Dramatické páteční dopoledne zažili klienti Domu s pečovatelskou službou v Novém Boru.

V bytě jednoho z nich, postaršího muže, který nakonec skončil v nemocnici s ošklivými popáleninami, vzplál za dosud neznámých příčin požár.

Kromě popálenin je u muže podezření na inhalační trauma, což jsou poškozené plíce v důsledku nadýchání horkých zplodin. „Odvezli jsme ho na popáleninové centrum do pražských Vinohrad," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev a dodal, že kvůli počasí nemohl letět vrtulník, zraněného proto převážela sanitka.

Požár vzplál v budově B Domu s pečovatelskou službou ležící v ulici Svatopluka Čecha. Hasičům byl nahlášen v 8:14.

Vznikl v jednom z přízemních bytů, který obýval těžce popálený muž. „Požár zasáhl obytný pokoj s kuchyní," uvedla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová s tím, že k likvidaci požáru stačil jeden vysokotlaký proud.

Nadýchali se kouře

Kromě profesionálních hasičů, zdravotníků a policie, pomáhali u zásahu i dobrovolní hasiči a městští strážníci. Někteří zachránci se nadýchali zplodin a museli být zdravotníky převezeni k lékařskému ošetření. „Pět lidí se nadýchalo kouře, byli převezeni do českolipské nemocnice," uvedl Georgiev.

„Konkrétně dva strážníci, jeden člen dobrovolné jednotky hasičů, jeden policista a jedna zaměstnankyně domu," upřesnila Zdenka Štrauchová.

Kvůli dýmu, který incident provázel, museli hasiči ve spolupráci s pečovatelkami přesunout šestadvacet lidí do nezakouřených částí rozlehlého objektu. Nikdo z postarších klientů zařízení nemusel ven do zimy.

„Kromě pána, který skončil v nemocnici, se všichni klienti vrátili do svých bytů, a je o ně pečovatelskou službou náležitě postaráno," sdělil během pátečního odpoledne ředitel Domu s pečovatelskou službou Nový Bor Daniel Nerad.

Příčina a výše škod se teprve budou zjišťovat.