Tentokrát plameny zachvátily hrabanku o rozloze padesát na padesát metrů. „Nešlo o nijak velkou plochu, ale v tomto suchém období je i malý požár složitý a může se rychle rozšířit,“ upozorňuje mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Právě proto vyrazili hasiči k požáru s jedenácti cisternami.

Okamžitě po příjezdu se snažili požár obejít, aby zjistili, kde přesně hoří. „Natáhli čtyři velké proudy vody a zřídili čerpací stanoviště, aby jim voda nedošla. To bývá u lesních požárů velký problém,“ dodala Bílková. Likvidace požáru pokračovala až do setmění, kdy se jednotky vrátily na základny. Pokud se nejedná o rozsáhlý požár, v noci se v lese obvykle nehasí. „Je složité dostat za tmy na místo techniku a světla,“ vysvětluje mluvčí hasičů.

Jednotky se na místo vydaly opět ve středu ráno krátce po sedmé hodině, aby dohasily několik skrytých ohnisek a během dvou hodin požár zlikvidovaly docela. Stejně jako v případě nočního požáru v úterý, hořelo v lesích ve správě Vojenských lesů a statků.

Mluvčí hasičů znovu upozorňuje na zákaz rozdělávání ohně. Zvýšené nebezpečí vzniku požáru platí pro celé Českolipsko do odvolání. Liberecký kraj ho vyhlásil minulou středu.

V době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru je dle článku 5 nařízení Libereckého kraje č. 3/2016 zakázáno:
a. rozdělávat ohně a odhazovat hořící nebo doutnající předměty ve volné přírodě,
b. pálit klest a zbytky po těžbě na lesních pozemcích,
c. provozovat jízdy parních lokomotiv,
d. provozovat pyrotechnické práce, ohňostroje a podobné činnosti (např. létající přání, lampiony, pochodně).