„Byl jsem tuhle v lese nedaleko Liberce a zrovna jsem dokuřoval cigaretu. Nedopalek jsem odhodil na zem tak, jak to vždycky dělávám. Žár oharku však umocnil vítr a během několika vteřin vyskočily v okolí odhozeného nedopalku plamínky. Naštěstí jsem je stihl rychle zadupat, vajgl jsem zvedl a později ho hodil do koše,“ svěřil se Milan Huška z Liberce. Jeho zkušenost jen potvrzuje fakt, že v horkém počasí, jaké momentálně venku panuje, není radno si zahrávat s ohněm.

„V Libereckém kraji jsme zaznamenali čtvrtý stupeň možnosti vzniku požáru. To značí, že riziko je opravdu vysoké. Nejvyšší stupeň je pak číslo pět. V kraji tak hrozí požár na rozloze stovek metrů čtverečních, který by mohl trvat i desítky hodin. V nejbližších dnech však kvůli možným srážkám nehrozí zvýšení rizika požárů,“ vysvětlil Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem.

Jiný názor však mají liberečtí hasiči. Podle nich se zatím horka nijak zvláštně neprojevila. „Zatím je situace relativně v pořádku. Do teď jsme nezaznamenali větší četnost podobných požárů. Riziko však pořád vlivem vedra a sucha existuje,“ uvedl Radek Vojík, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

K požáru v otevřené přírodě však došlo naposled v pátek 9. července u Nové Vsi nad Popelkou. Začala zde hořet hromada roští, která zůstala po těžbě dřeva. Hasiči na místě našli požár o rozloze třicet krát osmdesát metrů, který pomocí tří vodních proudů uhasili, přičemž si vodu dováželi z nedalekého rybníka.

Hořela posekaná suchá tráva

V ten samý den také hořela tráva u hraničního přechodu u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Hasiči po příjezdu na místo zjistili, že se rozhořela hromada posekané suché trávy na rozloze asi padesát metrů čtverečních. Bojovníci s ohněm po chvíli požár zlikvidovali.

Na začátku měsíce, konkrétně v neděli, 4. července, hořelo i přímo pod Ještědem. Požár se rozhořel v lese pod lanovou dráhou. Hasiči na místě sestavili půl kilometru dlouhé potrubí, pomocí kterého vedli vodu až k požáru. Ten během hodiny dostali pod kontrolu a posléze uhasili.