K prvnímu menšímu požáru museli hasiči do Stráže pod Ralskem. Brzy poté už řešili další pár kilometrů vedle v Hamru na jezeře. „Požár byl velký, práci nám stěžoval i skalnatý terén,“ říká mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Dál hořelo ještě v Pihelu a v Doksech u trati. Naposledy zasahovali hasiči těsně nad ránem v Kunraticích u Cvikova. Ačkoliv hořelo na různých místech, spojuje požáry jedna věc. „Vždy vzplál suchý porost, a to buď na louce nebo v lese,“ dodává mluvčí.

Požár se nevyhnul ani České Lípě. Hustý kouř zaplnil ulice sídlišť Lada a Sever poté, co někdo ve čtvrtek po půlnoci zapálil na blízké louce balíky se slámou. Na místě zasahovali tři hasičské jednotky několik hodin. Popelem nakonec lehlo sedm balíků slámy. Okolnosti požáru nyní prošetřuje policie, případný pachatel by se zodpovídal z přestupku.

Sláma zde nehořela poprvé. Místní poukazují na to, že balíky posekané trávy zůstávají na místě velmi dlouho. „Často nám je tu nechají i pár měsíců. Některé z nich tu pak i hnijí,“ říká Jakub Cvrček z blízkého paneláku. Soukromá firma, která pozemek města mezi železniční tratí a sídlištěm udržuje, proces svozu brání. „Balíky se musí nechat aspoň měsíc takzvaně vydýchat, až poté se mohou uskladnit v seníku,“ vysvětluje ředitel společnosti Českolipská farma Anton Herman. Práci firma musí organizovat podle volných kapacit. „Pokud navíc balík zůstane naležato, měl by být odolný vůči zatékání a hnití,“ dodává Herman.

Marek Jungwirth