V noci na pátek se rozpoutal požár v rekreační chatě u Drhlenského rybníka.

„Hasiči k ohni vyráželi před druhou hodinou ranní, na místě nakonec zasahovalo dohromady dvanáct jednotek," uvedl mluvčí hasičů Ladislav Holomčík.

Zrekonstruovaná chata se nacházela v osadě Zlatonosných skal hojně využívané zejména v době letních táborů a v době vypuknutí požáru byla plná studentů.

Objekt uprostřed lesů ale záchranné jednotky nejprve nemohly nalézt, trvalo zhruba půl hodiny, než se k chatě dostaly.

Na místo vyrazili i záchranáři, jak potvrdila jejich mluvčí Petra Effenbergerová: „Byla tam vyslána posádka rychlé zdravotnické pomoci z Mnichova Hradiště a vozidlo rendez-vous s lékařem z Mladé Boleslavi."

Hasiči i záchranáři si záhy vyžádali posily, z hořící chaty byli vyvedeni tři zranění.

Tím ale špatné zprávy teprve nabraly na obrátkách, při prohledávání objektu byli nalezeni dva mrtví lidé.

„V rekreačním objektu nalezli hasiči dvě osoby, které uhořely, mohu potvrdit, že to byli dva dospělí lidé. Další tři byli převezeni k ošetření," upřesnila mluvčí boleslavské policie Lenka Sikorová.V pátek ráno na místě operovalo několik hasičských jednotek, které dohašovaly požár, vzhledem k tragickým okolnostem nechyběl ani posttraumatický tým.

Škoda na objektu se vyšplhala zhruba na osm milionů, celé horní patro lehlo popelem.

"Na místě je i vyšetřovací tým kriminalistů a rovněž služební pes," dodala policejní mluvčí s tím, že se příčina požáru stále hledá. Lidé z nedaleké chatové osady však potvrdili, že v noci zaslechli velkou ránu. „Nejspíš to byl výbuch, ale těžko říct," řekl jeden z nich. Spekulují, že by mohlo jít o výbuch plynu.

Jednalo se o studenty druhého ročníku Střední průmyslové školy sklářské ze Železného Brodu.

Některé neoficiální zprávy hovoří o tom, že za studenty na závěr pobytu přijeli další kamarádi a známí. "Jednou obětí je student, který nepatřil k tomu školnímu výletu, který tam přijel dodatečně. Druhá oběť je z doprovodného pedagogického dozoru," uvedl pro ČT s odvoláním na prvotní informace mluvčí krajských hasičů Ladislav Holomčík.

Na místě zahynula jedna z učitelek spolu s jedním ze studentů.

Ostatní studenty hasiči evakuovali autobusem do kněžmostské hasičárny. Tady vládne smutek a bezmoc, řada studentek se neubrání pláči. "Byli jsme tu na malování plenéru, je to hrozné, nemůžu o tom mluvit, nezlobte se," řekla v slzách Boleslavskému deníku jedna ze studentek.

Zpráva se šíří, lidé reagují i na facebooku

"Moje myšlenky jsou s Vámi v této těžké chvíli." Štěpán, bývalý student.

Na škole vlaje černý prapor

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě patří mezi jedny z nejvýraznějších v naší republice. Její absolventi jsou úspěšní také v zahraničí.

Rovněž zesnulá pedagožka, akademická malířka a sklářská výtvarnice byla nejen u studentů velmi oblíbená, podle našich informací šlo o úspěšnou designérku skla, jejíž díla dalece přesáhla hranice regionu.

„Měla jsem ji moc ráda, patřila mezi moje nejoblíbenější učitelky, dokonce jsme se o ní nedávno učili na vysoké škole," podělila se o vzpomínku bývalá studentka sklářství Sára, která na škole maturovala minulý rok.

„V tento moment je situace opravdu vážná. Po dohodě se školou jsme vyvěsili černý prapor a jsme s jejím vedením neustále v kontaktu. Železnobrodský jarmark rušit nebudeme. Myslím si, že by to přineslo spíše jitření ran a ničemu by to nepomohlo," řekl starosta Železného Brodu František Lufinka. Jarmark začne ve městě už dnes odpoledne. Zpráva o tragické události už zasáhla celé město.

Vedení města se bude snažit škole co nejvíce pomoci. „Paní ředitelka není přítomna a vzhledem k informačnímu embargu poskytovat žádné informace nebudeme," řekla jedna z pracovnic školy.

„Jako absolvent a matka studentky jsem zdrcená tragédií  rodin a že se to stalo téhle jedinečné škole. Věřím, že to nebyla chyba nikoho z nich, kdo byli na místě. Plně s nimi soucítím," řekl Jana z nedaleké Loužnice, která školu absolvovala před dvaceti třemi lety, stejně jako její sestra. Studovala tu do nedávna i Janina dcera.

„Paní učitelku jsem osobně znala. Měla zlaté srdíčko. Zpráva o tragédii mne hluboce zasáhla, a to mám uvádět právě začínající železnorodský jarmark," svěřila se Iva Chaloupková z Informačního a kulturního střediska.

Hlubokou soustrast

Hejtman Martin Půta a celé vedení Libereckého kraje vyjadřuje hlubokou soustrast rodinám a všem postiženým velkým neštěstím, tragickým požárem, ke kterému došlo v Českém ráji.

"Liberecký kraj, jako zřizovatel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, je připraven podat v této těžké situaci pomocnou ruku škole, žákům, učitelům i jejich rodinám a blízkým," uvedla Markéta Dědková z hejtmanství.

Současně na budově Krajského úřadu Libereckého kraje vlaje černá vlajka.

Radní pro školství Alena Losová se v pondělí sejde s ředitelkou Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě Zdeňkou Laštovičkovou, aby společně prodiskutovaly možnosti pomoci.