Na nejvýznamnější sportovní události hasičů a policistů z celého světa, Světových policejních a hasičských hrách v americkém New Yorku, nebudou chybět ani profesionální hasiči z Liberce.

Neoficiální český reprezentační tým odjíždějí doplnit za HZS LK Jan Semerádt a Jiří Košek. Pro Jana Semerádta není tato akce žádnou novinkou, neboť na Světové hry pojede už počtvrté a do této doby si odtud přivezl několik cenných kovů.

Medaile tu nasbírali také už v minulosti

„V roce 2008 jsme v Liverpoolu dosáhli na zlato v týmové soutěži TFA, stříbro ze závodu jednotlivců TFA a bronz ve výběhu týmů. O rok později se konaly hry ve Vancouveru, kde jsme získali bronz v týmové soutěži Ultimate firefighter,“ vyjmenoval Jan Semerádt. Jak dodává, vloni v korejském Daegu vybojovali zlato v týmové soutěži TFA a bronz ve výběhu.

Uctí oběti z útoků 11. září 2001

Světové hry jsou jakousi obdobou olympijských her a soutěží se ve více než padesáti disciplínách. Navíc ty letošní se pořádají k uctění památky všech zasahujících při teroristickém útoku na Světové obchodní centrum 11. září 2001. „Liberečtí hasiči budou zápolit v prestižních disciplínách jako jsou Stair race neboli schody, kdy jde v té těžší podobě o výběh do mnohopatrové budovy v plné zásahové výstroji, v obleku, masce, přilbě, obuvi i rukavicích,“ vysvětlila tisková mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová. Zvládnout náročné sportovní disciplíny není možné bez přípravy.

„Dávám si kratší výkonnostní tréninky, kdy například běhám krátká patra v budově nebo skáču přes několik schodů. Důležitý je i běh do kopců ve volném terénu nebo cyklistika,“ popisuje Jan Semerádt. Liberečtí hasiči doplní neoficiální český tým, který bude čítat kolem čtyřiadvaceti účastníků.

To, že jsou sehraná dvojice, dokazuje i jejich společné umístění. Letos na mezinárodním závodě v Berlíně zazářili ve výběhu hasičských dvojic do 39. patra Park Inn Hotelu v plné hasičské výzbroji a s aktivní dýchací technikou. Doběhli na třetím místě v čase 6.16 minut.