Po devastujícím požáru z páteční noci ve Skalici došlo na Českolipsku k další předvánoční zkáze způsobené plameny. V neděli vyhořel jeden z bytů ve Valteřicích, další je poškozený kouřem. Zraněná žena je v umělém spánku.

„Byt je kompletně poničený. Příčinou vzniku požáru se nyní zabývají vyšetřovatelé,“ uvedl v pondělí dopoledne Jakub Sucharda z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Hasiči se šesti cisternami a výškovou technikou vyjeli k požáru bytového domu do Valteřic v neděli 18. prosince krátce po čtvrté hodině odpolední. Hořelo v prvním nadzemním podlaží. Hasiči, kteří sem přijeli z okolí a z České Lípy, zachránili šest lidí pomocí nastavovacího žebříku, další tři osoby opustily budovu samy. „Objekt musel být po lokalizaci požáru odvětrán přetlakovou ventilací,“ informoval Sucharda.

Požár domu ve Valteřicích.
Hasiči zachránili z hořícího domu ve Valteřicích šest obyvatel

Policejní mluvčí Ivana Baláková konstatovala, že na závěry vyšetřovatelů je nutné si ještě počkat. „Naším hlavním cílem je zjistit příčinu požáru, z níž pak můžeme vyvodit právní kvalifikaci. Děláme úkony, které nám odpovědí, zda mohlo dojít ke spáchání obecného hrožení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti, nebo zda je to důsledek nějaké nepředvídatelné technické závady,“ uvedla Baláková.

Zděná bytovka z období socialistické éry stojí ve Valteřicích, spolu s několika dalšími, vedle silnice mezi Žandovem a Kravařemi. „Jsou odkoupené od JZD, rozdělené jsou na čtyři bytové jednotky,“ sdělil Jan Ošmyk, který byl ve vyhořelém bytě přihlášen k pobytu a žil zde s matkou majitele bytu. Právě on Deníku popsal, jak se vše v neděli odpoledne seběhlo: „Šli jsme se dívat na fotbal, paní žehlila, a když s žehlením skončila, najednou se ozvala silná rána, spíš jako nějaký výbuch. Ona myslela, že bouchl kotel. Tak vyběhnu a už vidím oheň z předsíně do celé chodby,“ řekl muž.

A vzpomínal, že jeho partnerka se asi nadýchala kouře a vyběhla na balkon, ale když otevírala dveře, tak prý za ní vyšlehl mohutný plamen a zasáhl její záda a hlavu. „Je popálená na 30 procentech těla a je teď ve vinohradské nemocnici v umělém spánku,“ uvedl Ošmyk.

Stav vyhořelého domu ve Skalici u České Lípy, sobota 17. prosince 2022 ráno.
Hrozné nadělení před Vánocemi, zoufají si Skaličtí. Obec lidem z domu nabízí byt

Noc přečkal u syna zraněné a hospitalizované partnerky v České Lípě. V pondělním mrazivém ránu už stál před svým dosavadním útočištěm, v ruce měl přichystané pracovní rukavice a s pár dalšími přáteli čekal, až policisté a hasiči dokončí své šetření a uvolní budovu. Zatím začali uklízet ohořelý odpad pod balkonem. Z něj v neděli pomáhal do bezpečí zraněné družce. „Dal jsem na ni deku, pak přijela záchranka, převzala si ji, ještě jsme spolu mluvili,“ zmínil s tím, že i on a další dva lidé odjeli na vyšetření do českolipské nemocnici, protože se nadýchali kouře.

„Přistaví nám sem kontejner a budeme to do něj házet. Až spáleniště vymeteme, zakryjeme otvory deskami, na zbytek zimy zaizolujeme. Rekonstrukci nejspíš začneme až na jaře,“ komentoval vitální senior, který se chystá v březnu oslavit 77 let. „Já ještě chodím do práce, dělám na poště, jezdím pro ni už osm let,“ řekl s jistou hrdostí.

Ve vyhořelém objektu našli vyšetřovatelé lidské tělo.
V troskách vyhořelého domu byl další mrtvý. Psovod řekl, jak to uvnitř vypadá

Na místo se vydal i syn popálené ženy Václav Polanecký. „Bydlím v Lípě. Že u nás hoří, jsem se dověděl od kolegy, volal mi. Byl jsem v šoku a honem jsem se rozjel sem,“ řekl majitel valteřického bytu. Podle něj v bytě žila jen jeho matka se svým druhem. Pro něj už je zařízeno ubytování přímo ve vsi. „Je to tady kousek vedle, u známé. Na svátky za ním přijedeme. Mamka bude v nemocnici,“ podotkl Polanecký.

O možnostech podpory a pomoci požárem postižených obyvatel valteřické bytovky jednali na žandovské radnici. „Aktuální situaci a potřeby prověřujeme. Máme zatím informaci, že by o přechodné ubytování měla zájem jedna rodina. Od obce Horní Police máme přislíbenou menší ubytovací kapacitu v tamním sociálním zařízení,“ řekl Deníku Michal Beň, místostarosta z města Žandova, pod které obec Valteřice administrativně spadá.