"Máme za sebou jeden z nejklidnějších silvestrů. Během prvních hodin roku evidujeme pouze 2 události. První výjezd v novém roce si připsali jablonečtí hasiči, kteří 10 minut po půlnoci vyjeli k požáru odpadu od zábavní pyrotechniky na střeše jednopatrové budovy v Jablonci nad Nisou. V Brništi pak hodinu po půlnoci hasiči vyjeli k požáru plastového kontejneru," uvedli hasiči.

Zrušené hromadné silvestrovské oslavy a zákaz vycházení způsobily, že letošní konec roku proběhl bez větších problémů. Z pohledu krajských hasičů byl průběh poslední noci klidný. Od 20. hodiny zasahovali hasiči u jedné události, a to u požáru osobního automobilu v Raspenavě. 

Naplnil se tak předpoklad, že letos půjde kvůli koronavirovým omezením o jeden z nejklidnějších silvestrů. Na sociálních sítích pak hasičské sbory z celé republiky zveřejňovaly příspěvky, jak sedí na stanicích a čekají, až jim někdo zavolá a oni budou muset vyjet do terénu. Tyto příspěvky označovali titulkem #silvestrbezhasičů. Podle mluvčí HZS LK Lucie Hložkové byl ve srovnáním s loňskými oslavami, kdy hasiči řešili od půlnoci 21 událostí, vstup do roku 2021 zcela klidný.

Podobně na tom byli i policisté, kteří 31. prosince měli službu a dohlíželi na veřejný pořádek. Celkem přijali v Integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie Libereckého kraje včera v noci 84 hovorů na tísňové lince 158, což je podle mluvčí Ivany Balákové o 36 volání méně než o silvestrovské noci v roce 2019. „Letos nám lidé hlásili naštěstí jen lehčí případy fyzických potyček v rodině nebo i na veřejnosti pod vlivem alkoholu, které nepřekračovaly povahu přestupků a nevyžádaly si žádné vážné následky na zdraví,“ řekl Baláková. Další stížnosti se týkaly rušení nočního klidu hlasitou hudbou a nebo lidem vadil hluk z petard. „V osmi případech nás volající upozornili na to, že po 21. hodině někteří jedinci odpalují venku zábavní pyrotechniku. Když jsme ale na místo, kde k tomu mělo docházet, dorazili, nikoho jsme zde už pochopitelně nezastihli,“ dodala Ivana Baláková.

Na žádost občanů policisté pátrali i po jednom sebevrahovi nebo po opilém muži, který zmizel z dohledu svému kamarádovi, a ten si o něj dělal velké starosti. V obou případech mělo pátrání šťastný konec, muž, který vyhrožoval sebevraždou, se dostal včas do péče zdravotníků a pohřešovaný opilý čtyřicátník se sám ozval z bydliště své přítelkyně.

„Jedna rodina ze Semilska se ocitla v nouzi, když se manželskému páru v průběhu noci zabouchly dveře na terase a oni se nemohli dostat do domu za svým dvouletým dítětem. Problém za naší asistence rychle vyřešili přivolaní hasiči. Otevřený zatím zůstává jen případ zaběhnutého černého oříška jménem Caddy, o kterém nás informovala jeho majitelka z obce Dráčov. Pejska, který jí zřejmě vlivem hluku z petard utekl při venčení,  postrádala od 21.30 a zatím nevíme, zda si už našel cestu domů,“ uvedla případy zásahů ze silvestrovské noci policejní mluvčí.

Během silvestrovské noci se nestala žádná vážná dopravní nehoda. V ohrožení života se nacházel pouze jeden seniorský pár, který se ve svém bytě přiotrávil při úniku oxidu uhelnatého z vadného plynového kotle. Oba pacienty si převzala do péče Zdravotnická záchranná služba.