Divoké chvíle zažívali lidé během středečního rána a dopoledne ve dvou lokalitách na Českolipsku. V panelovém domě na českolipském sídlišti Střelnice vzplál brzy ráno oheň a o několik hodin později objevili stavebníci v areálu zákupského závodu IAC dělostřelecký granát z druhé světové války.

V obou případech musely být části objektů evakuovány.

Požár v jednom z domů na Střelnici byl hasičům ohlášen krátce po jedné hodině ráno. „Ještě před příjezdem jednotek opustila zasažený byt žena se čtyřmi dětmi. Z bytu se valil hustý dým, který se dostal také do chodby," uvedla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Hasiči vybavení maskami proto z domu evakuovali devět dospělých a čtyři děti. Dobu hašení přečkali obyvatelé domu ve vozech hasičů. „Jelikož hasiči vysokotlakým proudem vody požár rychle zlikvidovali, mohli se lidé před půl třetí vrátit zpět," dodala Štrauchová.

Požár zasáhl především vybavení bytu, kouř hasiči odvětrali jak přirozenou cestou, tak přetlakovou ventilací. Požár likvidovaly tři jednotky hasičů.

Pozůstatky požáru však u některých obyvatel panelového domu způsobily komplikace. „Obrátila se na mě jedna maminka, že během středečního požáru se jí zanesl kočárek od sazí a ty nejdou sundat. Vyprat ho zatím nemůže, protože s miminkem domů nesmí kvůli zápachu po požáru," uvádí Slávka Kopasová, která pomáhá s dobrovolníky rodinám, které se ocitnou v životní tísni.

Kopasová dále uvedla, že zná již pár maminek, které jí samy píší, že mají k dispozici různé věci, které mohou zapůjčit či darovat. „Kontaktovala jsem tedy jednu paní, o které jsem věděla, že má kočárek, a bylo zařízeno," dodává.

Granát? Nic nového

Druhou vyjímečnou událostí středečního dopoledne byla částečná evakuace závodu IAC v Nových Zákupech. Dělníci tu při stavebních pracích vykopali dělostřelecký granát z druhé světové války. Na místo proto byli přivoláni policejní pyrotechnici.

„Jednalo se o školní verzi tříštivého dělostřeleckého náboje do bojových vozidel, která využívala pěchota za druhé světové války. Tato školní verze neobsahovala žádné výbušné elementy," říká policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že po několik hodin byl omezen provoz továrny. Poté, co pyrotechnik převzal střelu a zajistil její převezení ke zneškodnění, mohlo se do vyklizené části areálu vrátit zhruba sto osob. „Normálně nám řekli, že máme jít ven, měli jsme z toho docela legraci," řekl Deníku jeden ze zaměstnanců závodu.

„Tady se něco takového najde každou chvíli. V Nových Zákupech, kde je i dnešní závod IAC, bylo dříve sovětské sídliště," říká starosta Zákup Radek Lípa.