ropické počasí, vyschlá zem a neukázněnost lidí. To jsou ve většině případů jmenovatelé, kteří se podepsali na výjezdech hasičů k požárům. Na Českolipsku měli za uplynulé čtyři dny takových zásahů osm.

Jeden z velkých požárů, které o prodlouženém víkendu krotili profesionální i dobrovolní hasiči skoro šest hodin, byl u Blíževedel. „Hasiči likvidovali požár o rozloze půl hektaru,“ upřesnila Iva Michalíčková, tisková mluvčí HZS Libereckého kraje.

Oheň doutná i pod zemí

„Hrabanka v lese je vyschlá až padesát centimetrů pod zem, a i když někdo z táborníků uhasí oheň, může doutnat pod zemí,“ vysvětlil rizika vzniku požárů v lese starosta dokských hasičů Josef Kreif.

Jen během soboty vyjížděli hasiči k pěti lesním požárům. Přes dvě hodiny zasahovali dobrovolní hasiči z Doks, Mimoně a Dubé ve Starých Splavech, kde hořelo rašeliniště a lesní porost. K uhašení museli použít šest vodních proudů, než červeného kohouta zkrotili.

Žádná z hasičských jednotek se o uplynulých dnech nezastavila. S menšími požáry bojovaly na území Radvance, v Hradčanech, Mimoni nebo Svojkově.
Požár v Borečku byl jeden z těch, na které museli hasiči použít sedm proudnic a bojovali s ním skoro pět hodin.

Vodu čerpali v Hradčanech

„Hasiči zasahovali na ploše o velikosti o něco větší než fotbalové hřiště,“ nastínila Iva Michalíčková a doplnila: „Stanoviště pro čerpání vody zřídili dobrovolní hasiči ze Zákup na rybníku v Hradčanech, odkud vodu vozili kyvadlově cisternami až na místo požáru.“

„Ono takové vyhození nedopalku z auta, když projíždíte lesem, je v současných teplých dnech velké riziko,“ varoval před nedbalostí Josef Kreif. Podle něj je nutné respektovat zákaz kouření v lese, nerozdělávat v současnosti oheň nejen v lesních porostech a také dodržovat zákaz zajíždění vozů do lesa.

Hasiči se opravdu nenudili. Nejen, že hasili požáry a pomáhali při dopravních nehodách, ale pomáhali i se zvěří. V sobotu večer vyjížděli sloupští hasiči na žádost policie do Radvance.

Na policisty se obrátil chovatel, kterému utekl závodní kůň a nemohl jej najít. Podle mluvčí Ivy Michalíčkové se koně podařilo ve spolupráci s pořadateli a návštěvníky právě probíhající akce objevit během deseti minut.

Úterní večer se stal pro změnu málem tragickým pro dvě kachny. Ty kvůli nešťastné náhodě uvízly ve výpusti Máchova jezera a neměly dost vlastních sil, aby se dostaly ven. Vyčerpaným opeřencům pomohli zpět na svobodu přivolaní dobrovolní hasiči z Doks.

Autor: Tomáš Mařas