„Na místě jsou jednotky z druhého stupně požárního poplachu. S ohledem na nebezpečí zřícení konstrukcí probíhají hasební práce pomocí výškové techniky a z vnějšku budovy. Nasazeno je pět vodních proudů,“ informoval po desáté hodině dopoledne Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje.

V Šenově zasahuje šest hasičských jednotek. Místo zásahu je rozděleno na dva úseky, jedna skupina se zamřuje na hašení hlavní budovy, druhá na obvod objektu a ochranu okolí. Dostatek vody zajišťují hasičské cisterny kyvadlově.

Hasičům se podařilo v půl druhé odpoledne lokalizovat požár průmyslového objektu. Nadále probíhá rozebírání konstrukcí, vyhledávání skrytých ohnisek a jejich dohašování. „Vzhledem k stavu budovy je bude likvidace požáru časově náročná,“ uvedli na Twitteru.

Lokalizaci požáru nahlásil velitel zásahu ve dvě hodiny odpoledne. Do podvečerních hodin pak hasiči pokračovali v dohašování objektu.

Informace o požáru v bývalé secesní továrně byla novinkou pro realitního makléře Radomíra Kočího. „Nejspíše asi hoří střecha, ta byla jediná dřevěná. Ta ale už předtím byla v dezolátním stavu,“ řekl Deníku Kočí, který se podílí i na projektu Prázdné domy. Rozsáhlý objekt je stále na prodej za necelých 3,5 milionu korun a jak Kočí přiznal, několik potencionálních kupců o něj projevilo zájem.

Před několika lety se propagaci záchrany objektů věnovala s elánem a konkrétní vizí mladá architektka Tereza Šváchová. V rámci své diplomové práce přišla s projektem Skleněného domu, který by jedinečnou památku přeměnil v muzeum lustrů s velkorysým zázemím.

Jak se říká, naděje umírá poslední a v nový začátek pro kdysi skvostnou továrnu věří sám Radomír Kočí. „Kupující získá nemovitost s velmi zajímavou historií a potenciálem do budoucna. Záchraněná Eliáška se bude propagovat sama, příběhy podobných budov veřejnost baví a láká,“ dodal.

Ve své době věhlasná továrna na křišťálové lustry firmy Elias Palme v Kamenickém Šenově ukončila provoz v druhé polovině 20. století. Začala chátrat, lesk a sláva postupně zašly a z rozsáhlého komplexu továrních budov se stala jedna z nejznámějších ruin v Libereckém kraji.