířil jedovatý kouř,“ řekla Zdenka Štrauchová.

Desítky lidí ale varování nebraly vážně a pozorovaly plameny, které šlehaly až dvacet metrů vysoko.

V podvečer na místě zasahovalo šest jednotek s dvanácti cisternovými vozy a výškovou technikou. Českolipským profesionálům pomáhali dobrovolní hasiči ze Zákup, Nového Boru, Staré Lípy, Skalice a Dobranova. „Dohašování požáru potrvá dlouho do noci,“ konstatovala ve večerních hodinách Štrauchová.

V té době si ale lidé už mohli oddechnout, neboť se dál nešířily jedovaté zplodiny z autodílů. „Z Liberce dorazil speciální vůz, který pomůže určit, co všechno se do vzduchu v průběhu požáru dostalo,“ dodala Štrauchová.

Až do pozdních večerních hodin hasiči pokračovali v rozebíracích pracech a dohašovali skrytá ohniska požáru. Celkem požár hasilo přes 50 hasičů a vystřídalo se 20 hasičských aut.

V pátek v dopoledních hodinách proběhlo v objektu Kovošrotu došetření požáru. Jak sdělil českolipský vyšetřovatel nprap. Vladimír Kecek, jednoznačně se potvrdila uvedená přičina požáru, neboť majitel hasičům poskytl nahrávku z kamerového systému. Z ní lze vyloučit úmyslné zapálení či práci s otevřených plamenem.