Zničený domov a u něj, na sazemi zčernalé chodbě, muži, kteří začínají kontrolovat rozvody a uklízet. Hovoří o svíčce a lidské neopatrnosti. Každopádně obraz zkázy v bytě v ulici Antonína Sovy v České Lípě byl dílem okamžiku. Požár bytu, kde sama žila starší žena, lidé hlásili na tísňovou linku 112 v sobotu 9. února v 6.28 hodin. Ihned k plamenům vyjelo sedm cisteren, výšková technika i autobus hasičů.

„Zabránit šíření požáru se hasičům podařilo během jedné hodiny. Hasili uvnitř bytu i z venku z obou stran panelového domu. Pro rychlý odvod kouře nasadili přetlakovou ventilaci,“ informovala mluvčí profesionálních hasičů Pavlína Bílková. „Příčinou požáru bylo neopatrné zacházení s otevřeným ohněm, odhadovaná výše škody je zatím v šetření,“ sdělila.

Jak mluvčí Bílková upřesnila, oheň zasáhl velkou část bytu ve třetím podlaží a zcela zničil vybavení ložnice a chodby. Hasiči v silně zakouřeném prostoru zasahovali v dýchací technice a uvnitř bytu nalezli jednu osobu, kterou neprodleně vyvedli z domu a předali do péče zdravotníků. Celkem bylo z domu evakuováno osm lidí. „Zdravotnická záchranná služba odvezla do nemocnice šest z nich, protože se nadýchali zplodin hoření. Aby ostatní lidé nestáli v zimě venku, k dispozici jim byl přistaven náš evakuační autobus,“ řekla Bílková.

„My to teď začínáme dávat dohromady. Kontrolujeme rozvody, instalace. Postižený byt teď vyklízí příbuzní staré paní a také zaměstnanci firmy na svoz odpadu,“ řekl v sobotu po poledni domovník Zdeněk Hlávka, který se teprve vzpamatovával z šoku.

Při neštěstí nikdo neuhořel. „Až na jednoho jsou už všichni z nemocnice propuštěni. Popálen nebyl žádný z nich,“ potvrdila starostka města Jitka Volfová, která si stav postižených ověřila u ředitele nemocnice. „Paní, u které požár začal, náhradní bydlení nevyužila, postarala se o ni její rodina,“ dodala Volfová. Jak odhaduje, v nouzovém ubytování lidé ze Slovanky zůstanou asi tři dny. „Někteří nemají kam jít a v tuto chvíli kontaktujeme ještě jedince, kteří v době požáru nebyli doma.“ Starostka Volfová také v sobotu jednala s ředitelkou Úřadu práce a domlouvala pro obyvatele domu okamžitou pomoc v hmotné nouzi. „Jsme dohodnuti, že za lidmi úředníci přijedou, pomohou vyplnit formuláře a příspěvek zajistí,“ řekla Volfová.

Za pomoc starostky neskrýval vděčnost tamní předseda sdružení vlastníků bytových jednotek Rudolf Hofman, který byl téměř celý den na místě neštěstí. Paní starostka sem k nám přijela, zajímala se o postižené obyvatele, zprostředkovala pomoc s náhradním ubytováním a svou autoritou nám pomohla zajistit kontejner na odpad z místa požáru, protože mně u firmy řekli, že si mám zavolat až v pondělí,“ popsal Hofman. Podle jeho odhadu může být škoda na majetku samosprávy asi jeden a půl miliónu korun. V bytě, kde požár vypukl pak zhruba 600 tisíc korun. „Musíme udělat nové stoupačky, nová okna, opravit zateplení a fasádu, ale nyní je nejnutnější zajistit odborné revize přípojek plynu, elektřiny a vody, aby se do většiny bytů mohli lidé vrátit, co nejdříve,“ řekl Hofman.“ vypočítával Hofman. „Sousedé své byty opustili a jsou v náhradním ubytování v Poslově Mlýně, ve Starých Splavech. Odvezli tam jednotlivce i rodiny s dětmi,“ řekl Hofman.

Do požáru byl dům ve výborném stavu, měl novou fasádu, když rekonstrukcí prošel teprve před čtyřmi roky. Ohněm zničený byt údajně nebyl pojištěn.

Mezi zasahujícími byli profesionální hasiči ze stanice Česká Lípa a stanice Jablonec nad Nisou, kterým pomáhali dobrovolní hasiči Česká Lípa, Nový Bor, Dobranov, Stružnice - Jezvé.