Msta nebo konkurenční boj mohou stát za nočním požárem vozidla odtahové služby. Došlo k němu ve středu 3. prosince kolem čtvrté hodiny ráno v Sosnové.

Podle vyjádření hasičů se příčina požáru vyšetřuje. Zatím se jeví jako velmi pravděpodobná verze, že automobil odtahové služby někdo úmyslně zapálil. „Požár poškodil celou kabinu vozu. Výše způsobené škody je přibližně půl milionu, uchráněné hodnoty dosahují jednoho milionu,“ upřesnila mluvčí HZS LK Iva Michalíčková.

Automobil stál v noci z úterý na středu na veřejně přístupném místě nedaleko bydliště majitele Martina Halasníka v Sosnové. „Žádné konkrétní podezření na pachatele nemám. Lidé jsou závistiví. Všude čtou a slyší, kolik vydělávám peněz a nevidí, jaké jsou s tím náklady,“ uvedl pro Deník Martin Halasník.

Odtahovou službu zajišťoval kromě jiného i pro Městskou policii v České Lípě. Tato činnost je pro řidiče dost nepopulární, proto se lze domýšlet, že mohl auto zapálit někdo, komu městská policie odtáhla automobil. Zeptali jsme se na názor ředitele Městské policie v České Lípě Lubomíra Meryho. „Může to být motiv, ale stejně tak za tím může být i konkurenční boj,“ míní ředitel.

Město Česká Lípa má smlouvu na provádění odtahů právě s tímto podnikatelem. Zajímalo nás proto, zda poškození vozidla může způsobit nějaké problémy. Lubomír Mery vysvětlil, že v oblasti řešení dopravní situace žádné možné potíže nevidí. „Řidiči už se naučili, kde mají parkovat. Problém ale může nastat v případě, že občan oznámí, že nějaké zaparkované auto tvoří překážku. To pak bez odtahové služby nemůžeme konat svou povinnost,“ pokračuje ředitel městské policie. Podle něj by mohlo dojít i k ohrožení zdraví či životů. Kupříkladu na sídlišti Špičák jsou večer místní komunikace přeplněné zaparkovanými auty. „V případě požáru se může stát, že zaparkovaná auta brání příjezdu hasičským vozům. Mohou ale nastat i jiné situace, třeba prasklé vodovodní potrubí, kdy bude nutné odstranit zaparkované vozy.“

Příčinu požáru nyní objasňují policisté společně s technikem hasičského sboru. Požářiště mimo jiné prohlédl i policejní psovod se služebním psem vycvičeným na vyhledání hořlavin. „Dosavadní poznatky podporují hypotézu, že oheň ve vozidle někdo založil úmyslně. Zajištěné důkazy však ještě budou podrobeny expertize na pracovišti kriminalistických techniků,“ podotkla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.